A nárcisztikus partner, aki mindenkihez jó, csak hozzád nem
A nárcisztikus az, aki képes simán megvezetni másokat és elhitetni, hogy a legkedvesebb ember a Földön. Ő az, akinek külön érzéke van a manipulációhoz. Egy hamis képet hoz létre, elrejtve valódi természetét, majd miután megbizonyosodott arról, hogy bent vagy már a hálójában, lehull a lepel.
Ha ilyen zűrös helyzet áldozata lettél, akkor biztosan megtapasztaltad már, hogy mennyire nehéz felfogni, hogy a nárcisztikusok miért olyan kedvesek másokkal, míg a hozzájuk közelállóakkal kegyetlenül bánnak.
A válasz egyetlen szóban rejlik: empátia - vagyis annak hiánya
A nárcisztikus természetű embereknek nincs empatikus készségük. Fogalmuk sincs, milyen együtt érezni egy másik emberrel. Ezért nem tudnak igazán törődni mással, csak és kizárólag önmagukkal. Dr. Erin Leonard pszichoterapeuta ezt mondja a legjobban:
A nárcisztikus szélsőséges és öntudatlan védekező struktúrája megakadályozza, hogy átélje a közelség fenntartásához szükséges mély és számukra kényelmetlen érzelmeket, például az empátiát, a beleérzés, az öntudatot és az őszinte megbánást."
Ami a kapcsolatokat illeti, a nárcisztikusoknak rendkívül nehéz hitelességet színlelniük. Bár gyakran hamis bocsánatkéréseket próbálkoznak, amelyek vagy segítenek elkerülni a felelősségvállalást, vagy a felelősséget sikerül a párjukra hárítani. Tovább bántják a hozzájuk legközelebb állókat, anélkül, hogy figyelembe vennék a káros következményeket. Hogy miért? Mert nulla empátiával rendelkeznek.
Az empátia elengedhetetlen az egészséges kapcsolat fenntartásához. Enélkül a partnerek nem lennének képesek kompromisszumokat kötni, egymás helyzetét átérezni, vagy egyszerűen csak megérteni egymás érzelmeit, félelmeit és törekvéseit. Természetesen a nárcisztikusok küzdenek ezzel, mivel nem tudják, hogyan érezzenek egy másik személy iránt, és nem priorizálják mások szükségleteit a változás érdekében.
Miért nem tudnak a nárcisztikusok másokkal együtt érezni, csak saját magukkal?
Dr. Leonard megjegyzi:
Egy nárcisztikusnál gyakran hiányzik az empátia, mert védekezik a kellemetlen érzelmek ellen, és így nem tud rezonálni a másik ember érzelmi állapotával."
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez