A perfekcionizmus mérgező hatásai - és minden, amit ezek miatt teszel
A perfekcionizmus egy létező dolog, amely az egyént arra készteti, hogy mindig tökéletesnek kell lennie. Nem képes elfogadni semmi középszerűt, vagy bármit, amit kevesebbnek ítél meg a tökéletesnél. Keményen bírálja önmagát és ezzel sokszor pont azt az egészséges kontrollt veszti el, amely a mentális jóléthez szükséges. Ha a következőket tapasztalod magadon, akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogy nálad is fennáll a perfekcionizmus, mint toxikus probléma.
"Sosem vagyok elég."
Folyamatosan egy olyan "hanggal" a fejedben élsz, amely azt mondja, hogy nem vagy elég jó. Hiába is tudod, hogy a lehető legtöbbet megtetted, ami tőled telhető egy adott szituációban, mégis ez a visszhang azt súgja "ez nem mentség". Így folyton egy önostorozásban találod magad. Belső párbeszédeid így sokkal inkább rombolóan hatnak rád, mintha képes lennél elfogadni, hogy képtelenség mindig tökéletesnek lenni. Ez is egy jele a mérgező perfekcionizmusnak.
Elérhetetlen célok kitűzése
Van az a pont, amikor hiába tudod azt, hogy az általad meghatározott, vagy éppen kitűzött cél elérhetetlen, te akkor is, körmöd szakadtáig küzdeni próbálsz érte. Majd amikor rádöbbensz, hogy valóban elérhetetlen, akkor azt saját, személyes kudarcodnak éled meg ahelyett, hogy reálisan néznéd. Úgy érzed a normális emberek számára meghatározott irányelvek rád egyszerűen nem vonatkoznak. Ez pedig a saját vesztedbe sodor.
"Az alvást túlértékelik."
A perfekcionisták számára a pihenés rangsorolása egészen máshol helyezkedik el. Azon a véleményen vannak, hogy az alvás és a pihenés pusztán időpazarlás, amely hátráltatja őket céljaik vagy éppen sikereik elérésében. Bármely pillanat, amikor nem a cél elérése érdekében fáradoznak, bűntudatot kelt bennük. Ezért többször is azt hangoztatják, hogy az alvást túlértékelik az emberek.
A hétköznapiság megvetése
Amikor észleli magán, hogy valami teljesen hétköznapi dolgot csinál, akkor rögtön megjelenik előtte a kép, miszerint ezzel belesimul az átlagba. Ez számára rosszabb mindennél. Mindig több és jobb akar lenni másoknál, így a hétköznapok normalitása számára komoly büntetéssel járnak.
A visszajelzések rabja
Megszállottan nézi saját közösségi profiljait és figyeli, hogy az emberek, hogyan tekintenek rá kívülről. Számára a visszajelzés kulcsfontosságú ahhoz, hogy jól tudja magát érezni a bőrében. A perfekcionizmusa a külsőségekben is megjelenik. Nem képes a világ felé bármi mást mutatni, csak a tökéletességet. A közösségi média is egy jó eszköz számára ahhoz, hogy a belső tökéletességre való törekvését érvényesíteni tudja.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez