Amit a szorongásos problémákról tudni kell
Aggódni egy nehéz helyzetben, például egy állásinterjún vagy egy fontos vizsgán, vagy egy randi előtt, egészséges dolog, de a félelemérzet és ha a szorongató érzések hosszú távon jelen vannak, akkor blokkolni fognak a mindennapi életedben. Sokféle szorongásos állapot létezik. Ezeket próbáltuk meg most kicsit alaposabban szemügyrevenni.
Mindenekelőtt fontos tudni, hogy a szorongásos rendellenességek legfontosabb jellemzői a túlzott és tartós félelem, aggodalom vagy a pánikrohamok. Bár az egyéni szorongásos rendellenességek neurobiológiája többnyire ismeretlen, a szorongásos rendellenességek kockázati tényezői között szerepel a szorongás családi története, bár a rendellenesség-specifikus kockázati tényezőket is azonosították.
A leggyakoribb szorongásos zavarok:
Generalizált szorongás:
Túlzott, ellenőrizhetetlen aggodalom mindenféle hétköznapi helyzetben.
Szociális fóbia:
Elkerülő magatartás. A társadalmi vagy teljesítményi helyzetek kerülése.
Pánikbetegség:
Gyakran előforduló pánikrohamok, intenzív irracionális félelem, légszomj, szédülés és sok más fizikai tünet.
Tériszony:
Az agorafóbia is egyfajta pánikbetegség, ami miatt bizonyos helyzeteket elkerül az illető.
A szorongó ember túlgondol és elemez minden apró, felesleges részletet. Következésképpen vannak olyan helyzetek, amikor teljesen nyugtalanítanná válik. Úgy tűnik, mintha gondolatai ezer különböző irányba futnának, egymásnak ütköztek. Máskor közömbösnek érzi magát, mintha az apátiát túlterhelte volna, és már nem érdekelné semmi.
-Így fogalmazott egy teraputa a szorongásos betegekkel kapcsolatban.
A szorongás aggodalomra ad okot a nem létező problémák miatt.
A szorongó ember fejében lévő "hang" azt mondja, hogy van valami, ami nincs rendben vele. Más, mint a többiek. Ez az állapot álmatlansághoz vezethet. Vagy pont olyan, mint egy rossz álom, ami szétfeszíti az agyat. Ezáltal a szorongó egyén önbizalom-hiányossá és bizonytalanná válik önmagával szemben. Kirekesztve kezdi érezni magát, ami csak még jobban szeparálja majd őt a környezetétől.
A szorongás miatt negatív érzelmek maradnak az egyénben, amelyek hamis helyzetekből erednek, de mégis valóságosnak tűnnek. És hiába tudja logikusan azt, hogy ezek képzeletbeli helyzetek, egyszerűen nem tud uralkodni felettük.
Az egyik módja annak, hogy le tudd győzni a szorongásodat, ha szembenézel a ténnyleg, hogy van egy ilyen létező problémád, és nem menekülsz előle, hanem igenis belemész a helyzetbe. Ennek következménye az lesz, hogy megtanulod majd kezelni a szorongásaidat.
Gondolj az összes félelemre és hamis aggodalomra. Azzal, hogy elfogadod magadban, hogy igen, időnként szorongó vagy, máris segítesz magadon. Fontos azonban tudni, hogy sok esetben érdemes szakember segítségét kérni, ugyanis különböző terápiákkal remek eredményeket lehet elérni annak érdekében, hogy végleg magad mögött hagyd ezt a nehéz periódusát életednek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez