Angelina Jolie bátorsága
"Csak azt kívánom, legyen hosszú és egészséges élete velem és a gyerekekkel." - nyilatkozta Brad Pitt, amikor megszólalt párja, Angelina Jolie mellműtétje kapcsán. A színésznő keddi nyilatkozata nagy vihart kavart a médiában és az orvosi berkekben egyaránt.
„Az édesanyám közel egy évtizeden át harcolt a rák ellen, és 56 éves korában hunyt el. Az orvosaim becslése szerint 87 százalék esélyem volt a mellrák, és 50 százalék esélyem a petefészekrák kialakulására, habár a kockázat mértéke minden nő esetében más és más. Ezeknek a daganatos megbetegedéseknek csupán a töredékét okozza öröklött génmutáció. Azoknak, akik hibás BRCA1 génnel rendelkeznek, átlagosan 65 százalék esélyük van arra, hogy kialakuljon a szervezetükben a betegség. Amikor megtudtam, hogy ez a helyzet, úgy határoztam, hogy előrelátó leszek, és annyira lecsökkentem a kockázatot, amennyire csak lehetőségem van rá. A megelőző dupla masztektómia mellett döntöttem. A mellekkel kezdtem, mivel esetemben az emlőrák kialakulásának esélye nagyobb, mint a petefészekráké, és a beavatkozás is bonyolultabb. Április 27-én befejeztem a három hónapos orvosi procedúrát, amely a melleim eltávolítását jelentette. Mindezt sikerült magánügyként kezelnem, és mellette folytathattam a munkámat is. Azért szerettem volna megírni ezt, hogy tudathassam a többi nővel, hogy nem volt egyszerű a masztektómia mellett döntenem. De nagyon boldog vagyok attól, hogy megtettem. Az esélyem a mellrákra 87 százalékról 5 százalék alá csökkent. Elmondhatom a gyermekeimnek, hogy nem kell attól félniük, hogy elvesztenek engem a mellrák miatt.
Megnyugtató, hogy nem látnak semmi olyat, amitől kényelmetlenül érezhetik magukat. Csupán az apró hegeimet vehetik észre, ennyi az egész. Nem változott semmi, ugyanúgy az anyukájuk vagyok, mint eddig. Tudják, hogy szeretem őket, és mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy olyan hosszú ideig lehessek még velük, ameddig csak tudok. Személyes megjegyzésként hozzáfűzném, hogy ettől a beavatkozástól nem érzem magam kevésbé nőnek. Úgy érzem, képes voltam egy olyan határozott döntést hozni, amely semmilyen módon nem csökkentette a nőiességemet.
Szerencsés vagyok, hogy olyan szerető és támogató partnerem van, mint Brad Pitt. Mindenkinek, akinek a felesége vagy a barátnője ilyesmin megy keresztül, tudnia kell, hogy nagyon fontos része a folyamatnak. Brad a műtétek minden percét mellettem töltötte. Tudtuk, hogy ez a leghelyesebb, amit tehetünk a családunk érdekében, és hogy ez közelebb fog hozni minket egymáshoz. És így is lett.
Minden nőnek, aki olvassa ezt: remélem, hogy segít abban, hogy tudd, vannak lehetőségeid. Minden nőt arra szeretnék bátorítani – különösen, ha a családban korábban már előfordult mell- vagy petefészekrákos megbetegedés –, hogy járjon utána az információknak, és keresse fel azokat az egészségügyi szakembereket, akik segíteni tudnak neki az élete ezen szakaszának átvészelésében, hogy aztán meghozhassa a saját megalapozott döntését. Az élet rengeteg kihívás elé állít minket. Azokkal, amelyek nem ijesztenek meg bennünket, felvehetjük a harcot, és átvehetjük fölöttük az irányítást.” - írta Angelina Jolie a New York Times-ban leközölt, nyílt levelében a műtétjével kapcsolatos gondolatokat.
Az esettel kapcsolatban rendkivül megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint az öngyógyítás lehetőségét vette el magától a színésznő, az orvostársadalom számottevő része viszont ezt a megoldást ajánlja azoknak, akiknél ekkora mértékű a betegség kockázata. A beavatkozás itthon is egyre elterjedtebb, Amerikában azonban olyanok is műtét alá vetik magukat, akiknél nem teljes mértékben indokolt. Dr. Nagykálnai Tamás a géneket hordozó nőknek azt tanácsolja, hogy szüljenek minél előbb, és aztán ajánlott lenne minél előbb "megszabadulniuk" emlőiktől, illetve petefészkeiktől. "Ezeknek a nőknek a szervezetében ugyanis ezek a szervek időzített bombaként ketyegnek" - fogalmazott a szakember. Egy másik orvos szerint viszont: "Ez az onkológia egyik forrongó területe. Mi például a saját intézetünkben rutinszerűen nem javasoljuk a melleltávolítást. Ez ugyanis nagymértékű roncsolással, pszichés megterheléssel járó döntés, és nem látjuk igazoltnak, hogy a kockázatcsökkenés előnyei egyértelműen meghaladnák a beavatkozással járó egyéb károkat" - nyilatkozta az [origo]-nak dr. Bodoky György, Szent István és Szent László Kórház Onkológiai Centrumának vezető főorvosa.
A beavatkozás tehát az orvosi berkekben is ennyire vitatott ügy. Angelina Jolie mindenesetre felhívta az egész világ figyelmét arra, hogy mekkora súlya van a daganatos megbetegedéseknek a nők életében, és kellő odafigyeléssel, bátorsággal, egy szerető családdal karöltve talán megelőzhető a tragédia, amely nők millióit fenyegeti szerte a világon.
Szentesi Évi
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez