'A pszichés trauma nem elfelejthető, nem kitörölhető és nem tehető semmissé.' - Mit jelent az örökölt sors?
Orvos- Tóth Noémi 2018-ban írta meg az első könyvét, az Örökölt sors címmel. Fő érdeklődési területei a transzgenerációs átadások, a korai kötődés felnőtt párkapcsolatokra gyakorolt hatásai és a traumák élethosszig tartó befolyása. Csomó kérdésre kerestem a választ, mikor szembe jött velem ez a könyv. Ha kíváncsi vagy arra, mennyire befolyásol, hogy milyen neműnek akartak téged, hogy vártak-e rád, hogy mit jelent a testvérsorrend, akkor ez a könyv neked szól. Rávilágított a tényre-hogy minden csak akkor mutathat javulást, ha dolgozunk vele, ha beleereszkedünk a legsötétebb titkokba is. Elhoztam pár kedvenc sorom a könyvből, jó szórakozást hozzá.
„Amikor értetlenül állunk egy ember „lustasága”, „motiválatlansága” előtt, érdemes egy pillantást vetni arra az útra is, ami odáig vezette. Vajon hányan mondtak le róla, mire ő is lemondott önmagáról…?”
„De, hogy a csudába lehetséges ez, amikor mindnyájan ugyanabban a családban nőttek fel? A rövid válasz az, hogy nincs két gyerek, aki ugyanabban a családban nőne fel-legalábbis lelki értelemben biztosan nincs.”
„A fájdalmak akkor csúsznak igazán mélyre, ha valakinek nincs lehetősége beszélni a vele történt borzalmakról, netán őt hibáztatják.”
„A pszichés trauma nem elfelejthető, nem kitörölhető és nem tehető semmissé.”
„A múlt az utódok zsigereiben él tovább.”
„A megmagyarázhatatlan, irracionálisnak tűnő cselekedeteink visznek igazán közel önmagunk mélyebb megértéséhez.”
„Még mindig sajnálatosan sokan nem ismerik fel, hogy a gyerekkorban történt események milyen alapvető hatással vannak későbbi életünkre.”
„A fájdalmas élményekkel teli gyerekkor nem a ritka kivétel, hanem a többség leghétköznapibb valósága.”
„Kicsi volt, nem tudott mást tenni, mint tűrni, és miközben verték, azt képzelte, nincs is ott a testében, hanem fentről, a plafonról néz le magára, vagy egy távoli barlangban ücsörög, teljes magányban. Így nem fájt annyira, ami történt.”
„A tabuk ledöntése lehet a kulcsa annak, hogy a következő generációkat megtudjuk védeni számos fájdalmas életeseménytől.”
„Aki egyszer áldozattá vált, az elhiszi, hogy az agresszió az emberi kapcsolatok természetes összetevője.”
„Amikor a leszakadó társadalmi rétegek problémájáról és a szegénység generációkon való átörökítéséről gondolkodunk, érdemes a gyors életmenet stratégián morfondírozni egy kicsit. Ezeket az embereket gyakran vádolják felelőtlenséggel, valamint a hosszú távú tervek és kitartás hiányával. Ha azonban evolúciós szempontból vizsgáljuk a segélyt gyorsan, a tartalékolás szándéka nélkül felélő családok magatartását, úgy tűnik, nem tesznek mást, mint követik a gyorsabb életmenet stratégiát.”
„Sokszor már önmagában a kimondás, a felvállalás képes megszüntetni az elakadásokat, valahogy úgy, mint amikor kihúzzuk a kádból a dugót, hogy a víz zavartalanul elfolyhasson.”
„A brutálisan nyakunkba zúduló igazság éppolyan ártalmas lehet, mint a hazugság maga.”
„A nagy titkok hátterében mindig szégyen húzódik meg, márpedig a szégyen skarlátbetű, mely a teljes lényünket érinti-mi magunk vagyunk a saját szemünkben rosszak, elfogadhatatlanok.”
„Rideg közegben, nincs önfeltárás.”
„A tudattalan minták makacsabbak, mint a tudatos elhatározások.”
Mindig is tudtam, mennyire fontos tisztában lenni önmagunkkal gyermekvállalás előtt, de ez a könyv adta meg a választ arra, hogy az emberek életminősége miért mutat romló tendenciát az utóbbi időben még inkább. Sosem lehetek elég felkészült egy babára, de ha mindent megteszek azért, hogy többnek tartsam, mint pusztán alapvető emberi ösztönnek, lehetséges egy szebb világ megalkotása. Noémi könyve ehhez viszont elengedhetetlen lenne mindenki számára.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez