Amit eddig nem tudtál Walt Disneyről
Mikulás előtt egy nappal, 113 éve született gyerekkorunk kedvenc mesekészítője, Walter Elias, vagyis „Walt” Disney. Igazi művész volt, aki viszont irtózott attól, hogy rajzfilmjeit művész moziban vetítsék. Életét csupa ellentmondás övezte, de ő végig kitartott a céljai mellett. És ezzel elérte, hogy neve halhatatlanná váljon. Isten éltesse!
Walter Elias Disneyként 1901. december 5-én látta meg a napvilágot Chicagoban. Szülei egyébként ír és német származású farmerek voltak, akik Kanadából települtek át. A család szinte mindig szűkösen éldegélt, az apai szigor és verés pedig csak még jobban beárnyékolta Walt Disney gyerekkorát. Állítólag még karácsonyra is csak használati tárgyakat kaptak, sosem rendes ajándékot. 1906 és 1910 között egy farmon éltek Missouriban, ahonnan Disney két bátyja (Herbert és Raymond) visszaszökött a városba és többé nem is tértek vissza a családhoz. Walt ennek ellenére szeretett itt lakni, és itt kezdett el állatokat rajzolni. A család viszont hamar megindult az anyagi hanyatlás felé, ezért Kansas Citybe költöztek, ahol megvásároltak egy kis lapterjesztő vállalatot. Itt kezdődött Disney legendás újságkihordós múltja: már 9 évesen hajnali fél négykor kelt, hogy segítsen a lapok kihordásában – teljesen ingyen. Volt, hogy akár félméteres hóban, fagyos mínuszokban kellett dolgoznia a kisfiúnak. Hogy azért jusson némi keresethez, emellett egy cukorkaüzletben is vállalt munkát. Ennek ellenére élete legboldogabb éveit töltötte ezen a vidéken. Szombat reggelente szökött elszökött a művészeti intézet rajztanfolyamára, majd a helyi moziban működő színházi csoportban is szerepelt, és pár dollárt keresett Charlie Chaplin utánzásaiért. Ezután családja Chicagóba költözött, hogy konzervgyárat üzemeltessenek. Disney itt beiratkozott a McKinley főiskolára.
16 évesen idősebbnek hazudta magát, hogy részt vehessen az első világháborúban. A háború végén sikerült kijutnia Franciaországba, ahol sofőr volt és egészségügyi holmikat kellett szállítania. 1919-ben, mikor hazaért, szerzett némi pénzt. hazatért, volt némi pénze. Ekkor már elhatározta, hogy a reklámgrafikusi pályára lép. Visszautazott Kansas City-be, ahol megismerkedett rendkívül tehetséges barátjával, Ub Iwerks-el és megkezdte első rajzfilmgyártó munkáját egy propagandavállalatnál. Szabadidejében sokat kísérletezett, és kisfilmeket készített, melyeknek a Newman féle Laugh-O-Gram (azaz Kacagráf) nevet adta. Első saját cégének szintén ezt a nevet adta, de a rövid kis mesék sajnos elsőre nem arattak nagy sikert. Az anyagi csőd után sokáig házalt, míg sikerült eladnia az Alice in Cartoonland (Alíz Rajzfilmországban) című meséjét, amelyben egy igazi kislány és rajzolt mesealakok szerepelnek.Mindezek ellenére az Alice sorozat nem volt elég sikeres, technikailag sem volt megfelelő a konkurens filmekhez képest. Ezt követte Oswald a nyúl története, ami már sikeresebb lett, de Disney igazi karrierje csak ezután, Mickey egérrel kezdődött el. Eredetileg Mortimernek hívták a rágcsálót, felesége javaslatára változtatta Mickey-re. A karakter megalkotása nem ment könnyen, több száz méter filmet elpazaroltak, mire létrejött a megfelelő karakter, viszont 1928. november 18-án megszületett az első igazi Disney-rajzfilm! Címe Mickey egér: A Bolond Repülő volt. A sorozat 3. részétől kezdve kezdtek hangosfilmeket gyártani, ami aztán kuriózummá tette a meséit.
Disney szorgos munkáját viszont a pénzhajhász forgalmazók rendre kihasználták, így 21 kész film után az alkotó még mindig rosszul állt anyagilag. Disney tudta, hogy a megoldás az, ha új karaktereket alkot, és új forgalmazókat keres. Ez azonban lassú folyamat volt. Plútó kutya karaktere 1931-ben lett kidolgozva, Goofy 1932-ben jelent meg - akkor még más néven, Donald Kacsa pedig két évvel később. A Virágok és Fák (Flowers and Trees) című rajzfilm volt az első, melyet színesben készített, és óriási kasszasiker volt, ezért áttért a színes technikára, majd nagyjátékfilmeket kezdett tervezni. A Hófehérke öt év alatt készült el, ezalatt a Disney stúdió dolgozóinak létszáma a 150-ről 750-re nőtt. Disney ekkor fejlesztette ki a multiplán kamerát is, melynek segítségével 3 dimenziós hatást lehetett adni a cselekménynek. A Hófehérke kasszasiker lett, ekkor kezdtek dolgozni a Bambin és a Pinokkión. A világháború viszont elzárta előle az európai piacot, komoly bevételt veszített. Végül 8 millióval tartozott a bankoknak. A technikai újítások és a művészi zsenialitás ellenére nehéz volt Disney alkalmazottjainak élete is. Szeretett mindenbe beleszólni, alkalmazottait pedig nem a munkájuk, hanem szimpátia alapján kezdte díjazni. 1941. május 29-én elkezdődött a dolgozói sztrájk. Disney a stúdió kapacitását viszont úgy állította be, hogy 3-4 évente készítsenek nagy rajzfilmet, de így is hosszú idő volt, mire sikerült kikecmeregnie az anyagi káoszból. Végül a Mary Poppins, az Alíz Csodaorszában, a Hamupipőke és a Pán Péter örök klasszikusok lettek, majd 1954-ben a televíziózásba is bekapcsolódott (Mickey Egér Klub). Ekkor kezdte el építeni a szórakoztató parkját is, a híres Disneylandet. 1955. július 18-án 30 ezer vendég jelenlétében nyílt meg a park, de állítólag előző nap még lázas munka folyt, például még betonoztak, viszont megérte: rögtön az első hat hónapban egymillió látogatót hozott.
A sors tragédiája, hogy Walt Disney pályája csúcsán, tíz nappal 65. születésnapja után halt meg a dohányzás miatt kialakult tüdőrákban. Egy feleséget, két lányt, hatalmas vagyont és a Walt Disney Company-t hagyta maga után, amelynek sikere a mai napig szárnyal. Élete során ő kapta a legtöbb Oscar-díjat és 59 alkalommal jelölték, melyből 26 alkalommal nyerte el (23-at a filmjeiért és 3 emlékdíjat). 1939-ben a Hófehérke és a hét törpe című rajzfilmjéért egy nagy és hét kisebb méretű Oscar-díjat vehetett át. Neki sikerült a lehetetlennek tűnő feladat: évekig kockáztatott, sokszor elbukott, de végül mindig felállt, és nyert. Életét csupa ellentmondás övezte, de ő végig kitartott a céljai mellett. És ezzel elérte, hogy neve halhatatlanná váljon. Isten éltesse!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez