A pánikbetegség tünetei
Egyre gyakrabban fellépő probléma a lakosság körében a pánikbetegség. Ez egy lelki eredetű dolog, amely fizikai tüneteket produkál. Különböző fokozatai vannak. Durva esetben jelentősen romolhat a beteg életminősége az újra visszatérő pánikrohamok miatt, amennyiben nem kezelik azokat. Lényegében a szervezet úgy reagál, mintha vészhelyzetben lenne, pedig az esetek többségében nem áll fenn.
Mellkasi nyomás, szorítás
Gyakran jelentkező tünet, ilyenkor a beteg úgy érzi, mintha egy súly nyomna a mellkasát. Nagy, szabályos levegővétellel orvosolható a probléma.
Légszomj
Jelentkezhet légszomj, fulladás is. Ettől a beteg még jobban bepánikol, ami csak tovább rontja a helyzetet. Különböző légzéstechnikák ebben az esetben is segítőek lehetnek.
Szapora szívverés
Mivel a szervezet fenyegetett helyzetet érzékel, felgyorsul a szívverés, ami ugye a meneküléshez szükséges. Ez gyakori kiváltó oka a már fent említett légszomjnak és mellkasi nyomásnak. A beteg azt is érezheti, hogy szúr a szíve, ilyenkor sokan szívinfarktusra gyanakodnak, pedig közel sem arról van szó.
Halálfélelem
A fenti tünetek miatt a páciens attól retteg, hogy meg fog halni. Ez közel sincs így, szakszerű segítséggel a panaszokat meg lehet szüntetni. Ám az illető fél az újabb pánikroham fellépésétől, és nem ritkán ez a félelem vonzza be a következő rosszullétet. Mondhatni, ez egy ördögi kör.
Késztetés a menekülésre
Sokszor egy adott szituáció, vagy egy adott hely váltja ki a pánikrohamot. Ezért a beteg menekülési vágyat érez, mert úgy gondolja, hogy akkor jobban lesz. Ebből következik, hogy elkerüli azokat a dolgokat, helyeket, ahol korábban már rosszul lett. Ez oda is vezethet, hogy az illető élettere beszűkül, nem mer otthonról egyedül elmenni; vagy rosszabb esetben el sem megy otthonról.
Intenzív, rossz közérzet
A felsoroltak alapján érthető a rossz közérzet, ami gyakran az elviselhetetlenségig fokozódik. A páciens úgy érzi, minden kicsúszik a keze közül, meg fog örülni.
A pánikbetegség ma már jól kezelhető szakorvos segítségével, terápiával és különböző nyugtatókkal, szorongásoldókkal. Kiváltó oka legtöbbször a túlzott stressz, nagy lelki megterhelés. Legtöbbször, ha ezeket sikerül oldani, a pánikrohamok is visszaszorulnak. Minden esetben fontos a család és a barátok támogató szerepe! Amennyiben úgy érzed, hogy volt már pánikrohamod, esetleg többször is, mindenképpen fordulj vele orvoshoz!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez