Alattomos bűntudatkeltés? - Így éri el egy manipulátor, hogy bűntudatod legyen
A manipulátorok mesterien képesek az ujjaik köré tekerni szinte bárkit és a maguk sunyi módján elérni, hogy mindent megússzanak. Az egyik kedvenc fegyverük a bűntudatkeltés. Míg a bűntudat egyes formái egészségesek, mások nem. Amivel a manipulátorok játszanak az viszont nagyon is árthat az önértékelésnek. Kételyeket ébreszthet és elbizonytalaníthat. Minden módon mérgező. De hogyan is csinálják mindezt?
Érzelmi manipuláció
A manipulatív emberek egyik legnagyobb fegyvere a bűntudatkeltés. Imádják saját magukat áldozatként feltűntetni, és ezzel megvezetni környezetüket. Ami a bűntudatot illeti, árthat az önértékelésnek a konfrontációtól való félelem, a rosszul elhelyezett felelősségek elfogadása és a hazugság révén. Ezeket használja fel ellened. Célja, hogy bizonytalanul érezd magad, hiszen akkor vagy a legkönnyebben irányítható.
Megkérdőjelezteti a valóságodat
Ezt is mesteri tökéletességgel csinálják. Bármennyire is tudatos vagy és ismered a körülményeket, az alattomos hazugságaikkal egyetlen perc alatt el tudják érni, hogy megkérdőjelezd a saját valóságodat. Egy idő után azon kapod magad, hogy minden, ami egyébként valid a részedről, már teljesen bizonytalan érzésekkel párosul.
Felhasználja az információkat rólad
Természetes, hogy egy bizalmi kapcsolatban - legyen szó barátságról, vagy párkapcsolatról - megosztunk dolgokat magunkról. Ezzel az ég világon semmi probléma nem lenne. Kivéve, ha az ember, akivel megosztottuk egy manipulátor. Ő ugyanis az első adandó alkalommal, amikor sarokba szorítva érzi magát, vagy éppen összevesztek, fel fogja használni ellened a birtokában lévő információkat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez