A munkahelyi stressz, és annak hatásai
A munkahelyi stressz minden dolgozó ember életében jelen van, ám eltérő mértékben. Szintje függ a foglalkoztatás körétől, a ledolgozott órák számától, a szabadnapok mennyiségétől, és persze a kollégáktól, valamint a főnöktől is. Egy bizonyos szintig még nem ártalmas, ám ha túllép egy bizonyos határt, akkor már káros lehet a fizikai és a mentális egészségünkre is.
A túlhajszoltság következtében krónikus kimerültség léphet fel, ami a teljesítmény romlásához vezet. Persze ez még jobban aggasztja a munkavállalót, tehát még stresszesebb lesz, és így kialakul egy ördögi kör. Ugyanakkor álmatlanság is felléphet, annak ellenére, hogy az illető fáradtnak érzi magát. Hiába, hogy alig áll a lábán, a visszafojtott feszültségtől nem jön álom a szemére, ami tovább fokozódó kimerültséghez vezet.
Jelentkezhet szapora szívverés, mellkas szorítás, olyasmi, mint ami vészhelyzet esetén szokott fellépni. Az állandó szapora szívverés hosszútávon magas vérnyomáshoz vezethet, ezért ezt idejében érdemes csillapítani valamilyen relaxációs technika segítségével. Hosszú távon a munkahelyi stressz elveszi az ember életkedvét, fásultságot eredményez. Nem leli örömét a munkájában, majd később már másban sem. Egyre kedvetlenebbül megy dolgozni, és ez bizony negatív kihatással lesz a teendői elvégzésére.
Rosszabb esetben ez a fásultság átcsaphat depresszióba is, amikor az elszenvedő alany már ki sem akar mozdulni otthonról, csupán pihenésre vágyik. Ha szerencsénk van, akkor egy kiadós kikapcsolódás után helyrejön, ám ha hosszú ideig fennáll ez a depresszív állapot, akkor érdemes szakember segítségét igénybe venni.
Ha a fenti tünetek egyszerre jelentkeznek, akkor burnout-szindrómáról, azaz kiégésről beszélünk. Ezt a jelenséget legelőször az egészségügyi szektorban dolgozókon figyelték meg, ám ma már szinte bármilyen kategóriájú munkakörben megfigyelhető. Ha környezetünkben ilyet tapasztalunk valakin, vagy esetleg saját magunkon, akkor azt illik komolyan venni! Megoldás lehet erre az állapotra a stressz hatékonyabb kezelése, vagy munkahelyváltás. Lényeg, hogy valamit kezdeni kell ezzel az állapottal, hiszen maradandó károkat okozhat a szervezetben.
Fontos, hogy olyan munkát válasszunk, amit szeretünk is csinálni, így lényegesebben kevesebbet fogunk idegeskedni. Ha mégis kezdjük úgy érezni, hogy sok a feszkó bennünk, érdemes idejében levezetni valahogyan, mielőtt a fent leírt állapothoz vezetnek!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez