A szégyenérzet teljes hiánya - Miről ismered fel a szociopatát?
A pszichológusok úgy definiálják ezt a kórképet, hogy ez egy antiszociális személyiségzavar, melyet a rossz életkörülmények, különböző lelki traumák váltják ki.Sok rosszat tesznek a környezetükben élő embereknek, ezért mindenféleképpen ügyelni kell rá, hogy ne kerüljünk a hatásuk alá. De miről is ismerhetjük fel őket?
Eleinte elbűvölőnek tűnnek, figyelmesek, udvariasak. Meghallgatják a problémáidat, törődnek az érzéseiddel. Ám ez csak a látszat, igazából egyáltalán nem érdekli őket, hogy mi van veled, csak jó színben akarnak feltűnni. Amint jobban megismerkedsz velük, elő fog jönni az igazi arcuk.
Nincs szégyenérzetük. Számukra természetes, hogy lelkileg vagy fizikailag bántalmaznak valakit. Ha valaki szembesít őket ezzel, akkor sem éreznek bűntudatot, hiszen úgy gondolják, hogy viselkedésük jogos volt, vagy éppenséggel el sem ismerik, hogy rosszat csináltak. Gyakran kerülnek szembe a törvénnyel lázadó viselkedésük miatt. Nem probléma számukra átgázolni másokon ahhoz, hogy elérjék a céljaikat. Éppen ezért sok szociopata sikeres üzlet ember. Sokszor nem szándékosan bántanak meg másokat, csak szimplán nem törődnek mások érzéseivel, és nem képesek felmérni, hogy fájdalmat okoznak.
Fegyverük a hazudozás. Céljaik eléréséhez kitalálnak mindenféle valótlan dolgot. Ha a múltjukról kérdezed őket, arról is képesek hazudni, olyan beleéléssel, hogy azt még saját maguk is elhiszik. Ha lebuknak, akkor egy újabb kreálmánnyal fedezik magukat. Nagyon manipulatívak, ezért résen kell lenni velük kapcsolatban.
Nem bírják a kritikát. Hatalmas az egójuk, és nem látják a saját hibáikat. Ha pedig valaki más hívja fel erre a figyelmüket, képtelenek elviselni. Kétféleképpen reagálnak: vagy elengedik a fülük mellett a megjegyzéseket, vagy rákenni valaki másra a hibákat.
Jellemzője még rájuk, hogy kevés barátjuk van, azokat is elszigetelik a külvilágtól, úgy mond kisajátítják maguknak. Nem szeretik a monotonitást és az unalmas feladatokat. Érzelmeiket csak megjátsszák, valójában üresek. Gyakran kegyetlenül bánnak az állatokkal.
Veszélyesek, mert csak kihasználnak mindenkit. A lelki bántalmazás átcsaphat fizikaiba, aminek ki van téve az illető családja, barátai és a párja is.
Érzéketlenek, és nem törődnek mások érzéseivel sem. Viselkedésüket nem tudják kontrollálni.
A szociopata hasonló tüneteket mutat a pszichopatával. A különbség csupán az, hogy a pszichopata így született, nála a gének felelősek a rendellenes viselkedésért. Úgy szokták mondani, hogy ő nem állt sorba, mikor a lelket osztották. Ezzel szemben – ahogy már a cikk elején is említettem – a szociopata nem így született, nála külső tényezők váltották ki ezt a személyiségzavart.
A szociopátia kezelése nagyon nehéz, és legtöbbször nincs is eredménye, vagy csak nagyon minimális. Gyógyszerekkel nem is kezelik, csak hosszútávú pszichoterápiával. Mivel gyakran a szakembereket is megtévesztik, ezért speciális környezetben kell foglalkozni velük, ahol a csalásaik, hazugságaik nem működnek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez