A világ legszebb templomai
Földünk legszebb, legfontosabb, és leghíresebb szent helyei közül mazsoláztam. Nem volt egyszerű, hisz rengeteg gyönyörű szakrális építmény létezik, és a világtörténelem során számos vallás jött létre, ezért, hogy szűkítsem a kört, a listában ezúttal csak a jelenlegi világvallások épületei közül válogattam. Egytől-egyig olyan helyszín, melyet, ha élőben láthatunk, úgy érezzük magunkat, mintha isteni helyen járnánk. Természetesen sorrendet nem állítottam fel.
Jó pár éve vetődtem el az örményországi Geghard-kolostorba, egy világtól távol eső örmény rendházba. Olyan vénséges épület, hogy legősibb részét még a sziklafalból alakították ki. Éppen istentisztelet volt, s bár a régies, idegenül hangzó vallási szövegből nem értettem egy kukkot sem, s római katolikusként először találkoztam az örmény egyházi miserenddel, a bőven használt tömjénfüstben, az autentikus, régi vallási környezetben egy pillanatra úgy éreztem, mintha a Szentlélek „állt” volna mögöttem. Végtelenül megindító pillanat volt. S bizonyára számos ilyen helyszín van még a világban. Nehéz volt válogatni, s főleg még nehezebb volt bizonyos helyeket kihagyni a listáról, hiszen – jelentőségének, szépségének köszönhetően – nagyon sok helyszínnek lenne jogosultsága a listán szerepelni, a limitet azonban meg kell húzni valahol. Én pedig csak saját szubjektív véleményem alapján tudom összeállítani a listát, melyen ezúttal olyan helyek nem is szerepelnek, melyek korábban már kaptak „lehetőséget” itt az oldalon. Így ezúttal kimaradnak a kappadókiai sziklatemplomok, a firenzei dóm, vagy Lalibela sziklatemplomai, és nem került a listára a méltán híres barcelonai Sagrada Familia, vagy a quitói jezsuita La Compania templom sem, mert ez utóbbi kettő elsősorban „csak” építészeti különlegességével, gazdagságával kirívó.
1. A Születés Temploma, Betlehem (Palesztina)
A 2012-ben UNESCO Világörökségi védelem (veszélyeztetett örökség) alá helyezett Születés Temploma csaknem 1700 éve épült – a dokumentumok szerint – arra a barlangra, ahol Jézus Krisztus született. S bár a jelenlegi épület nem az eredeti, így is a világ egyik legrégebbi működő keresztény temploma, mely e vallás követőinek az egyik legfontosabb szent helye. Különlegessége, hogy egyszerre három egyház, a Római Katolikus, a Görög Ortodox és az Örmény Apostoli Ortodox Egyház is felügyeli. A barlang a templom alatt található, ahol egy ezüst csillag jelzi a helyet, ahol Jézus született.
2. A Hagia Szophia, Isztambul (Törökország)
Szintén UNESCO Világörökségi helyszín (1985) az isztambuli Hagia Szophia (törökül Ayasofya), amely ma már nem vallási épület, hanem múzeumként funkcionál. Eredetileg azonban ortodox keresztény templomnak épült 532-537 között, melyet az oszmán hódítás után mecsetté alakítottak. A késő ókori építészet legkiemelkedőbb példája, mely az összes akkor ismert építészeti elem tökéletes szintézise. Érdekessége, hogy egyik mozaikján Eiréné bizánci császárné, azaz a magyar Szent Piroska, Szent László királyunk lányának alakja látható. Állítólag a Star Wars filmek készítői erről az épületről mintázták Amidala királynő nabooi palotáját.
3. Tatev kolostor, Tatev (Örményország)
A világ egyik leglenyűgözőbb panorámájú vallási helyszíne a IX. században épült örmény kolostor, mely hosszú történelme során gazdasági, politikai, spirituális és kulturális központként is funkcionált. A XIV-XV. században pedig az egyik legjelentősebb örmény középkori egyetem működött itt, ahol tudományos, vallási és filozófiai ismereteket oktattak, de virágzott a könyvnyomtatás és a miniatúra festészet is. A Vorotan-folyó mély szurdoka fölött, egy tágas bazalt platón magasodó épületkomplexumhoz a világ leghosszabb, 5,7 kilométer hosszú drótkötél felvonója vezet.
4. Borobudur, Jáva (Indonézia)
A lista egyetlen buddhista épületegyüttese 1991 óta szintén UNESCO Világörökségi helyszín. Borobudur Kr. u. 800 körül épült, s amellett, hogy a világ legnagyobb buddhista épülete, egyben a déli félteke legnagyobb építménye is. A teraszos piramis templomépület felülről nézve egy háromdimenziós mandala (a világegyetem buddhista vallási ábrázolása) képét adja. A felső teraszokon sztúpák és Buddha szobrok sorakoznak. Az épületegyüttest mintegy 75 évig építhették, ezt követően 200 éven át használták, majd elhagyták, s benőtte a dzsungel. A XX. században hozták helyre.
5. Djinguereber nagymecset, Timbuktu (Mali)
Timbuktu a középkori Afrika egyik leghatalmasabb, leggazdagabb politikai, kereskedelmi, kulturális és vallási központja volt a XIV-XVI. század között. Gazdag múltjából három mecset és néhány más épület maradt épen annak ellenére, hogy építőanyaguk agyag, fa és csak nagyon kis részben kő. A város történelmi óvárosa 1988-ban UNESCO Világörökségi helyszín lett (jelenleg veszélyeztetett örökség). 2012-ben iszlamisták pusztítottak a városban. A Djinguereber nagymecset szerencsére alig sérült meg. Számos felbecsülhetetlen értékű kéziratot és régi Koránt őriznek a falakon belül.
6. Shah mecset, Iszfahán (Irán)
Talán az iszlám világ leglenyűgözőbb architektúrájú mecsete az iszfaháni Shah mecset. A pazar imaház a világ egyik legszebb terén, a Naqhs-e Jahan tér déli oldalán magasodik, s a tér más épületeivel együtt 1979 óta UNESCO Világörökségi helyszín. A mecsetet 1612-30 között építették. Stílusát tekintve jellegzetes közép-ázsiai, kék csempés, sztalaktitboltozatos bejáratát minaretek díszítik. Korábban két medresze (vallási iskola) is tartozott hozzá. Iránban csak kevés működő mecsetbe léphetnek be nem muszlim hitűek, de mivel a Shah mecset ma múzeum, így ezt az épületet belülről is megcsodálhatjuk.
7. A Pantheon, Róma (Olaszország)
A római Pantheon több szempontból is kötelező ezen a listán. Nem csupán a legrégebbi az összes közül, hiszen Kr. e. 27-ben épült, ma látható formáját pedig Kr. u. 126 körül nyerte el, de már a római kori istenek (neve görögül pántheion, azaz minden isten) tiszteletének helyszíne is volt. 609-ben szentelték keresztény templommá, ahol napjainkban is római katolikus szertartású istentiszteletekettartanak. Sírboltjában nyugszik Raffaello és két olasz király is. Kupolája csaknem 2000 év után is a világ legnagyobb vasalatlan beton kupolája. 1980 óta Róma történelmi központján belül a Pantheon is UNESCO Világörökségi védelmet élvez.
8. A Vaszilij Blazsennij-székesegyház, Moszkva (Oroszország)
A Vörös téren álló, feltűnően színes hagymakupolákkal díszített impozáns templom – magyarul Boldog Vazul-székesegyház – az orosz főváros egyik jelképe. Rettegett Iván cár építtette 1555-61 között, a kazanyi tatár kánság felett aratott győzelem emlékére. Kívánsága szerint a hadjárat minden győztes csatájának emlékére kellett volna építeni egy templomot, amit az építész, Posztnyik Jakovlev úgy oldott meg, hogy az épületkomplexum kilenc egymáshoz tapadó templomból, azokon egy-egy kupolából álljon. A legenda szerint a cár megvakíttatta építészét, hogy az soha többé ne építsen ilyen szépet. A Vörös tér részeként 1990 óta UNESCO Világörökség.
9. A Meteora kolostorok, Thesszália (Görögország)
A Pindosz-hegység 300 méter magas, tűhegyes sziklamagaslatain huszonnégy bizánci kolostor bújik meg, mindegyik 600 évnél idősebb. A ’meteora’ görög szó levegőben lebegőt jelent, s így azonnal érthető Görögország egyik leghíresebb látnivalójának elnevezése. A rendházak a XV-XVI. században élték fénykorukat, a török hódítás idején több közösség is alakult, majd a XVII-XVIII. században hanyatlásnak indultak. A kolostorok közül ma már csak ötöt használnak a szerzetesek. A Meteorák kolostorai 1988 óta szerepelnek az UNESCO Világörökségi listáján természeti és kulturális helyszínként.
10. A Szent Péter-bazilika (Vatikán)
A világ egyik leghíresebb temploma a vatikáni Szent Péter-bazilika. A köztudat szerint ez a Római Katolikus Egyház legfontosabb temploma, itt dobog a katolikus világ szíve. Bár valóban híres, de nem a legfontosabb: Róma négy pápai bazilikája közül ugyanis a legrangosabb, a pápa címtemploma a Lateráni Szent János-bazilika. Ez azonban mit sem von le a Szent Péter-bazilika szépségéből, eleganciájából. 1506-ban kezdték építeni, s olyan nevek dolgoztak rajta, mint Bramante, Raffaello, Michelangelo, vagy Bernini. A templomban látható Michelangelo Pieta című megrendítő alkotása. A Szent Péter-bazilika 1984 óta UNESCO Világörökség.
+1. Maszdzsid al-Haram, Mekka (Szaúd-Arábia)
A világ legfontosabb imahelyei közül nem hiányozhat az iszlám világ legjelentősebb mecsete, a mekkai nagymecset (Tilalmas mecset) sem, mivel azonban ezt az épületet kizárólag muszlimok láthatják a helyszínen (még Mekka városába sem léphet be nem muszlim hitű), így elég keveseknek van esélye látni élőben, ezért nincs is a listámban. A hatalmas komplexum területén található a Kába, e köré épült az egész mecset. A muszlimok imádságának iránya a világ minden pontjáról a Kába felé mutat, a hívők a szentély felé fordulva végzik el napi öt imádságukat. 638-ban épült az első fal a Kába körül, amely a Tilalmas mecset határát megszabta, azóta többször bővítették.
Etédi Alexa
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez