A vékony lányokat miért ér bántani?
„Eszel te rendesen?”, „Miért nem szedsz még, olyan vékony vagy!”, „Minek sportolsz, így is sovány vagy!” – ilyen és hasonló mondatok minden lány számára ismerősek lehetnek, akiket az átlagnál vékonyabb alkattal áldott meg a sors. Sajnos a soványabb testalkatú emberekre tett megjegyzések teljesen elfogadottnak számítanak a mai társadalomban, pedig az emberek szépsége különbözőségükben rejlik és ideje lenne ezt elismerni.
Bizonyára a túlsúllyal küszködők is szembesültek már gonosz, sértő megjegyzésekkel, amiről a legtöbben úgy vélekednek, hogy bántó és megengedhetetlen dolog és ez így is van rendjén. Ugyanakkor a vékony alkatúak kritizálása, becsmérlő jelzőkkel illetése (csontkollekció, anorexiás, beteg, gebe) teljesen bevett dolognak számít. Ráadásul a legtöbbször nem a sovány vagy átlagos testalkatú emberek szájából hangzanak el a kellemetlenkedő mondatok, pedig nyilván nem szeretik ők sem, ha megjegyzéseket kapnak az alkatukra.
Az átlagnál vékonyabb lányok esetében gyakori, hogy rákérdeznek az étkezési szokásaikra vagy kérés nélkül táplálkozási tanácsokkal látják el őket. Ez általában abban merül ki, hogy nem hiszik el, hogy eleget esznek, javasolják, hogy mindenképpen többet kéne enniük, lehetőleg zsíros, cukros, egészségtelen dolgokat. Amennyiben még az is kiderül, hogy szegény sovány lány odafigyel az egészségére, igyekszik tudatosan táplálkozni, akkor általában eljutunk az anorexiához is. A különböző étkezési rendellenességekkel való gyanúsítgatások abszolút bevett dolognak számítanak a vékony lányok esetében, noha a legtöbb esetben a kritizáló illető tisztában sincs az anorexia vagy bulimia szó jelentésével. Ezek súlyos, pszichés eredetű (’anorexia/bulimia nervosa’) táplálkozási zavarok, és egyenlőséget tenni egy egészséges, filigrán nő és egy komoly betegségben szenvedő egyén között elfogadhatatlan és felháborító. Ugyanannyira, mint például a túlsúlya vagy narancsbőre miatt bántani valakit.
Sokan az orvosi vizsgálatokon is szembesülnek a problémával, ugyanis a BMI (testtömegindex) szerint általában a kórosan sovány kategóriába esnek, noha a szervezetük tökéletesen működik és teljesen egészségesek. Azonban a testtömegindexet fenntartással kell kezelni, hiszen nem veszi figyelembe a test izomzatának tömegét, a csontozat sűrűségét, a nemi különbségeket és a testalkatot sem. Az sportos, izmos emberek például a BMI szerint általában túlsúlyosak, hiszen az izom jóval nehezebb, mint a zsír.
Azért, hogy a vékony lányokat sokszor egészségtelennek bélyegzik, a divatipar is nagymértékben felelős. Az extrém vékonyság-kultusz megjelenése után sok, egyébként filigrán modell kezdett irreális fogyókúrákba, hogy meg tudjon felelni az új igényeknek. Ez sajnos hozzájárult az étkezési rendellenességek elterjedéséhez – nem csak a divatvilágban. Mindezek miatt gyakran a modellalkatú fiatal nők a bűnbakok.
Sokszor merül fel kérdésként az is a soványabb lányok esetében, hogy miért sportolnak. Hiszen már vékonyak. Ez is abból a tévhitből ered, hogy csak annak szükséges sportolnia, aki fogyni akar. Pedig mindenkinek – korra, nemre, alkatra való tekintet nélkül – ajánlott valamilyen sporttevékenységet folytatnia, ha szeretne egészségesen élni. Ráadásul a vékony alkatúak esetén különösen jótékony a mozgás, hiszen ha felszednek egy kis izmot, formásabb, feszesebb lesz a testük.
Sokan vágynak vékony alakra, de ennek is megvan az árnyoldala. A sok rosszindulatú, irigy, lesajnáló megjegyzés egy idő után negatívan hat az önbizalomra, önértékelésre. Minél fiatalabb korban történik mindez, annál esélyesebb, hogy a testalkattal kapcsolatban okozott szégyenérzet az én-azonosság részévé válik. S noha a szépség sokfélesége egyre elfogadottabbá vált, valamiért az átlagnál vékonyabb alkatúakat még mindig különösebb visszhang nélkül lehetséges bántani. Pedig bármilyen hihetetlen, egyesek számára éppen akkora kihívást jelent felszedni pár kilót, mint másoknak leadni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez