A rettegett magány - Mi áll a kapcsolatfüggőség hátterében?
A kapcsolatfüggőség azt jelenti, hogy valaki retteg a magánytól, az egyedülléttől, ezért mindenáron párt akar tudni maga mellett akkor is, ha az aktuális ember nem megfelelő számára, netán rosszul bánik vele. De mik is ennek az okai?
Az egyik ok, hogy az adott személy fél a felelősségtől. Nem mer önállóan döntéseket hozni, mert fél azok következményeitől. Így nem mer kilépni a kapcsolatból sem, mert akkor az ő nyakába szakadna a gyerek, a háztartás, az anyagi dolgok, és ez számára egyedül túl nagy falat. Tipikusan jellemző az ilyen emberre, hogy kisebb dolgokért sem vállalja a felelősséget, inkább elmenekül a szituáció elől.
Ok lehet még az éretlenség. Vannak olyanok, akik valamiért nem szeretnének felnőni, és nem társat, hanem apa-vagy anyapótlékot keresnek maguknak. Ez azért sem jó, mert ugye a szüleiktől megszokták, hogy minden hibájuk ellenére szeretik őket, és megbocsájtanak nekik. Viszont a partnerük nem biztos, hogy így fog tenni.
Gyermekkori traumák is közrejátszhatnak. Ezt úgy kell érteni, hogy az illetőt a szülei nem szerették eléggé, vagy éppen ellenkezőleg, túl szorosan magukhoz láncolták őt, és nehezen engedték el, mikor felnőtt. Így a személy a párkapcsolatain belül nem fogja tudni, hogy hol vannak a határok, túlságosan ragaszkodó lesz. Van, aki azért nem lép ki egy kapcsolatból, mert nem mer új dolgokba belevágni. Inkább benne marad egy számára is nyilvánvalóan rossz kapcsolatban, minthogy belevágjon az ismeretlenbe, mert akkor esetleg új problémákkal kéne megküzdenie. Így inkább benne marad a megszokott, kiszámítható, de hátrányos helyzetben.
Jellemző, hogy a kapcsolatfüggőségben szenvedő emberek alacsony önbizalommal rendelkeznek, ezért alárendelt szerepet vállalnak magukra. Mindent eltűr a másiknak, nem szól vissza, ha valamilyen verbális sérelem éri őt, nem áll ki a saját érdekeiért. Hosszútávon senkinek nem tesz jót, ha ilyen szinten aláveti magát a másiknak, lelki sérülésekhez vezet.
Ha valaki alárendeli magát a párjának, az öntudatlanul kiteszi magát annak, hogy a másik fél eluralkodjon rajta, ami az agresszióig is elvezethet. Ám a kapcsolatfüggő ezt is eltűri, csak maradjon meg a kapcsolat.
Ha valaki ilyen problémákkal küzd, célszerű az önbizalmát helyre állítani, és elérni nála azt, hogy elhiggye magáról, hogy ő is egy értékes ember, aki megérdemli, hogy jól bánjanak vele. Segíteni kell neki abban, hogy reálisan fel tudja mérni a lehetőségeit, a szerepeit, így gyakorlatiasabban meg tud küzdeni a váratlan helyzetekkel önállóan is. Meg kell értenie, hogy nincs mindenhez szüksége egy másik ember támogatására, és ez így van rendjén.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez