A savasodás veszélyei
Sokan nem tudják, hogy a savasító ételekkel mennyit árthatnak az egészségnek és mennyire kedveznek a túlsúly kialakulásának.
A különböző ételek a szervezetben eltérő kémhatású salakanyaggá alakulnak, ami lehet savas, semleges vagy lúgos. A savak akkor károsak, ha túl sok marad vissza belőlük. Ilyenkor a test a felesleget s táplálékokból származó bázisokkal (lúgokkal) próbálja meg semlegesíteni. Ha nem táplálkozunk megfelelően, akkor a semlegesítéshez a szervezet ásványi anyagokat használ fel, von el saját ásványianyag raktáraiból. Az elsavasodás egyik veszélye abban áll, hogy a savak közömbösítése terheli az immunrendszert, aminek ily módon csökken a hatékonysága. A másik veszélyt pedig a szervezetben található mikroorganizmusok, vírusok, baktériumok, gombák jelentik, melyeknek a savas környezet rendkívül kedvez. Ezek a folyamatok vezethetnek a betegségek kialakulásához.
A folyamatot bármikor megfordíthatjuk! A savak a szervezeten belül keletkeznek, a bázisokat pedig táplálkozással tudjuk bevinni. Ezért olyan fontos, hogy milyen ételeket fogyasztunk és különböző fajta ételtípusokból mennyit fogyasztunk. Az egyensúlyt a bevitt bázistöblettel, több tiszta víz fogyasztásával tudjuk visszanyerni. Savas kémhatású salakanyagokat képeznek az állati eredetű élelmiszerek (húsok, tojás, tejtermékek, tehát az állati fehérjék), a feldolgozott, élesztőt tartalmazó, erjesztett élelmiszerek, továbbá a cukrok (fehércukor) és a szintetikus édesítőszerek, az alkohol, a kávé, csokoládé, fekete tea és a szénsavas üdítők, az adalékanyagok, tartósítószerek. A fehérlisztet tartalmazó ételek.
Lúgos kémhatásúak a nyers és párolt zöldségek, valamint a nem túl édes és túlérett gyümölcsök, a citrom, de lúgosítanak a csíráztatott magvak, az olajos magvak, a hidegen sajtolt olajok, barna rizs, köles, tönkölyliszt, hajdina. Fontos lenne, hogy napi szinten fogyasszunk sötét zöldszínű zöldségeket, amelyek sok klorofillt tartalmaznak, amely egyébként egy fiatalító formula.
Szabóné Papp Emőke - életmód tanácsadó
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez