A szeretet 4 pillére a buddhizmus szerint
Mindenki máshogy mutatja ki a szeretetét, és mindannyian máshogy értékeljük a felénk áradó szeretetet. A szeretetnyelvünk, mely alapján adjuk és fogadni tudjuk a szeretetet mindenkinél máshogy működhet. Van, akinek a szavak többet jelentenek a tetteknél, és fordítva. Ezek az utak, a szeretethez fűződő személyes kapcsolatainkról szólnak. A buddhista tanok szerint, az egyetemes szeretetnek, és annak természetes áramlásának 4 megnyilvánulási formája van. Lássuk melyek ezek!
A szeretet négy aspektusát a buddhizmusban Thich Nhat Hanh zen mester írta le: „ Igazi szerelem: A szív felébresztésének gyakorlata ” című rövid könyvében. Ebben a könyvben a szerző nem csak a romantikus szerelemről beszél, hanem minden kapcsolatról, ideértve az önmagunkkal ápolt kapcsolatot is.
Jelenlét
A boldogság, a belső öröm megnyilvánulása. Ez azt jelenti, hogy elégedett vagy a valósággal, ezzel örömöt és lelkesedést árasztasz magadból. Mindez persze nem azt jelenti, hogy az idő száz százalékában boldognak érzed magad, vagy hogy a boldogságod, az általános kedved intenzitása sohasem változik. Ez inkább egy hozzáállás, egy módja annak, hogy elfogadás és nem elutasításban éled az életedet. Amikor jelenlétben tudsz élni, akkor képessé válsz arra, hogy szembenézz az életeddel és mindazokkal a dolgokkal, amelyek veled történnek.
Az emberek, akik boldogok, másokat is boldoggá tesznek. Csakúgy, mint a szorongás és a szomorúság, a boldogság is ragályos. Az öröm és a boldogság is feltűnik másoknak és vonzza őket.
Együttérzés
Az együttérzéssel kapcsolatban azt vettem észre, hogy olykor rosszul definiáljuk magunkban vagy gyakran azt hisszük, hogy igazán empatikus emberek vagyunk, de az igazi mély empátiára nagyon kevesen vagyunk képesek. Együtt érezni nem azt jelenti, hogy szánalmat érzünk valaki iránt, sem azt, hogy alacsonyabb rendűként tekintünk a másikra. A valódi empátiáról nem akkor beszélünk, amikor valaki képes vigaszt nyújtani egy elesett vagy fájdalmas tapasztalatokon átesett fél számára. Bármilyen furcsa, de egy történetet kívülről végig hallgatni és együttérzést tanúsítani, nem az igazi empátiáról tesz tanúbizonyosságot.
Az empátia képességéről akkor beszélünk, amikor egy történet szereplőjeként, képes vagy kilépni a saját egodból, sérelmedből, és igazán megérteni a másik ember indíttatásait, nézőpontját, tudatossági és vagy érzelmi állapotát. Mindezt anélkül, hogy kivetítenéd a saját elvárásaidat, sértettségedet vele szemben. Ebben a pillanatban tényleg képessé váltál beülni vele egy csónakba, és ebből az állapotból, valóban tisztán tudod értékelni a kialakult helyzetet. Ilyenkor őszinte figyelmet, megértést tudsz nyújtani és valódi közös megoldást találni.
Az együttérzés elengedhetetlen, mert segít megérteni mások érzéseit. Lehetővé teszi a sebezhetőségünk, felesleges önkorlátozásaink elfogadását és egyben az egészséges határaink érvényesítését is. Együttérzés nélkül kritizáljuk és megkérdőjelezzük az emberek gyengeségeit és hibáit. Az együttérzés révén, képessé válunk mások fájdalmát, problémáját, sajátunkként megérteni és kezelni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez