Ahol többet magyarázkodsz, az már nem egészséges kapcsolat
Olyan környezetben nevelkedtem, ahol ha kimondom, hogy abúzus, akkor azt hiszik, hogy egy új ételkülönlegességet nevezek meg. Ahol az érzelmek megélése gyengeségnek számít, vagy igazából olyannak, amivel nem tudnak mit kezdeni. Ahol a negatív elnyomás a pozitív támogatás: annyira hangsúlyossá teszik az állandó családi szó jelentését, hogy a szabadság és a valódiasága helyett inkább fullasztó lesz.
Ebben a fullasztó érzésben vettem a levegőt és éreztem magam biztonságban: azt hittem, hogy ez a természetes és normális emberi állapot. Voltak személyek körülöttem, akik szintén ilyen környezetből jöttek ki és akik tudat alatt ugyanezeket a sémákat vitték tovább a saját életükben: s hiába voltak mellettük olyanok, akik a „mást”, a valódi könnyedséget, elfogadást és fellélegzést hozták el, mégsem voltam még akkor készen arra, hogy észrevegyem a különbségeket. Hogy nem kell mindent megtenni a szeretet nevében, és nem leszel attól velejéig önző, ha nemet mondasz és végül felállsz az asztaltól. Nem kell lelkiismeret furdalást érezned, ha x után azt mondod, ezt nem teheted már meg velem.
- Verbális bántalmazásnak számít, ha nem mersz önmagad lenni egy társaságban, mert rettegsz attól, hogy mit fognak szólni akkor, ha egy kicsikét is elengeded magad.
- Verbális bántalmazásnak számít, ha elbagatellizálják az érzéseidet, miközben legyintenek is rá azt mondva közben, hogy „csak túl gondolod az egészet, ne drámázz.”
- Verbális bántalmazásnak számít, ha lehülyéznek, ha szarnak titulálják azt, amit csinálsz vagy teszel pusztán azért, hogy az ő egójuk és önérzetük ne sérüljön. Verbális bántalmazásnak minősül, amikor azt érzed, hogy a másik viselkedésétől megkérdőjelezed saját magadat, és az önbizalmad elkezd csökkenni. Verbális bántalmazásnak minősül, amikor egy beszélgetésben úgy tesz a másik, mintha érdekelné mit mondasz, de közben folyamatosan azt mondja, hogy „veled nem lehet rendesen kommunikálni.” Te pedig a végére már inkább csak annyit mondasz, hogy igazad van mindenben, mert belül tudod, hogy így hamarabb szabadulsz az egész szituációból.
Mérgezésnek minősül, amikor a másik biztosra állítja, hogy pontosan tudja mit miért mondtál, hogy biztosan miatta raktad ki ezt vagy azt a közösségi média oldaladra, és annyira hangosan magyárazza a saját igazát, hogy a közepére ott állsz teljesen összezavarodva és megszédülve, és elhiszed, hogy megbolondultál és hazudsz. S lehet, hogy megbolondultál, ahogy minden ember kicsit őrült a maga módján, de nem mindegy hogy milyen minőségben vágják ezt a fejedhez. Vagy vágod ez te is a másik fejéhez. A szavaknak súlyosabb erőssége van, mint olykor a tetteknek: csak mivel állandóan kommunikáció vesz minket körbe, egyfolytában mindenkivel beszélünk és beszélnek, így nehezebb felismerni, hogy mikor lesz valakinek egy-egy mondat bántó és mikor lesz humoros.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez