Aki lemondott a trónról
Bár tisztességes neve Guatama Sziddhárta, a legtöbben csak Buddhaként, vagy történelmi Buddhaként ismerik, és a világ legnagyobb vallásának, a buddhizmusnak a meghatározó alakjaként. A hercegként élő Sziddhárta a Krisztus előtti VI. században született a Himalája déli lankáin. Földi életének nyolcvan éve a megtisztulás jelképe. Nevének jelentése „a megvilágosodott“, amit azért kapott, mert fiatalon, 29 évesen családját hátra hagyva lemondott a trónról, hogy az igazságot keresse.
Buddha születésnapját Japánban minden évben április 8-án ünneplik, és egy hatalmas virág karnevált szerveznek az esemény köré. A tibetiek, és a kínaiak máskor tartják és a hold állása szerint számítják ki a dátumot. Sziddhárta miután elindult megkeresni az élet valódi értelmét, és megtalálni a lét szendvedésének feloldásának módját, több évet remeteként, aszkézisban élt. Megpróbálta levetkőzni a földi életének korlátait, ezért egy új meditációs gyakorlatba kezdett, ami speciális légzéstechnikán alapult. Leginkább így, meditáció közben ábrázolja az összes szobor, és festmény, ahogy szemeit lecsukva, békés arccal átszellemül. Amikor végül elérte a megvilágosodás állapotát, megértette a halál és az újjászületés lényegét. Ezután megfogalmazta tanításait A Dharma kereke‘ név alatt, amit haláláig hirdetett.
Bár már életében tanítványokat szervezett maga köré, hivatalosan a Buddhizmus csak 100 körül kezdett vallássá válni. Sziddhártát halála után elhamvasztották, de testének 8 ereklyéjét ma is hatalmas tisztelet övezi, melynek nagy része Srí Lankán található.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez