Amit soha ne írj az önéletrajzodba
Bár egyre nagyobb a verseny, sajnos sokan még most sincsenek tisztában, hogyan kell elegáns önéletrajzot és motivációs levelet írni. Íme, 15 praktika, amit ha észben tartasz, könnyebben kitűnhetsz a munkakeresők tömegéből!
1. Légy tömör!
Nem kell hosszú litániában fejtegetni, miért akarod annyira azt a munkát – nyilván azért írtál, mert szeretnél ott dolgozni, és ez a HR-eseknek is nyilvánvaló. Jobb, ha rövid, tömör összefoglalóra törekedsz, és inkább belecsempészel néhány érdekességet, amivel kitűnhetsz a több ezer egyforma CV közül.
2. Hagyd ki a nem fontos munkatapasztalatokat
Ha diploma után kikerülsz a nagyvilágba, és jelentkezel egy menő céghez, akkor sajnálom, de egyáltalán nem ajánlott beleírni, hogy te csináltad a legjobb kávét a Starbucks-ban. Cikis munka szerintem nem létezik, viszont a diákmunka egy másik, régi élethez tartozik, ezeknél ajánlott inkább csak a cég nevét odaírnod a tapasztalatokhoz.
3. Ne légy túl személyes!
Jó esetben egyáltalán nem fogja érdekelni a munkáltatót a családi állapotod, a vallásod, a politikai hovatartozásod. Sőt, ilyesmikre nem is igazán legális rákérdezni – szóval légy részen, ha az állásinterjún erre utaló keresztkérdésekkel bombáznának.
4. Mi a hobbid?
Senkit nem érdekel. Hacsak nem a munkádhoz tartozik, akkor mellőzd, ne csak azért körmöld le hogy kiteljen az egyoldalas önéletrajz.
5. Referenciák
Ha a munkáltatót érdeklik a referenciáid, akkor majd szól. Nem kell külön felhívni a figyelmet, mert túlbuzgónak hat.
6. Egoista névmások
Én. Nekem. Jómagam. Én szerintem… Persze, hogy rólad szól a saját önéletrajzod és motivációs leveled, de a névmások állandó ismételgetése egoista benyomást kelthet.
7. A kevésbé, mint a professzionális e-mail fiókot.
Remélem nem kell megmagyaráznom, hogy a cuncimokuska13@akármi.hu miért nem a legjobb e-mail cím választás, főleg nem egy munkahelyen. A legjobb, ha a saját teljes nevedből próbálod megalkotni a címed, nehogy összetévesszenek valakivel.
8. Felesleges, egyértelmű szavak
A nagy verseny miatt lassan már mindenbe belekötnek a HR-esek. Például abba, mennyire nem elegáns a telefonszám részhez kiírni, hogy telefonszám, mivel a 06-tal kezdődő számsor eléggé egyértelmű. Ugyanez a helyzet a e-mailekkel is. Bizony, így is szűrik az „amatőröket”.
9. A jelenlegi munkahely
A jelenlegi munkahelyed beleírni az önéletrajzba nemcsak veszélyes, de oltári nagy ostobaság is! Amikor rengeteg a munkanélküli, és millió ember szeretne ugyanoda jelentkezni, ahová te, akkor ezer százalékig biztos lehetsz benne, hogy a kutya sem fog behívni egy olyan embert, akinek már van máshol munkája. Ja, egyébként a jelenlegi munkáltató meg simán lekövetheti a beszélgetéseidet, amivel egy fél életre elvághatod magad.
10. Felejtsd el a közösségi oldalakat!
Most komolyan, kit érdekel, hogy fenn vagy Pinteresten, Tumblr-en, Instagramon, Facebookon, Twitteren, stb.?! Mint a világon többmilliárd ember. Ezektől egyáltalán nem leszel egyedi, legfeljebb kiderül belőle, hogy állandóan a neten lógsz. Ennek csak akkor van értelme, ha például újságírónak jelentkezel, és beteszel egy linket a blogodról – sajnos a többi esetben ez nagyképűségnek hathat.
11. Fizetési információ
Az önéletrajz célja, hogy bemutassa a szakmai tapasztalatokat és a kompetenciákat. A mocskos anyagiak nem tartoznak ezek közé, pedig sokan ahhoz, hogy ki tudják tölteni a CV-t, még a régi munkahelyük órabérét is belepasszírozzák. De minek? A fizetésre célozni meg nagyon kellemetlen, egyáltalán nem tartozik az önéletrajzba.
12. Elavult betűtípusok
Bár a standard paraméter a Times New Roman, másfeles sorköz, 12-es betűméret, néha érdemes kísérletezni – sőt, sok helyen ajánlott! Néha már egy Ariel betűtípus is üdítő látvány, ha valami kreatív helyre mennél, akkor talán még a Harry Potteres megoldás is belefér. De arra mindig figyelj, hogy olvasható legyen!
13. Ha lehet, ne említsd az előző munkahelyed
Ha sokszor említed az előző munkahelyed, akkor szemet fog szúrni a munkáltatónak, és lehetetlenség lesz kikerülni a témát az állásinterjún. Ha kellemetlenség miatt kellett elmenned, kirúgtak, vagy ócsárolod a régi munkahelyed akkor ne számíts túl sok jóra!
14. Az iskolai átlag
Minél jobb iskolákat tudunk felmutatni, annál jobb, de az átlagot azért nem kell kiemelni, mert fellengősen hathat. Na jó, egy summa cum laude diploma említése belefér.
15. Figyelj a fotóra!
Egy fénykép sokat dob az önéletrajzon. Sőt, szinte elvárás, mivel a sok egyforma papír közül ezzel lehet a legkönnyebben kitűnni. A jó fénykép azonban igényes, hivatalos, sima hátterű, amolyan igazolványkép. Mindig válaszd a legelőnyösebbet!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez