AIDS Világnap – felelősen egymásért!
HIV és AIDS – két fogalom, amelyek több mint harminc éve részei a köztudatnak, és mégis még mindig nagyon sok a kapcsolódó tévhit. Sokan nem is tudják, hogy mi a két kifejezés között a összefüggés, illetve azt sem, hogyan fertőződhet meg a szervezet. A témát minden év december 1-én elővesszük, leporoljuk, beszélünk róla.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanis 1988-ban döntött arról, hogy ez legyen az AIDS elleni világnap, amikor világszerte felhívják a figyelmet a betegségre, és a megelőzés fontosságára. Nem győzzük eleget hangsúlyozni: az AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) magyarul szerzett immunhiányos tünetegyüttes jelent, amelynek korokózója a HIV vírus (Human Immundeficiency Virus) Onnantól kezdve, hogy a szervezetbe kerül, a HIV vírus az immunsejteket fertőzi meg, amelyek elpusztulnak.
AIDS állapotról (stádiumról) akkor beszélünk, amikor az immunrendszer már a legkisebb fertőzéseknek sem tud ellenállni, ennek kialakulása 5-10 évig is eltarthat. Sajnos ez idő alatt fennáll a tovább-fertőzés veszélye.
Magyarországon különösen érzékeny téma, annak ellenére, hogy a fertőzöttek száma emelkedik. Az ANTSZ legfrissebb, 2019/I-III negyedévi adatai szerint (szeptember 30-al bezárólag) a Magyarországon regisztrált HIV fertőzöttek száma nemenként az alábbiak szerint oszlik meg az ellenőrzés éve szerint: 148 férfi és 12 nő, illetve 9 az úgynevezett „ismeretlen” csoportba tartozik. Ebből idei új eset: 33 férfi és 6 nő.
A regisztrált HIV- fertőzöttek és AIDS betegek tekintetében a legnagyobb rizikócsoportot továbbra is a homo és biszexuálisok jelentik, őket követik a heteroszexuálisok és az intravénás kábítószerélvezők, és az „ismeretlenek”. Sajnos halálesetek is voltak, idén 9 férfi és 3 nő halálát okozta az AIDS.
A legsúlyosabb az 1985-2013 évek közötti időszak volt, akkor a regisztrált fertőzöttek száma összesen 2574 volt! Ezt követően egy drasztikus csökkenés volt tapasztalható, de még mindig nagy szükség van az edukációra, hogy mindenki megsimerje a fertőzéssel kapcsolatos veszélyeket, kockázatokat, és a védekezés lehetőségeit.
A jó hír az, hogy Magyarországon a szűrés ingyenes és anonim a hivatalos szűrőpontokon. A szűrésnél is fontosabb a megelőzés, mert végleges gyógymód még nincs, egész életen át tartó kezelésre van szükség, de HIV fertőzöttként ma már teljes életet lehet élni.
Vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra!
Még több információ: Háttér Társaság
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez