A nárcisztikussal egy ágyon - A szürke ötven árnyalatának magyar változata
Ki ne hallott volna Dakota Johnson és Jamie Doman alakításáról a 2015-ben bemutatott sikerfilmben, melyet forró jelenetek, kusza lelki utak és karakterfejlődések jellemzik. Azonban ez az egész kitalált világ, hollywoodi köntöse által nagyon messze állt a magyar nézőktől, egy távoli világ, elérhetetlen messzeségben, mely közülünk senkivel nem történhet meg. Dr. Szántó Szilvia mentálhigiénés tanácsadó, korábbi egyetemi oktató tollából azonban megszületett
A nárcisztikussal egy ágyon című regény, amely a Budapesten élő Jázmin életének egy szeletét írja le. Antonnal a sármos orvossal kezd viszonyt, amely által egy egészen új világot ismerhet meg, az alávetettség szexuális élményét, amely végül drámai felismerésekhez vezeti.
Jázmin egy teljesen normális fiatal lány mindennapjait éli, hétköznap magánóvodában dolgozik komisz csemetékkel körülvéve, hétvégén felnőtteknek tart tréningeket, magányos estéin pedig bort szürcsölve nézi reményekkel telve a Citadella fényeit. Visszatérő egészségügyi problémája azonban a végzetéhez vezeti, Antonnal, az orvosával azonnal kialakul a kémia köztük és a történet egyre csak kuszálódik.
A könyv alaposan bevisz minket a szereplők lelki mélységeibe, nem kímélve az olvasót a valósághű szexjelenetek leírásától, megismertetve a közönséget a sub-dom kapcsolatok bonyolultságával. Azonban a szórakoztató regény köntös mögött egy erős pszichológiai okfejtést is olvashatunk, belelátva ezzel Jázmin fejébe, múltjába és traumáiba, elmosva a határokat a jó és a rossz között, mely megmutatja számunkra, hogy semmi sem fekete vagy fehér, minden a szürke különböző árnyalata; mindenki mögött áll egy múlt, egy sérült gyerekkor, egy erős behatás, aminek következményeképp történik működünk, például Anton nárcizmusa,perfekcionizmusa vagy Jázmin megalázottságra való igénye, túlzott odaadása.
Kép: Unsplash
Rendkívül aktuális témát boncolgat tehát a könyv, egyre népszerűbb téma manapság a nárcizmus, mint személyiségzavar. Az Anton oldalát leíró fejezetek által pedig megismerhetjük az érem másik oldalát is, megkaphatjuk azt az élményt, amire a valóéletben nincs lehetőség, bele hallgathatunk a másik gondolat menetébe, valódi válaszokat találva találgatásainkra. Sajnos főhősnőnk nem ilyen szerencsés, ő pontosan azt a mintát követi, amelyet, ha mélyen magunkba nézünk, mi is sokszor elkövetünk. Folyamatosan mentegeti, különböző szcenáriókat állít fel, amely által indokot keres, hogy miért nem keresi őt Anton, miért csinálja azt, amit, felerősítve magára a szemtakarót, ami nélkül világosan látná, hogy nem jó úton jár a magyarázataival.
A könyv mindemellett feltárja a dom-sub játék alapjait, szabályait, amely által nemcsak Jázmin, de mi is jobban megérthetjük egy ilyen típusú kapcsolat működési mechanizmusát, a résztvevők múltjában fellelhető indokokat, gondolatmenetüket.
A nárcisztikussal egy ágyon igaz történeteken alapul, az író tanácsadói pályafutása során hallott tapasztalatokból építkezik, amelytől még intenzívebb, izgalmasabb élmény nyújt az olvasók számára. A regény arra keresi a választ, hogy hogyan értse meg saját magát az ember, hogyan fogadja el a működését, aminek az első lépése a tagadásból és a toxikus kapcsolatokból való kilépés, illetve hogy a legtöbb diszfunkciónk okát a múltunkban érdemes keresni. Ha egyszer pedig elindulunk az önismeret és az önelfogadás útján egy sokkal boldogabb élet várhat ránk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez