A világ legfélelmetesebb helyei
Az alább felsorolt helyszínek közül akár csak egy is elegendő lenne a legborzalmasabb horror filmek terepének, de így együtt mindent visznek: legyen szó elhagyatott, falanszter hangulatú városokról, a Föld sebhelyeiről, szellem járta fogadóról, üres tekintetű ijesztő játékbabákkal, vagy oszló hullákkal tarkított erdőkről vagy épp a Pokol kapujáról... borzongjunk együtt.
A Pokol szája (Türkmenisztán, Darwaza)
- A türkmenisztáni Asgabattól mintegy 260 kilométerre északra, a Kara Kum sivatag közepén tátong a Pokol szája. Ez az éjjel-nappal félelmetes látványt nyújtó gázkráter egy 1971-es sikertelen szovjet gázfúrás eredménye. A földgázzal teli barlang fölé épített fúrótorony alatt beomlott a föld, helyén egy 70 méter átmérőjű, és mintegy 20 méter mély lyuk maradt. Hogy a mérgező gázkibocsátást megelőzzék, a mérnökök meggyújtották a gázt, de az nem aludt el, hanem immár 45 éve folyamatosan ég.
Babák szigete (Mexikó, Isla de las Munecas)
- Mexikóváros mellett, a Xochimico csatornáiban van egy borzalmas sziget, ahol csonka játék babák százai lógnak a fákról. A babák szigetét egy kislánynak szentelték, akinek vízbefúlt holttestére 50 évvel ezelőtt bukkant a sziget lakója, Don Julian Santana. A kislány szelleme ezután állandóan kísértette, így amikor talált egy arra sodródó játék babát, felakasztotta egy fára, hogy a gyerek szelleme megnyugodjon. De a férfi megőrült, s ettől kezdve gyűjtötte a játék babákat. Szörnyű fordulata a sorsnak, az öreg végül szintén a csatornába fulladt, azt mondják, a babák testében lakozó meggyötört lelkek esküdtek össze ellene. Sok látogató állítja, hogy hallja, ahogy a babák suttognak nekik.
A csatahajó-sziget (Japán, Hasima)
- Egykor a világ legsűrűbben lakott területe volt a 15 hektáros csatahajó formájú, japán Hashima-sziget, melynek építése során 1300 kínai és koreai munkaszolgálatos halt meg. A mesterséges földdarab Nagaszakitól 15 kilométerre található, s az 1880-as években népesült be, amikor elkezdődött itt a tengeralatti szénbányászat. Volt olyan idő, amikor ötezernél is többen lakták, ez a mai Tokió népsűrűségének hatszorosa. A szénkitermelés növekedése mellett folyamatosan építették az infrastruktúrát, a helyhiány miatt gyakran a föld alatt; volt itt óvoda, kórház, posta, rendőrség, vendéglők. A szénbányákat 1974-ben bezárták, az utóbbi időben turisztikai látványosság lett, szigorúan idegenvezetővel látogatható!
A Santa Maria kripta (Olaszország, Róma)
- A XVII. században épült római Santa Maria della Concezione dei Cappuccini, más néven Kapucinus templom Róma talán legbizarrabb látványossága. Kriptájának padozatát ugyanis a Szentföldről hozott föld, míg falait az itt örök nyugalomra helyezett kapucinus szerzetesek csontjai borítják. A barokk és rokokó stílusban, csontokkal ékített falak a leggroteszkebb díszítéssel „büszkélkednek”, amit el lehet képzelni, oka viszont gyakorlatias: amikor elfogyott a temetkezésre szánt hely, a csontokat a falra kezdték el helyezni. A római kapucinustemplom kriptája vetekszik a cseh Sedlec csontkápolnájával (Kutna Hora), vagy a lengyel Koponyakápolnával (Kudowa-Zdrój).
Az elhagyott Mir gyémántbánya (Mirny, Oroszország)
- A kelet-szibériai Mirny külszíni – mára elhagyott – gyémánt bányája 525 méteres mélységével, és 1200 méteres átmérőjével a világ második legnagyobb ember által kiásott krátere. A levegőből szemlélve a sík vidéken elterülő hatalmas „seb” egyszerűen félelmetesnek hat, a szélén elterülő város olyan apró, hogy alig lehet kivenni az épületeket. A gyémántot (kimberlit) tartalmazó rétegeket 1955-ben fedezték fel szovjet szakemberek, a bányakitermelés infrastruktúráját 1957-ben kezdték kiépíteni a szélsőséges időjárási viszonyok ellenére (a 7 hónapig tartó tél miatt az év felében fagyott a föld), ez magát a bányászatot is megnehezítette. A bánya 2001-ben zárt be.
Az öngyilkosok erdeje (Japán, Aokigahara)
- Japánban, a Fuji-hegy tövében terül el a 35 négyzetkilométeres Aokigahara erdő, mely már természeti adottságainak köszönhetően is félelmetes: a Fák Tengere néven is ismert sűrű, sötét erdő hangulatát sziklás, jeges barlangok, semmibe vezető ösvények is még barátságtalanabbá teszik. Vulkanikus talaja miatt az iránytűk sem működnek itt. Az erdő, mint a démonok lakhelye, a japán mitológiában is szerepel, így nem csoda, hogy mára az öngyilkosok kedvenc helye is lett végső tettük elkövetésére. Évről évre több tucat oszlásnak induló holttestet találnak itt az illetékes szervek. Az 1950-es évek óta több mint 500-an haltak meg itt, így világviszonylatban a San-Francisco-i Golden Gate híd után a második leghalálosabb helyszín.
A csernobili atomkatasztrófa szellemvárosa (Ukrajna, Pripjaty)
- A világ talán leghíresebb szellemvárosa a szomszédos Ukrajnában található, Csernobil városától 16 kilométerre. Az 1986-os atomkatasztrófát követően a várost április 27-én (36 órával a balesetet követően) evakuálták, ma úgy fest, mintha egyetlen nap alatt megállt volna itt az idő. Pripjaty ma a szovjet városok 70-es, 80-as évekbeli képét tükrözi, mégis rozsdásodó elhagyatottsága, az elburjánzó, de fertőzött növényzet lassú térhódítása félelmetes hangulatot kölcsönöznek neki. Az időjárás viszontagságai és az emberi fosztogatás miatt az épületek erősen leamortizálódott állapotban vannak. A városban egykor az atomerőmű dolgozói laktak családjukkal együtt.
Mermaid Inn (Rye, Anglia)
- Az Anglia déli partján található romantikus kisváros Rye a turisták egyik legkedvesebb úti célja. Tipikus régimódi épületei, hangulatos kis utcái fényképekre kívánkoznak. A városka leghíresebb utcáját, a Mermaid Streetet csupa ódon épület szegélyezi, egytől egyig Kolumbusz kortársai. Az utca leghíresebb épülete a máig használatban lévő, fagerendás Mermaid Inn például 1420-ban lett újjáépítve (!), alapjait 1156-ban emelték. De a családi üzemeltetésű szálloda nem is erről nevezetes igazán, hanem szellemjárta szobáiról, szinte nincs olyan helyisége, ahol ne kísértenének éjszakánként. Megmagyarázhatatlan fény és hangjelenségek, nedves ruhák, falon át közlekedő alakok, magától himbálózó hintaszékek és jéghideg levegő tanúskodik a szellemek jelenlétéről.
Etédi Alexa
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez