Álomesküvők bürokráciája
Mondjuk ki, nincs nő, aki ne álmodozott volna kislányként olyan esküvőről, amelyet a tenger partján, a fehér homokban tartanak, a királyfival. S még ha a párunknak nincs is felekirálysága és fehér paripája, a gyerekkori álom ma már valósággá válhat: az erre szakosodott portálok kínálata jelzi, hogy az álomesküvőknek ma már semmi sem szab határt!
Maldív-szigetek, Mauritius, Bali, Seychelles-szigetek, Hawaii – a sort még lehetne folytatni, hiszen ma már jóformán nincs is olyan külföldi helyszín, ahol ne köthetnél házasságot. De miért jó egy külföldi esküvő? A tenger türkiz színe vagy a vakítóan fehér homok miatt? Vagy épp a feledhetetlen naplementék és a karib hangulat az, amely miatt több ezer kilométert érdemes utazni? Az esküvőszervezők többsége szerint nem ezek a „kellékek” azok, amelyek külföldre csábítanak ezen a napon, hanem szerintük a legtöbben azért választják ezen egzotikus helyszínek valamelyikét, mert számukra a házasságkötésben a legfontosabb a fogadalomtétel intimitása. Ráadásul az utána következő buli sem semmi: külön kívánságra ugyanis rophatjátok a rumbát, szambát helyi zenészek produkcióira, mindeközben persze igazán egzotikus koktélokat kortyolgattok.
Bár az biztos, hogy egy ilyen esküvőt soha nem felejtünk el, azt viszont tudni kell, hogy egy ilyen álom megszervezése nem megy két nap alatt. Épp ezért ha most valaki felugrik a székből, hogy ő bizony ilyen esküvőt szeretne, akkor annak rossz hír, hogy semelyik egzotikus országba nem lehet csak úgy kiszaladni, hogy ott azután gyorsan kimondjuk a holtomiglan holtodiglant, hanem az ilyen típusú házasságkötést jó előre el kell kezdeni megtervezni. Erre azért van szükség, mert a szükséges dokumentumok beszerzésére, annak hitelesítése, lefordítására, bizony időt igényel. A külföldi esküvők megszervezésére szakosodott portálok egyébként azt tanácsolják, hogy már magát a házasságkötés helyszínét is gondoljuk át, hiszen az esküvőkre vonatkozó szabályozás országonként eltérő. Az viszont tuti, hogy bizonyos dokumentumokkal biztos, hogy rendelkezni kell minden ilyen a helyszíneken. Épp ezért mielőtt lefoglalnátok a repülőjegyet, érdemes tisztázni azokat a részleteket, amelyek nélkül nincs álomesküvő. Íme, néhány dokumentum, amelyre szükséged van:
1. Az érvényes útleveletek másolatára.
2. Egy kitöltött házassági formanyomtatványra illetve egy házasságkötési kérelemre, mely tartalmazza a jelenlegi címeteket, a tervezett utazás és a tervezett esküvő dátumát, az elérhetőségeteket.
3. Születési anyakönyvi kivonatotok másolatára.
4. Egy olyan házassági engedélyre (ez egy tanúsítvány), amelyet a lakóhely szerinti közigazgatási hivatalt állít ki.
5., Amennyiben az esküvő után megváltoztatod a neved, akkor szükséged van névváltoztatási formanyomtatványra is.
(Ezek mellett viszont az elváltaknak arra is oda kell figyelniük, hogy nekik szükségük van a válást igazoló anyakönyvi kivonat másolatára, özvegyeknek pedig a halotti bizonyítvány hiteles másolatára, örökbefogadottaknak pedig az örökbefogadás tényét igazoló okmányra. Mivel külföldön kívánsz házasodni, így logikus, hogy rendelkeznetek kell a fent felsorolt okmányok hiteles másolatával is. Sőt, ha esetleg valamikor nevet változtattál, akkor az okmányok sorából nem felejtheted ki a névváltozást igazoló okirat hiteles másolatát sem.)
Ha a bürokrácia útvesztőjében eligazodtál, azaz az összes szükséges papírt a megfelelő helyen beszerezted, akkor sem lélegezhetsz fel, mert bizony egy-két ajtón még be kell kopognod, hogy elérhesd a célod, s mondjuk fehér homokban lépkedve állj oltár elé.
1., Hiába akarsz te külföldön házasodni, annak a tényét idehaza be kell jelenteni. Épp ezért az illetékes Anyakönyvi hivatalba el kell menned, majd ott az anyakönyvvezetőnél személyesen be kell jelentened a szándékodat. Mivel a magyarok semmit nem bíznak a véletlenre, ezért a bejelentés után a pároddal együtt az anyakönyvvezető előtt pedig azt kell kijelentenetek, hogy a házasságkötéseteknek nincs törvényes akadálya.
2., Ha a fent ismertetett ceremónián túl vagytok, akkor a közigazgatási hivatal kiállítja a Házassági Tanúsítványt. Ha kezedben van ez a papír, akkor már egy icipicit fel is lélegezhetsz, mert ez az okirat mindennek a kulcsa, hiszen ezzel tanúsítjátok, hogy a házasságotoknak semmilyen jogi akadálya nincs.
3., A Házassági Tanúsítványnak nem sokáig örülhetsz, mert azt egyes külföldi államok hatóságai részére hitelesíttetni kell a Külügyminisztérium Konzuli Főosztályán az úgynevezett Apostille pecséttel. S mivel számos Külügyminisztériumnál és az illető ország magyarországi külképviseleténél az ügyintézési határidő 30 nap, ezért a bürokrácia miatt megint várnod kell.
4., Ha letelt a 30 nap, s kezedben van a Külügyminisztérium hitelesítése is, akkor megint ölts túrabakancsot, s menj és hiteles fordítással láss el minden okiratot.
5., Mivel az ilyen esküvők megszervezésében általában esküvőszervező cég segítségét szokták kérni, így valószínűleg neked is hozzájuk kell fordulnod, hogy flottul menjen minden. Ők profiként segédkeznek az álmod elérésében, épp ezért általában az összes olyan papírt elkérik tőled, amit kőkemény munkával szereztél be. Erre azért is van szükségük, mert a szállodában egyébként is elkérik a házassági anyakönyvedet, mert ők így ellenőrzik le jogosultságodat a nászutas csomag igénybevételéhez.
6., Ha vége a rohangálásnak, az összes papír ott pihen a lakásodban, s már csak egy-két nap van a gép indulásáig, akkor a csomagolásnál sem a papírjaidról, sem pedig azoknak a hiteles fordításáról ne feledkezz meg. Ezeket az igen kemény munkával megszerzett papírokat azért rakd be a börtönbe, mert a jegyespárnak a szertartás előtt magukkal kell vinniük és be kell mutatniuk. Ha ez nincs ott a helyszínen, akkor az esküvőt nem tarthatják meg, ami hatalmas csalódás lenne.
7., Ha visszaérkeztetek az álomesküvőről, akkor újra találkozhatsz a hazai bürokráciával: Magyarországon ugyanis hitelesíttetned, honosíttatnod kell az esküvőt, amelynek a mikéntjéről az anyakönyvi hivatal ad felvilágosítást.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez