A mindenmentes étkezés veszélyei
Az elmúlt években egyre többen „büszkélkednek” valamilyen ételintoleranciával vagy allergiával és szinte divatos lett glutén-, laktóz-, tej- és cukormentesen táplálkozni. Kérdés azonban, hogy ezek a diagnózisok mennyire megalapozottak és, hogy az egészséges emberek számára nem rejtenek-e veszélyeket ezek a szélsőséges diéták. Ennek jártunk utána.
Az utóbbi időben rengeteg gluténmentes termék jelent meg a boltokban, és sokan azért vásárolják ezeket, mert a gyártók sokszor egészséges, mindenki számára ajánlott készítményként hirdetik ezeket. Így vannak, hogy olyanok, akik semmilyen felszívódási problémával nem rendelkeznek, mégis kerülik a glutént, mert azt hiszik, hogy alapvetően ártalmas a szervezetükre, míg a gluténmentes termékeket egészségesebbnek gondolják. Pedig legtöbbször a sokféle keményítőből és különféle lisztekből készült gluténmentes készítmények is finomított szénhidrátokat tartalmaznak, így hiába várunk fogyasztásuktól súlyvesztést vagy betegségmegelőzést.
Több vizsgálat kimutatta, hogy egy alapvetően egészséges ember számára ártalmas lehet a gluténmentes étrend, hiszen a tápanyaghiányos állapot kialakulásának nagy a kockázata (folsav-, tiamin- és vashiány léphet fel). Ráadásul a teljes kiőrlésű gabonák kiiktatásával az egészséges ember növeli a szíproblémák kialakulásának esélyét, mivel ezen tápanyagok fogyasztása nélkülözhetetlen a szív-és érrendszer számára.
A gluténintolerancia egy komoly autoimmun betegség, amely a gluténre, azaz a sikérfehérjére való érzékenységet jelöli (glutenerzekeny.hu). Jellemző tünete a hasfájás és a puffadás. Ha tehát felmerül bennünk a gluténérzékenység gyanúja, a bizonytalan öndiagnosztizálás helyett forduljunk szakorvoshoz!
Ugyanilyen veszélyes lehet, ha laktózérzékenységre gyanakodva (esetleg a paleo étrendre való áttérés miatt) kiiktatjuk a tejet, tejtermékeket étrendünkből, így számos értékes vitamintól és ásványi anyagtól fosztva meg magunkat.
A laktózintolerancia azt jelenti, hogy valaki képtelen a laktóz, a tejben és a tejtermékekben megtalálható cukor lebontására, mert hiányzik a szervezetében az ehhez szükséges laktáz enzim (vagy alacsony annak a szintje). Tünetei lehetnek hasgörcs, hasmenés, hányás, stb. Fontos megemlíteni, hogy a laktózérzékenység nem azonos a tejallergiával, ami az immunrendszernek a tej proteinjeire adott rendellenes immunválasza.
A laktózérzékenyek már rengeteg laktózmentes termék közül választhatnak, így nem kell a tejtermékeket kiiktaniuk étrendjükből. A tejfehérje allergiával rendelkezők nem fogyaszthatnak ugyan semmilyen tejterméket, de ettől még veszélyes lenne áttérniük a paleo étrendre, mert így az értékes gabonákat is el kellene hagyniuk.
Végül meg kell említenünk a vegán étrendet is, amely tiltja bármilyen állati eredetű étel fogyasztását. Így azonban a teljes értékű fehérjék, aminosavak nem kerülnek be a szervezetbe, ezeket pedig máshogyan nem lehet pótolni. Ez a drasztikus diéta ráadásul rengetegféle vitamin- és ásványianyaghiányhoz vezethet.
Összességében elmondható, hogy az ételintoleranciákat – amennyiben szakorvos diagnosztizálta – komolyan kell venni és a szakemberek által összeállított diéta – a panaszt okozó ételek elhagyásával – megszüntetheti a problémákat gyógyszeres kezelés nélkül is. Viszont az egészséges emberek számára ezek az étrendek számos olyan tiltást tartalmaznak, amelyek feleslegesek, később pedig káros következményekkel járhatnak. Hosszú távon nem a drasztikus diéták, hanem a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres mozgás segíti elő a testi és lelki jóllétet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez