A szenvedélybe szeret bele az ember!
Úgy tűnik, a boldogság nem siker vagy pénz kérdése, sokkal inkább az életszemléleté. Annak a meglátásáé, hogy képesek vagyunk-e olyasmit találni az életben, ami örömmel tölti el minden pillanatunkat. Ez lehet egy párkapcsolat, a hivatásunk, egy hobbi, vagy bármi, amiért lelkesedni tudunk.
Mindig úgy gondoltam, hogy a sikeres párkapcsolatok olyan emberek találkozásából születnek, akiknek a közös céljaikon túl egyéni vágyaik is vannak. Egy hivatás, egy életcél, egy világmegváltó gondolat, ami irányban tartja az embert: az így megélt élmények, tapasztalatok, sikerek a párkapcsolatot is izgalmasabbá, színesebbé teszik. S úgy hiszem, az egyéni boldogság kulcsa is ez lehet.
- Nem találom a helyem a válás óta – mondja egy ismerősöm. - S minél tovább gondolkodom azon, hogyan tovább, annál elveszettebbnek érzem magam. A minap láttam egy filmet Stephen Hawkingról. Te tudtad, hogy az az ember, aki csak két vagy három ujját tudja mozgatni, több gyerekes apa, s nemrég, azokkal a meglehetősen korlátozott feltételekkel, amelyekkel rendelkezik újra megházasodott? Érted ezt? Még ő is megházasodott! El sem tudom képzelni, mit tud hozzáadni egy nő életéhez férfiként, hisz mozgásképtelen, de még neki is sikerült. Vajon hogyan tudja elrendezni az életében felmerülő gondokat, mibe kapaszkodik egy ilyen ember? Mert neki is akadhat problémája bőven.
- A szenvedélybe – mondom, s rögtön magyarázni kezdek: - Abba a szenvedélybe, ami a munkájához köti. Abba az erőbe, amivel nap mint nap az univerzum titkait kutatja, s abba az elszántságba, amellyel abban hisz, hogy ezért a céljáért amíg él mindent megtesz, amit módjában áll megtenni. S talán ennek is köszönhető, hogy a testi korlátai mellett izgalmas, érdekes és örökké kutató elmeként rendkívül izgalmas ember lehet. Amit ő bele tud adni az új házasságába – persze nem tudhatom pontosan, csak találgatok – a személyisége, a társasága lehet, s az a szeretet, amit a munkája mellett egy kapcsolatba is bele tud tenni. Szenvedéllyel él, és ez rendkívül vonzó. Nem a hibákat keresi a világban, a sorsban, a szomszédban, a gyerekkorában, a betegségében – szóval azokban a dolgokban, amikre az emberek hivatkozni szoktak – hanem a megoldásokat. Élni akar és létrehozni, alkotni valamit! Boldog akar lenni, ezért nem a kifogásokat keresi, hanem a lehetőségeket. A szép pillanatokat, az örömteli élményeket, azt, hogy mit tehet hozzá a tudományos világhoz. Nem a testi korlátai miatt panaszkodik naphosszat, pedig megtehetné, hiszen legtöbbünknél összehasonlíthatatlanul nehezebb helyzetben van - más szűrőn keresztül nézi a világot. Ahogy Buddha mondta: a boldogság döntés kérdése, ő pedig úgy döntött, hogy boldog lesz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez