A vásárlásmánia jelei
Azt mindenki tudja, hogy mi nők szeretünk vásárolni, legyen szó ruhákról, ékszerekről vagy bármilyen apróságról a lakásba. Azt viszont kevesen tudják mikortól számít károsnak a vásárlás szeretete, és milyen jelekre kell odafigyelni.
Sajnos nem egyszerű meghatározni, hogy vajon hol is kezdődik a vásárlás mánia. Attól függetlenül, hogy néha elmegyünk vásárolni, és belekerül a szatyorba egy új cipő, mondhatjuk úgyis, hogy a sokadik, az még nem azt jelenti, hogy boltkórossá váltunk.
A szakemberek véleménye szerint a vásárlás mániáról akkor mondhatjuk, hogy betegség, ha folyamatosan olyan dolgokat veszünk meg, amelyekre nincs is szükségünk, nem fogjuk felvenni a megvásárolt ruhát, mert csak a vásárlás öröméért tesszük, pedig anyagi keretünk nem éppen a legjobb.
A "boltkór" mint betegség nem teljesen ismeretlen, hiszen már a 19. században is jegyeztek fel ilyen tüneteket. Teljesen ismertté azonban csak napjainkban vált a betegség. Többnyire a fiatalabb női korosztályt érinti. Hasonlóan működik, mint bármilyen szenvedélybetegség, a különbség csak annyi, hogy a vásárlás mániában szenvedőknél a feszültség levezetése magában a vásárlás folyamatában történik. Ilyenkor dopamin szabadul fel a szervezetben, és ez az ami okozza a boldogság érzését. Mint minden függőségnél itt is pszichológiai okai vannak. Megfelelési kényszer, önértékelési problémák is állhatnak a háttérben.
Jelei:
⦁ a beteg nem tud ellenállni annak az érzésnek, hogy újabb tárgyat vásároljon
⦁ a vásárlások mértéke meghaladja az anyagi lehetőségeket, az illető folyamatosan kölcsönre szorul
⦁ folyamatosan a vásárlások körül járnak a gondolatai
⦁ a vásárlást követően átmenetileg megnyugszik, de csak rövid ideig tart, azután újra késztetést érez az illető a vásárlásra
⦁ az állandó vásárlás már az illető munkájára, és családi életére is negatív hatással van
Kezelése:
⦁ szerencsére nagyon jól kezelhető
⦁ a legelső lépés, hogy a betegségben szenvedő elismerje, hogy problémája van
⦁ aztán mint a legtöbb függőség esetében pszichológus segítségével , vagy csoportterápia útján meg lehet szabadulni a folyamatos vásárlási kényszertől
⦁ találni kell, egy olyan elfoglaltságot a betegnek, amely teljes mértékben eltudja terelni a figyelmét a problémáról
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez