A zene költészete – Jadviga és Psyché ajánló
„Több dolgok vannak földön és égen, Horatio, mintsem bölcselmetek álmodni képes.” – tanította nekünk William Shakespeare Hamletje, amely bölcselet vajmi könnyedséggel ráhúzható a magyar művészetekre is.
Vegyük például két kiváló Kossuth-díjas költőnk, Weöres Sándor és Závada Pál esetét: mindkettejük munkássága temérdek kincset rejt azoknak is, akiket kevésbé foglalkoztat az irodalom, ráadásul a nevükhöz fűződik két nagy hatású irodalmi karakter, Psyché és Jadviga is, akiknek személyiségében keveredik a városi és népi világ. Elvégre egy mű olyan, mint a nő: megszámlálhatatlanul sok értelmezése van, képes látni és láttatni, felcsiholni és eloltani fantáziánk lángját. Weöres és Závada alakjaiban mindezek egyszerre lelhetőek fel, lényüket és jelentőségüket pedig a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében, a Budapest Music Center koncerttermében megrendezésre kerülő Jadviga és Psyché című előadás során ismerhetjük meg.
Kiemelt kép: Bognár Szilvia (Fotó: Budapest Music Center) és Bodrogi Éva (Fotó: Port.hu)
Weöres Sándor mindig is vonzódott a kevésbé ismert régi költőkhöz és a felvilágosodáshoz, beleértve a kor női alkotóit is. Nem meglepő hát, hogy teremtett egy alakot, Lónyay Erzsébetet, művésznevén Psychét, hogy az ő nyelvükön, nőként szólalhasson meg és alkothasson, Psyché képében pedig verseket, életregényt, utóéletet is papírra vetett – a könyv 1972-ben debütált „Egy hajdani költőnő írásai” alcímmel. Több mint két évtizeddel később megszületett egy másik különleges karakter is Jadviga személyében, aki a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotásában, az 1997-ben megjelent Jadviga párnája című regényben mutatkozott be Závada Pál jóvoltából. Nagy társadalmi változásokat hozó, korszakokon átívelő életútjaik közös gyökerei a társadalom legmagasabb és legmélyebb rétegeit szövik át, ezért gazdag táptalajt biztosítanak az adaptációk számára. Ennek is köszönhető, hogy a két költő szerzeményei változatos módokon kerültek feldolgozásra az eltelt évek, évtizedek során, hiszen többek között Psyché és Jadviga is megkapták a maguk filmváltozatait: előbbi például 1980-ban jelent meg Patricia Adriani főszereplésével, Bódy Gábor rendezésében, utóbbit pedig 2000-ben láthattuk a Jászai Mari-díjas Tóth Ildikó és Deák Krisztina rendező nevével fémjelezve.
A cikk folytatását a deszkavizio.hu oldalon olvashatjátok.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez