A mozgás személyiségfejlesztő hatásai gyermekkorban
A mozgásnak és bármilyen fizikai tevékenységnek számtalan előnye van. Mai cikkünkben arról olvashattok, hogy a gyermekkori aktív testmozgás milyen jelentőséggel bír.
Személy szerint, én már gyermekkorom óta sportolok. A sportszerető családomnak köszönhetően már 1,5 éves koromban megismerkedtem a vízben való mozgással, rengeteg időt töltöttünk strandon, uszodában, ahol (ekkor még nem igazán volt lehetőség babaúszásra) a víz imádata egy életre szóló élményt jelentett nekem. Óvodás koromtól egészen felnőtt koromig a versenyszerű úszás mellett táncoltam, aerobikoztam és különböző szabadidős sportokat végeztem (tenisz, kerékpár, görkorcsolya). Ezek a mozgásformák, és a velük járó versenyek, fellépések, élmények, nyereségek, kudarcok mind- mind hozzájárultak a fizikai és szellemi fejlődésemhez, valamint személyiségem kialakulásához. Sokat köszönhetek a szüleimnek, kik jó példát mutatva, mindig is a sport területén tevékenykedtek, megismertették velem a különböző sportágakat, bíztattak és egy életre szólóan a sport szeretetét ültették belém.
A sportolás a gyermek egész neveltetését jótékonyan befolyásolja, és számtalan előnye van, mégpedig a következők:
- A sport hozzájárul a gyermek általános fizikai, szellemi és érzelmi fejlődéséhez
- Fejleszti a testtudatosságát
- Javítja az önbecsülését
- A versenyek hozzászoktatják a győzelem és a kudarc élményéhez
- A csapatsportok fejlesztik az együttműködési hajlamot
- Megelőzi a rossz testtartásból fakadó betegségeket, és megőrzi az egészséget
- Pozitívan befolyásolja a tanulmányi eredményt
- Hozzászoktatja a fizikai munkához és érdekelté teszi az egészsége megőrzésében, ami egész további élete során alapvető jelentőségű lesz
- Konkrét, világos célokat állít a gyermek elé
- Javítja a koncentrálóképességet
- Megismerteti a gyermeket a sebességgel, a távolsággal, a mélység, az erő és a lendület, valamint a sportszerű magatartás fogalmával, így fejleszti az elvont gondolkodást
- Elősegíti a pszichomotoros fejlődést
- Felismerheti a nem versenyszerűen űzött testmozgás és az ehhez hasonló szabadidős tevékenységek értékét
- A sportolás ellensúlyozza az ülő életmód (számítógépezés, televíziózás) káros hatásait
- Öntudatosságra nevel
- Meggátolja az előítéletek kialakulását
A gyermek leginkább a sportolással ügyesedik. A testmozgás révén a gondolkodása is fejlődik, de az sem elhanyagolandó, hogy így számos olyan értéket (tudás, együttérzés) tesz magáévá, amely egész további élete során hasznára válik.
Török Petra Testnevelő – úszó edző, Babamasszázs oktató
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez