A változatosság ereje
Az unalom legalább annyira lehet lebeszélő, mint rábeszélő tényező, ha sportról van szó. Bár egyre gyorsuló világunkban inkább lebeszélőként funkcionál. A fogyasztói társadalom jellemzői megfigyelhetőek a szabadidősport terén is. Mint egy friss tavaszi románc, úgy lép életünkbe a sport, majd hagyjuk egymást faképnél pár hét alatt.
A 2000-es évforduló óta jellemzően gyorsan megununk mindent. Kapcsolatokat, munkát, hobbit, ruhát, autót, telefont és sorolhatnám. Ugyanez jellemzi életünk „aktív” oldalát. Nagy lendülettel vesszük fel a sportcipőt, de könnyen alábbhagy a lelkesedésünk 2-3 alkalom után. Talán mert nehéznek tűnik, talán mert nem erre számítottunk, talán mert sokkal jobb bulinak látszott a Facebook videókon vagy egyszerűen csak megunjuk ugyanazt csinálni már sokadszorra. Az akaraterőért, kitartásért vívott harcban nagyon nem tudok segíteni, az mindenkinek a saját meccse. A 21. század egyik legnagyobb problémájára, a gyors kiábrándulásra azonban van gyógyír – legalábbis ami a sportot illeti – ami segíthet, hogy ne merüljön feledésbe „szerelmünk” egy-két „légyott” után. Sőt, abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy szemben a párkapcsolatban megszokottal, a sportban a monogámia állítólag egyenesen bűn. Ebben erősít meg minket a Move! The Personal Fitness Studio tulajdonos-, személyi edzője, Baricz Loránd is, aki elárulja, hogy nem csak az a fontos, hogy több izomcsoportot mozgassunk meg, hanem az is, hogy kombináljuk az edzéseket.
„Vannak olyan mozgásformák, amik inkább az erőre hatnak, tehát erősebbek leszünk általuk. Vannak olyanok, amelyeket végezve inkább a tüdőkapacitásunk javul, tehát az állóképességünk és vannak olyanok, amelyektől pedig inkább rugalmasabbak leszünk. Célszerű ezeket vegyíteni. Vagy olyan jellegű edzésre kell járni, amely valamilyen szinten mindegyiket fejleszti, vagy külön-külön gyakorolni ezeket.”
Egyből az jut eszembe, hogy vajon akkor is igaz-e ez, ha mások a céljaink a sporttal. Például mi van, ha én csak fogyni, zsírt égetni szeretnék?
„Az arány ugyanilyen kéne, hogy legyen – folytatja Loránd. Első körben az lenne a legfontosabb, hogy a fogyni vágyó helyrerakja a már torzult izomrendszerét, azaz első körben mindenkinek nyújtania kellene, attól függetlenül, hogy mi a célja. Ha fogyni szeretne, akkor is. Második körben pedig vegyesen kellene felállítani az edzéstervet, akkor is, ha a fogyás a cél, csak abban az esetben intenzívebben kell végrehajtani azt.”
A Move! személyi edzője szerint napjainkban a nyújtásnak különösen fontos szerepe van, mert nagyon nagy százalékban ülő munkát végzünk, ami már önmagában távol áll az egészségestől.
„Bemegyünk egy edzőterembe, le szeretnénk fogyni, de mi csak egyetlen egy célra összpontosítunk, a fogyásra, holott egészségesebb testet szeretnénk, minden téren. Ha csak a fogyásra összpontosítunk, nem leszünk egészségesek”- mondja.
Ezek szerint mindegy, hogy a fogyás a cél, ugyanolyan hangsúlyt kell, hogy kapjon a többi elem is a mozgásban, a nyújtás, az erősítés és maga a kardió is. Loránd elmondása szerint csak változatos mozgással lesz hatékony a fogyókúra és csak így tudjuk hosszútávon megőrizni az ideális testsúlyt. Ellenkező esetben lehet, hogy lefogyunk, de ugyanúgy megmaradnak bizonyos ízületi problémák, hátfájás, derékfájás, amik majd később akadályozhatnak a mozgásban. Ahhoz tehát, hogy helyrerakjuk a vázat és egészségesen tudjunk „építkezni”, mindenképp nyújtással kell kezdeni. Az elmélet érthető, és logikus, de hogyan fest ez a gyakorlatban? Ha már elcsíptem egy szakembert, nem engedem, amíg be nem avat a fontos részletekbe.
„Egy kezdőnek legelőször heti kétszer lenne érdemes mozognia. Ennyi idő szükséges, hogy megfelelően tudjon regenerálódni. A későbbiekben, ha be tudja iktatni a mozgást és az az élete részévé válik, akkor legalább heti háromszor kellene egyszerre 1-1.5 órás tréninget végezni. Egy héten tehát 3 nap mozgással és 4 nap pihenéssel telik ideális esetben, így tud regenerálódni. Az én javaslatom az, hogy a 3 nap egyikén erősítő jellegű edzést végezz, de ez az összes izomcsoportra hasson, célozza meg az egész testet. Legyen egy kardió, amely intenzívebb, ott a tüdőkapacitást növeled és legyen egy picivel lazább edzés, ahol vannak azért erősítő gyakorlatok, de nagy hangsúlyt fektetsz a nyújtásra az edzés elején és a végén is. Természetesen minden edzés elején fontos nyújtani, de ez alkalommal különös figyelmet kell, hogy kapjon. Ha valaki teljesen külön szeretné szeparálni a mozgásformákat, akkor:
- A hét elejére érdemes betenni egy erősítő edzést. Ez lehet egyszerű konditermi „gyúrás”, erősítés, cross training. Fontos, hogy külső ellenállással történjen az erősítés, ha nem is feltétlenül súlyzóval, de minimum saját testsúllyal. A TRX például erre kiváló.
- A hét közepén jöhet egy kis kardió, amit azért jó az erősítés után tenni, mert általa beindul a vérkeringés, könnyebben regenerálódnak az izmok, valamint jó hatással van az izomlázra is. Kardió jellegű edzés például az úszás, futás, spinning és vannak csoportos kardió jellegű órák is. Nők esetében egy táncosabb jellegű óra, például a zumba is kiváló lehet.
- A hét vége felé érdemes betenni egy lazító, stretchinggel, tehát nyújtással teli órát. Akár egy jógát, akár egy pilatest, ami megdolgoztatja a vázizmokat is és tartásjavító hatása is van.
Ez után jöhet 2 nap pihenés és a következő héten kezdhetjük újra, ennek a szerkezetnek megfelelően.”
Összegzésként elmondhatjuk, hogy az első és legfontosabb, hogy olyan mozgásformát válassz, amiben jól érzed magad. Ha ezt megtaláltad és beépítetted a sportot a mindennapjaidba, akkor érdemes azt nézni, hogy hogyan teheted teljessé életed ezen részét. Loránd szerint több hátránya is van az egyoldalú terhelésnek. A legfontosabb, hogy előbb-utóbb sérüléshez vezet. Hiába imád valaki például futni, és gondolja azt, hogy csak futással letudhatja a sportot, hosszú távon nem „kifizetődő”. A futással főleg a lábakat és a csípőt terheljük és mivel az ember nem hosszútávfutásra született, ez az egyoldalú terhelés előbb-utóbb problémát okozhat. Természetesen függ a genetikától és a terhelés mértékétől is, hogy kinél mikor jelentkezik a baj.
De miért is kéne nekünk beérni egyféle sporttal? Főleg ha van egy AYCM SportPass-unk, amivel kedvünkre válogathatunk nem csak edzőtermek, de mozgásformák rengetegében is. Miért ne használnánk ki a választás szabadságát, hogy megtaláljuk az igazit, a számunkra legmegfelelőbb kombinációt. Itt az idő, hogy hadat üzenjünk a megszokottnak, az unalmasnak – ami, mint kiderült, egészségtelen is – és ha a párkapcsolatokban nem is, de a sportban élvezzük a „poligámiát”.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez