Alapitalok a koktélkészítéshez
Fontos, hogy ismerd az italt, amellyel dolgozol, vagy amelyiket fogyasztod. Hiszen nem berúgni akarsz, hanem inni egy jó italt.
Vodka
A vodka név az orosz voda (víz) szóból ered, szó szerint vizecskének fordítható. Rendszerint vízből és gabonafélékből (búza-kukorica-rozs) készítik, de ez régiónként változhat. Csehországban például burgonyából, Törökországban répából, Nagy-Britanniában melaszból készítik. Az aktuális alapanyagból a lepárlás során kiválasztódott keményítő alakul át etil-alkohollá.
Gin
Az ital nevének eredete ismeretlen. Egyesek szerint Itáliának köszönhetjük az elnevezést (ginepro), mivel toszkána a mai napig a boróka piac éllovasa. Mások szerint a holland "jenever" szóból jöhetett létre, ami Sylvius de la Boe vesepanaszokra létrehozott gyógyszere volt a XVI. század közepén. Gabonaszeszbe áztatott fűszerekkel és borókabogyóval készítik.
Brandy
Azt a szeszt, amit nem gabonából, hanem gyümölcsből párolnak, brandynek nevezzük. Egy minőségi brandyn gyakran láthatjuk az "eau-de-vie de vin" (az élet szőlőből készült vize) kifejezést. Konyaknak nevezzük azt, amit Franciaország adott részén desztillálnak és teljes szőlőfürtből kétszeres lepárlással készül. A konyakos üvegen látható minőségére utaló jelek a következők: V(very), S(special), O(old), P(pale), F(fine), E(extra), C(cognac), E(especial). A V.O és V.S.O.P jelzések arra utalnak,hogy a szokásos egy éves tölgyfahordós érlelés helyett legalább négy és fél éven át érlelték. Az extra, Napoleon és Vieille Reserve nevek pedig garanciát jelentenek arra, hogy a borpárlat minimum öt és fél évet várt hordóba zárva.
Van még egy ismert brandy féle, a Calvados, amelyet kizárólag calvadosi almából, olykor 40 évnyi érlelés után palackoznak, ez az eau-de-vie de cidre, vagyis az élet almából készült vize.
Rum
A rum nem ás, mint a nádcukor gyártás egy igen hasznos mellékterméke. A rumra gondolván valószínűleg mindenkinek valami kalózos sztori ugrik be, ám azt kevesen tudják, hogy ez Ausztrália nemzeti itala. Dél-Amerikában egyszerűen csak aguardiente de cana-nak hívják, ami annyit tesz, "nádból készült tüzes víz". A cukor kikristályosodása után hátramaradt melaszt forralják föl, így gyenge minőségű cukrot nyernek, a fentmaradt anyagot vízzel és élesztővel keverik, hagyják megerjedni és a lepárlás után kész a rum.
Whisk(e)y
Máig nem tudni,hogy a világ egyik legismertebb és legkedveltebb itala honnan kapta a nevét. Valószínűleg az usige beatha vagy uisgebaugh (az élet vize) torzult alakja. Van whisky és whiskey, attól föggően, melyik ország termékét fogyasztod. Skóciában és Kanadában whiskyt, míg Amerikában és Írországban whiskeyt fogyasztanak. Scotchnak nevezzük a kizárólag skóciából származó whiskyt. A legtöbb skót whisky kevert (blended), vagyis több lepárlóüzem terméke. A keverék 60% gabonapárlat, a többi része malátázott árpa. Az amerikai whiskeyféle a bourbon,legfontosabb alapanyaga a kukorica, és a fermentált kukoricapép folyamatos lepárlásával készítik.
Tequila
A tévhittel ellentétben a tequilát nem kaktuszból készítik. A felhasznált kék agave növény a liliomfélék rokonságába, az aloefélék családjába és az agavék nemzettségébe tartozó növény. Több mint 120 féle agave növény létezik, de kizárólag a kékből készítenek italt. A növényt felgőzölik, az így nyert nedvet tíz napon át érlelik. Ezután friss agave nedvet adnak hozzá így agavebort kapnak. Ezt még kétszer lepárolják és kész a tequila. Két ismert fajtája létezik: Silver, ami egy lágyabb ízű viaszkádban érlelt fajta, valamint a Gold, amelynek íze valamivel intenzívebb és tölgyfa hordóban érlelik 2-5 évig.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez