A női melledzés fontossága
Már többször kiemeltük a súlyzós edzés fontosságát egészségünk és alakunk szempontjából, és bár egyre nagyobb népszerűségnek örvend, még mindig kevés nő folytat konditermi edzést.
Új sorozatunkban igyekszünk közérthetően bemutatni, hogy a kiegyensúlyozott, csinos fizikumért milyen gyakorlatokat érdemes végezni a különböző izomcsoportokra és próbáljuk eloszlatni a főbb tévhiteket. Reméljük, hogy sikerül kedvet kapnotok a súlyzós edzéshez és minél több nővel találkozhatunk a konditermekben, immár a súlyzók környékén is!
Sorozatunk első részében máris az egyik legnagyobb téves elképzelést igyekszünk megcáfolni, miszerint a nőknek nem szabad a mellükre edzeniük. A minap a kezembe került egy sportanatómiáról szóló – egyébként kiváló - könyv nők részére és a legelső, ami szembeötlött az az volt, hogy csak a láb, popsi, has, illetve gerincfeszítő izmok voltak feltüntetve benne. Ezek szerint a nőknek felesleges a többi izmukat ismerniük, edzeniük rá… Sajnos a könyvtől függetlenül is ez a bevett gyakorlat, pedig az igazság ettől nyilván távol áll.
Általánosan elterjedt tévhit, hogy a nőknek azért nem szabad a mellükre edzeni, mert akkor „eltűnik”. Ez abból a másik tévképzetből ered, hogy helyi zsírégetés létezik, tehát ha egy adott területet edzünk intenzíven, akkor onnan el fog tűnni a zsír. Ez természetesen nem így van, a zsír a fogyókúrától (kalóriadeficittől) fog csökkenni, az egész testről egyaránt és onnan fog eltűnni legutoljára, ahol a legtöbb van. A női mell formáját elsődlegesen a mellekben található laza zsírszövet adja. A mell edzésével a zsírszövet alatti izmokat fogjuk munkára, a mellizom fog megerősödni, tónusosabbá válni, ezáltal szebb tartást kap a mellünk.
Itt fontos megemlíteni, hogy sok nő tart attól, hogy túl izmos lesz, ha súlyt emel, pedig a hormonális különbségek miatt a nők nem képesek olyan izomtömeg és erő megszerzésére, mint a férfiak (a férfiak tesztoszteron szintje átlagosan tízszerese-harmincszorosa a nőkének). Nem kell tehát hatalmas mellizomnövekedésre számítani, viszont az izomszövet vastagodhat és a mell ezáltal megemelkedhet.
A mellkasunk izomzata jelentős szerepet tölt be a felsőtest ereje szempontjából. A harmonikus testfelépítés érdekében az egész testünket meg kell edzenünk, ha egy izomcsoportot kihagyunk, akkor az kiegyensúlyozatlan fizikumhoz és különböző problémákhoz fog vezetni. Felborul az izomegyensúly és tartáshibát okozhat, továbbá könnyebben sérülünk meg, amennyiben olyan gyakorlatot végeznénk, amelyben a mellizom is szerepet kap(na). A mellizom edzése tehát kihagyhatatlan, ha harmonikus izomzatot szeretnénk elérni.
A női mellizomzat anatómiája megegyezik a férfiakéval, tehát hasonló gyakorlatokat érdemes végezni rá. Az alábbiak közül hetente egy alkalommal 1-2 gyakorlatot iktass az edzéstervedbe, feladatonként 3-4 kört végezz. Amennyiben kezdő vagy, mindenképp dolgozz magasabb ismétlésszámmal, úgy könnyebben kialakul az izomérzet. Törekedj a helyes végrehajtásra, ha bizonytalan vagy, kérj segítséget! Az alapos bemelegítésről és nyújtásról se feledkezz meg! Jó edzést!
1. Fekvőtámasz: Helyezkedj el fekvőtámasz helyzetbe, tedd a karjaidat vállszélességnél kicsit szélesebben, és végezz karhajlításokat. Próbáld magad leengedni, amennyire csak tudod, törzsed legyen végig egyenes. Annyi ismétlést csinálj egy körben, amennyit csak bírsz. Ha így túl nehéznek találod a gyakorlatot, tedd le a térded a talajra, vagy pedig a kezeidet fel egy padra/step-padra. Ha viszont túl könnyű az alap fekvőtámasz, akkor a lábaidat tedd fel egy padra és úgy végezd a gyakorlatot.
2. Fekvenyomás: A gyakorlatot végezheted rúddal és kézisúlyzókkal is, de vedd figyelembe, hogy a fekvenyomó padnál található rúd 20 kg, így ha kezdő vagy, előbb kisebb kézisúlyzókkal kezdj el fekvenyomni. Feküdj a hátadra egy vízszintes padon, talpak a talajon. Két kézisúlyzót tarts (majdnem teljesen) kinyújtott karral a kezedben, a padlóhoz képest merőleges helyzetben. Könyököd hajlításával lassan engedd le a súlyt a mellkasodra, majd nyomd ki a kiindulóhelyzetbe. Az elején magas, 15-20-as ismétlésszámmal dolgozz és sorozatonként emeld óvatosan a súlyt!
3. Nyomás ferdepadon kézisúlyzóval: Ehhez a gyakorlathoz állítsd a padot 30 vagy 45 fokra (minél nagyobb a dőlésszög, annál jobban megdolgoztatja az elülső deltaizmot /vállad elülső részét/). Dőlj hátra a padon, tarts egy-egy kézisúlyzót a kezedben a melleidnél és nyomd ki azokat függőlegesen felfelé, majd engedd vissza. Ügyelj arra, hogy amikor felnyomtad a súlyzókat, ne nyújtsd ki teljesen a karjaidat, ne akaszd ki a könyöködet. Lassan, kontrolláltan végezd a feladatot!
4. Tárogatás: A gyakorlatot végezheted egyenes vagy döntött padon is, viszont ennél a feladatnál mindenképpen használj kevesebb súlyt és magasabb ismétlésszámot, mint az előzőeknél. Feküdj hanyatt, lábak a talajon. Karok a törzs előtt vannak majdnem teljesen nyújtva, a két kezedben tarts egy- egy kézisúlyzót. Karjaidat engedd le oldalra, anélkül, hogy a könyököd hajlásszöge változna. Érezd, ahogyan nyúlik a mellizmod, majd innen emeld vissza a karjaidat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez