A serleg, amely boldog házasságot ígér
Létezik egy kehely, amely boldogságot, szerelmet és szerencsét hoz az ifjú párnak. A menyasszonyi serleg legendája napjainkban is olyan varázslatos erővel bír, mint több száz évvel ezelőtt.
Egyszer volt, hol nem volt, hetedhét országon is túl, élet egyszer egy Kunigunda nevű nemes kisasszony, aki beleszeretett egy fiatal aranyművesbe. A 21. században ez nem lenne hátrány, sőt a legtöbb após álma, hogy egy ékszerkészítőhöz adja leányát. Azonban a pökhendi nemesnek nem tetszett a leendő veje, akit rangon alulinak talált, ezért tömlöcbe vetette. Leánya kétségbeejtő zokogása sem tudta apja szívét meglágyítani, hogy a szegény fiúval frigybe keljen. Napok teltek el anélkül, hogy a szívet tépő sírás meglágyította volna keményfejű apját, így belebetegedett a szerelembe.
A gazdag nemes lehetetlen küldetést tervelt ki a legény számára, hogy lányánál vigaszt leljen: „Ha a te aranyművesed olyan serleget készít, amelyből egyszerre két ember is tud inni, anélkül, hogy egy csöpp ital is a földre folyna, szabadon engedem és áldásom adom házasságotokra.”
Az ügyes kezű ifjú munkának látott, és csodák csodája a serleg elkészült. A kelyhet természetesen szerelme ihlette, aki mintegy kisebb serleget tart a feje felett. Ennek köszönhetően két személy is tud inni belőle, mivel a talpazat és a kisebb pohárka mozgatható.
A hagyomány szerint a nagyobb serlegből a vőlegény, míg a kicsi kupából a menyasszony iszik.
A leendő após kénytelen volt belátni, hogy őket még az Isten is egymásnak teremtette. Héthatárra szóló lakodalmat csaptak, mely serleg a szerelmüket szimbolizálta egész életükben. Azóta is ez a serleg az összetartozás jelképe.
A legenda tanulsága, hogy a szerelem mindent legyőz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez