A nárcisztikus kapcsolat három szakasza
Az első és legfontosabb megállapítás az az, hogy a nárcisztikusok soha nem tudnak egy egészséges párkapcsolatot kialakítani. Az önimádatuk intenzív megélése, valamint az empátia hiánya nem teszi lehetővé számukra, hogy figyelembe vegyék valaki más érzéseit. Személyes szükségleteik mindig értékesebbek lesznek, mint másoké, és ez alól nincs kivétel, sajnos.
Ha valaha is kapcsolatban voltál nárcisztikus emberrel, akkor határozottan megízlelted azt a keserűséget, hogy milyen valakivel úgy együtt lenni, hogy az csak a saját kényelmével és érdekeivel törődik. Fájdalmas felismerés az, ha egy olyan embert szeretünk, aki képtelen önmagán kívül mást is szeretni.
Első szakasz: A végeláthatatlan bókok időszaka
Párkapcsolatának legelső szakaszában egy nárcisztikus partner mindent megtesz annak érdekében, hogy a partnere megbecsülve érezze magát. Bókokkal árasztanak el, romantikus gesztusokat tesznek, és olyan helyekre visznek, ahol még soha nem jártál. Megfontoltan, kedvesen, nagylelkűen, őszintén, viccesen viselkednek, és folyamatosan biztosítanak arról, hogy társra leltél személyükben.
A kezdeti időszakban egy nárcisztikus gondoskodik arról, hogy bebizonyítsa, hogy benne minden megvan, amit eddig kerestél. Megpróbálnak meggyőzni, hogy egymásnak vagytok teremtve. Biztosítani akar arról, hogy mindig mindenben számíthatsz rá.
Sajnos azonban ez mind csak megtévesztés. A cél itt is már az, hogy elérje, hogy beleszeress és manipulálni tudjon.
Második szakasz: Megkérdőjelezés, leértékelés
Az előző szakasz célja az volt, hogy érzelmileg kötődni kezd hozzá. De amint megérzi, hogy érzéseket táplálsz iránta, elindul a a leértékelési szakasz. Ez az a periódus az, ahol eléri, hogy függeni kezdj tőle, és itt ezen a ponton elkezd finoman mégis rendkívül manipulatív módon irányítani.
Elkezdi majd lekicsinyelni az eredményeit, majd azt vágja az arcodba, hogy „túl érzékeny” vagy. Megkérdőjelezi az értékeidet és eléri, hogy elveszítsd az önbizalmadat. Ettől persze csak még inkább manipulálhatóvá válsz.
Ebben a szakaszban a nárcisztikus egyetlen célja, hogy legyengítsen téged. Csak azért teszi ezt, hogy könnyebben lehessen manipulálni. És a legrosszabb az, hogy abban a pillanatban, amikor észreveszi, hogy megpróbálsz ellenállni neki, azonnal visszatérnek az első szakaszba, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nem hagyod el őket.
Egy biztos - a nárcisztikusok nem tudnak egyedül lenni, ezért bármit megtennének, hogy bűvkörükben tartsanak.
Harmadik szakasz: Megszabadulni
Hirtelen, teljesen a semmiből, egy nárcisztikus partner látszólag megunja a veled létet, és lapátra akar tenni. Döntésük teljesen váratlan, hiszen viselkedésükből semmi sem utalt volna ilyen szándékra.
De mivel ahhoz sunyi, hogy meglépje a szakítást, ezért téged kezd el hibáztatni a kapcsolatban lévő minden egyes problémáért. Bűntudatot kelt benned, amiért nem fordítasz rá kellő figyelmet. Úgy kezdenek viselkedni, mintha te lennél a nárcisztikus a kapcsolatban.
Eléri, hogy szó szerint könyörögj neki. Látva a kétségbeesésedet azonnal a maga javára fogja fordítani a történetet. És persze, ha megtörténik a szakítás, akkor sem enged téged teljesen szabadjára, hiszen mindig vissza-vissza tér majd hozzád, amikor éppen kénye-kedve úgy tartja.
Az, hogy egy nárcisztikussal vagy párkapcsolatban sajnos tagadhatatlanul káros. Összetöri az ambícióidat, az önbecsülésedet és szép lassan tökre tesz. És sajnos amikor belekerülsz a bűvkörébe, akkor esélyed sincs megvédeni saját magadat. Az egyetlen, ami szerencse az az, hogy szerencsére a nárcisztikusok könnyen kiszámítható mintákat követnek, így ha valakinél felfedezni véled a jeleket, akkor jobb minél előbb kilépni az egészből. A saját boldogságod érdekében.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez