A pihenés ABC-je
Ki kevesebbel is beéri, ki többre vágyik, de az bizonyos, hogy mindenkinek szüksége van pihentető alvásra. Nem reprezentatív kutatásom alapján átlagosan 6-7 órát alszunk naponta, hiszen felgyorsult mindennapjainkban másra kell az idő, nem érjük utol magunkat. Hol van már az a jó öreg Beatrice nóta!
Ma már távol sem 8 órát dolgozunk, inkább 10-12-őt; a 8 óra szórakozás ideje alatt elintézzük a szükséges dolgokat, végül az alvásra szánt 8 óránkból csapjuk le azt a mennyiséget, melyet élményekkel töltenénk meg. Nem kell tudományos kutatásokba feledkeznünk ahhoz, hogy felismerjük: az egészséges pihenés nem luxus, hanem létszükséglet. A piramis legalja a víz és a táplálkozás mellett. Milyen döbbenetes, hogy gyakran pont róluk kel lemondanunk a kötelességek javára! Mivel a ”muszáj dolgokból” nem tudunk lecsípni, és továbbra is csak napi 24 óra áll majd rendelkezésünkre, így meg kell tanulnunk okosan pihenni. Íme, egy-két jó tanács kezdőknek!
Felejtsd el!
Ha időben be is bújsz az ágyba, az agyad még az aznapi problémákon, vagy a másnapi teendőkön zakatol: Mikor keljek? Beállítottam az ébresztőt? Mit vegyek fel? Mit mondjak a főnökömnek? Vajon lesz időm megenni az ebédemet? És így tovább, amíg végül gondterhelten álomba zuhansz, majd izgatott álmaid sodrásától meggyötörve ijedsz fel, ha megszólal az óra. Gyorsan felejtsd el!
Ahhoz, hogy ki tudd zárni a külvilág hangos zaját, meg kell tanulnod meditálni. Kezdésnek javasolnám a híres Agykontroll tanfolyam atyjának, Domján Lászlónak zenés meditációs hanganyagát, melyet az internetről könnyen elérhetsz. Először furcsállni fogod, de ha ráérzel az ízére, egy ideig nem engeded el. Régen én is azt hittem, hogy képtelen vagyok meditálni; ha meditálnom kellett, akkor pedig az idegesített, hogy miért nem lazulok el. De hidd el, könnyebb, mint gondolnád!
Második lépésként szánj időt néhány jóga órára, ahol megtanulod kívülről szemlélni a testedet, az izmaidat, a légzésedet. Ezzel a tudással felvértezve a paplan és a párna lágy ölelésében is le tudod majd lassítani a szívverésedet, és el tudod lazítani megfeszült végtagjaidat, hogy az éjszakáid végre a pihentető alvásról szóljanak.
Sziesztázz!
A déli népekkel ellentétben, a mi kultúránkban nincs lehetőség délutáni sziesztára, de ha akad rá méltó alkalom, sokan akkor sem tesszük, hiszen az idő pénz. Gyakran megesett velem az is, hogy egy délutáni szundításból csak még álmosabban keltem fel, ezért inkább a gyökerénél fojtottam el a bajt, egyszerűen elkerültem.
Nemrég kezembe akadt egy angol kutatás, melyben tudományos indokokkal alátámasztották, hogy a délutáni szundi hasznos időtöltés lehet, ha okosan számolunk. Legközelebb mielőtt hulla fáradtan, fejvesztve rohamoznád meg a kávéfőzőt, szakíts időt 10-20 perc szünetre, és máris újraindul az elhasznált gépezet. Ez a rövid idő elegendő ahhoz, hogy elszenderedj, kikapcsoljon az agyad, ellazuljanak a végtagjaid és lassabban verjen a szíved. Mivel 20 perc nem elegendő a normál alvási ciklusba lépéshez, így éberen, felfrissülten és koncentráltabban ébredsz. Ha vagy olyan szerencsés, hogy ennél kicsit többet is pihenhetsz, javasolnám, hogy másfél óra alatt ne állj meg. Nagyjából 90 percre tehető egy teljes alvási ciklus, aminek teljesítésével elkerülheted az enyhe másnaposság érzetét, amit fél-egy óra szieszta eredményez.
Szó ami szó, amikor csak teheted, vonulj félre, hunyd be a szemedet, mert a szervezeted – és nem mellesleg a környezeted – hálás lesz érte.
Éjfél előtt takarodó!
Sokáig nem értettem, miért mondják az idősebbek (és bölcsebbek), hogy ha éjfél előtt ágyba kerülünk, reggel sokkal frissebbek leszünk. Egyfajta misztikummal társítottam ezt a megállapítást és ügyet sem vetettem rá. Pedig nem olyan bonyolult a magyarázat. Az éjfél előtti alvás rejtélye csak abban áll, hogy meghúzza a határvonalat korán kelő társadalmunk számára, hogy másnap elkerülhessük a koffein túladagolást. Az emberi szervezet alapvetően a nappali órákban, világosban éberebb. Edison előtt az emberek a nappal keltek és napnyugtakor feküdtek. A gyertyafény nyújtotta vad, romantikus hangulat sem tudta olyan sokáig ébren tartani őket, mint a villany, a TV, a számítógép, a tablet, vagy az okostelefon. Úgy vélem, most is így működünk – működnénk -, ezért vagyunk kialvatlanok. Hiába a csodamatrac, ha túl kevés mélyalvási fázist engedsz meg magadnak. Mivel többségünknek hamar eljön a reggel, így minél korábban bújsz ágyba a kedvenc könyveddel (és nem pedig valamely elektromos kütyüddel), annál többször ringatózhatsz a mély álomvilágban.
Csak semmi habzsi-dőzsi
Felgyorsult világunk a 22-es csapdája: napközben alig van időnk enni, majd amikor este haza esünk, kiesszük a hűtőt. Sokan ekkor fogyasztanak csak meleg, nehéz ételt, és ez bizony fárasztó éjszakát eredményez. Lefekvés előtt 3-4 órával ne egyél-igyál semmi olyat, ami nehezen emészthető vagy rejtett koffeint tartalmaz! Kerüld a húsokat, gyümölcsöket, az édességet, a szénsavas üdítőket és az alkoholt! (Időnként természetesen kivételt tehetsz, ha számolsz a következményekkel). Az okosak szerint csupán 2 dolog engedélyezett közvetlenül elalvás előtt: a gyógytea, és a tej. Bizonyos gyógynövények (citromfű, jázmin, macskagyökér, kamilla) jótékony hatása nem vita tárgya, azonban a késő esti tejfogyasztás már megosztja a közvéleményt. Városi legendák keringenek róla, hogy a rosszalvó gyermekeket langyos, mézes tejjel nyugtatták. De a tej tényleg altató csodaszer? A titok nyitja egy triptofán nevezetű aminosav, ami valóban erős stresszoldó és szorongásgátló tulajdonsággal bír. Úgyhogy bögrékre fel!
Az pihenés „aranyszabályait” olvasva átfut az agyamon a kósza gondolat, hogy mennyivel jobb lett volna kicsit régebben születni. Amikor az emberek még harmóniában éltek a természettel és önmagukkal, fizikai munkát végeztek, de legalább eleget aludtak.
Azonban a pillanat elillan; kihúzom magam, és megfogadom, hogy nem leszek túlhajszolt világunk újabb nyúzott áldozata. Hiszen belőlem csak egy van. Ahogy belőled is. Becsüld meg, és időnként engedd pihenni!
Vörös Eszter
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez