Amit a babakötvényről tudni kell
A babakötvény 2006. január elsejétől alanyi jogon járó állami életkezdési támogatás, melynek folyósítása, felvétele és felhasználása szigorú szabályozás alatt áll. Íme, a legalapvetőbb információk, amelyeket minden kisgyermekes szülőnek ismernie kell.
Amikor megszületik a baba: A Magyarországon született és nyilvántartásba vett gyerekek adatairól a Magyar Államkincstár automatikusan értesül, a csecsemő adóazonosító jelét pedig az anyakönyvezést követő első, második hónapban levélben küldik meg a szülők számára. Ezek után két út lehetséges: nyitnak egy Start számlát, mert úgy döntenek, hogy hozzátesznek az állami támogatáshoz, vagy pedig az összeg (a gyerek 18 éves koráig) a Magyar Államkincstárnál marad. Utóbbi esetben nincs beleszólásuk abba, hogy azt a Kincstár milyen befektetési eszközökbe helyezi. Ha igénybe veszik a Start számlát, akkor a következő lehetőségek közül választhatnak: állampapír, tőke- vagy hozamgarantált befektetési jegy. Fontos tudni, hogyha a baba születésekor nem is nyitnak számlát, azt a későbbiekben is megtehetik bármikor, de a 15. életéve betöltését követően a betét nem a felnőtté válás pillanatában, hanem a három éves évfordulót követően jár majd le.
Ki kaphat? A babakötvény minden magyar állampolgárnak biztosított állami támogatás, amely a születés évében kezdődő alaptámogatással indul el. De csak addig él, amíg a gyereknek Magyarországon bejelentett lakcíme van. Ha az megszűnik, akkor a kincstári letétben lévő összeg kamatozása is megáll, illetve befizetni sem lehet a számlára. A visszatérést követően (ezt be kell jelenteni és igazolni) a kamatozás tovább folytatódik és a Start számlára is ismét érkezhet pénz. Viszont visszamenőlegesen nem járnak a kedvezmények.
Miből áll össze? Az érvényben lévő szabályok szerint három részből: Az alaptámogatásból, amelyet egyben kapnak meg a születést követően. A 2006-ban születetteknek 40.000 forintot, az azt követően világra jötteknek 42.500-at, 2014-től pedig a mindenkori költségvetés szerinti összeget utalják át.
A gyermekvédelmi kedvezményből alacsonyabb családi jövedelem illetve átmeneti vagy tartós nevelésben részesülők esetén. Ezt a gyermek 7 és 14 éves korában kapja meg, szintén egyszeri támogatásként. Mértéke a 2006-os babák esetén 42 ezer, az utánuk jövőknek pedig 44. 600. Tehát összesen 84 ezer vagy 89. 200 Ft. Ha a szülők Start számlát nyitnak, az oda érkező befizetések után minden évben az beérkezett összeg 10%-a, de legfeljebb 6000 Ft állami juttatás jár. Két esetben ez lehet magasabb, 20%, de maximum 12 000 Ft: ha a gyermek gyermekvédelmi kedvezményben részesül alacsony jövedelem miatt, illetve annak, akit átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek automatikusan az emelt összeget írják jóvá. Ha a maximális állami támogatáshoz szeretnénk hozzájutni, akkor mindenképpen érdemes évi 60 ezer forintot (ez havonta 5000-et jelent) a számlára helyeznünk. Ennél magasabb befizetés is lehetséges természetesen, de akkor is csak 6000 forintot kapunk pluszban. A szabályozás szerint a számlavezetési díj nem lehet több a rendelkezésre álló éves állomány 1%-ánál. Ez a kedvezmény azonban csak a gyerek 18 éves koráig érvényes, utána a díjak emelkedhetnek. A lejáratkor igénybe vehető végleges összeg kalkulátorral kiszámolható, ha megadjuk a szükséges paramétereket.
Mikor és hogyan használható fel a babakötvény illetve a Start számlán vezetett követelés? Csak és kizárólag azután, hogy betöltötte 18. életévét. Felnőtté válását követően azonnal felveheti az összeget, azonban ezt neki kell kérelmeznie. Hogyha már az első negyedévben igényli, akkor ne szüntesse meg a számlát, mert az éves állami támogatások az utolsó naptári évre vonatkozóan csak április hónapban érkeznek meg, így azokról sem kell lemondania. Viszont ha az utolsó évben nem fizettek be semmit, vagyis nem jár számára további pénz, nyugodtan felmondhatja. A lejáratot követően mindenképpen érdemes a gyermek pénzét kivenni és áthelyezni más, hozamot hozó konstrukcióba, mert a 18. életév betöltése után a mérsékelt számlavezetési díjak és a kedvezmények automatikusan megszűnnek. A felhasználásnak nagyon szigorú feltételei vannak, törvényben meghatározott, hogy az összeg tanulmányokra, lakhatásra, pályakezdésre, gyermekvállalás feltételeinek megteremtésére illetve jogszabályban meghatározott más célra (ez kiskapu a törvényalkotók számára) fordítható. A pénz nem fogadható el hitel, kölcsön fedezeteként; nem adható biztosítékul és nem vonható végrehajtás alá sem. A Start számlán lévő követelés az Országos Betétbiztosítási Alap által biztosított termék, állampapír esetén pedig a magyar állam garantálja a kifizetését.
A legfontosabb tudnivalók tehát röviden: Az adószámot tartalmazó levél elkavarodása esetén a pénzügyi szervet is megbízhatjuk azzal, hogy szerezze be a számlanyitáshoz szükséges adatokat, illetve a NAV-nál is igényelhetünk adókártyát. Ha számlát szeretnénk nyitni, fáradjunk be a Magyar Államkincstárhoz. Ha nem akarunk, akkor nincs további teendőnk, a Kincstár kezeli az összeget, és ahhoz 18 éves korát követően jut hozzá gyermekünk. Ha a lakcímben vagy a családi állapotban változás történik, arról tájékoztatnunk kell a számlát vezető pénzügyi szervet. A befizetéseink után további 10%-os állami támogatást kapunk, ami azonban nem több évi 6000 forintnál, vagyis 60 ezer után érhetjük el a maximális összeget. Ez bármilyen formában a számlára helyezhető, egyben vagy havonta, ahogyan számunkra kényelmes. A lejáratkor csakis a gyerek veheti fel, és a törvényben meghatározott célokra fordíthatja.
Kónya Mónika
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez