A mi tiszta vizünk, de meddig a miénk?
Március 22-e, minden évben a Víz Nemzetközi Világnapja. Ezen példaértékű nap kiemelt hangsúlyosságát, az ENSZ közgyűlése 1992-93. évi ülésszaka vezette be az 1992. évi dublini környezetvédelmi konferencia javaslatára, azóta minden évben megrendezésre kerül.
1994 óta, világszerte próbálják felhívni a figyelmet vízkészletünk fontosságára. A megemlékezéshez minden évben más jelmondat tartozik, ebben az évben világszerte, a „Jusson a Földön mindenkinek tiszta ivóvíz!” üzenettel találkozhatunk.
A Víz Világnapja 2013
" Vándor, ki szomjadat oltod forrásom vizével, vigyázz reám! Én hűsítem arcodat forró nyári napsütésben, én frissítem fáradt testedet vándorútjaid után. " Lehoczky János: A vizek fohásza
Reggel, álmosan kitámolygunk a fürdőszobába, hogy tiszta vízzel leöblítsük arcunkat, azután a kávéfőzéshez vizet engedünk, nézzük, ahogy a vízcseppek végigfolydogálnak a pohár falán és az áttetsző buborékok szállnak fel s’ alá a gőzben. Mindeközben akárcsak egy pillanatra elgondolkodunk e azon, hogy még 2013-ban is, 5 percenként szomjan hal egy gyerek Afrikában?
Tudtad, hogy bár a Föld felszínének mintegy 70 százalékát víz borítja, tengerek és óceánok formájában, az összes vízkészletből csupán 2 százalékot tesznek ki az édesvizek? Ennek legnagyobb része (az összes édesvízkészlet 77 százaléka) a sarki jégtakarók és gleccserek jegébe fagyva, illetve felszín alatti rétegvíz és mélységi víz (az összes édesvízkészlet 21 százaléka) formájában van jelen. A folyóvizek, az édesvízi tavak, a talajvíz, illetve a légkörben található vízpára alkotja a fennmaradó részt.
A vízhiányos országok lakossága - tanulmányok szerint - 2025-re az ezredfordulós közel fél milliárdról 3 milliárdra nőhet. (mindenekelőtt, Afrikát és Dél-Ázsiát érinti a víz-probléma). A sótalanítás lehet az ivóvíz előállítás egyik módja, a WWF azonban figyelmeztet az üzemekkel kapcsolatban fellépő akadályokra. Számtalan országban okoz égető gondot a tiszta víz hiánya, a szárazság által sújtott területek nagysága egyre nő. A természeti katasztrófák következtében további embertömegek ellátását kell palackozott vízzel megoldani - gondoljunk csak az idei földrengésekre Haitin, vagy Chilében. A tiszta víz hiánya a katasztrófáktól függetlenül is - pl. az afrikai országokban – rendszeresen vezet járványok kialakulásához.
A Víz Világnapja magyar oldalán olvasható: A vízhiány az emberi biztonság három alaptényezőjét fenyegeti: az élelmiszer-termelést, a környezet egészségét, valamint a társadalmi és politikai stabilitást. A világ legkülönbözőbb részeiből származó bizonyítékok arra utalnak, hogy ezek a veszélyek reálisak. Szerencsére a vízháztartás fenntartható kezelése óriási lehetőségeket nyújt az élet minőségének javítása és a társadalom biztonsága szempontjából.
Ahhoz, hogy a jövőben is mindenkinek jusson tiszta ivóvíz, hogy megmaradhassanak a folyók és tavak, erőfeszítéseket kell tennünk vizeink megóvásáért, állapotuk javításáért. Ezt célozza meg az Európai Unió Víz Keretirányelve, amely kimondja, hogy a tagállamokban 2015-ig jó állapotba kell hozni a felszíni és felszín alatti vizeket, és fenntarthatóvá kell tenni ezt a jó állapotot.
Ahogyan azt az alábbi képek bizonyítják, egy világsztár Afrikai látogatásával célzottabban fel tudja hívnia figyelmet, a súlyos gondokra, akadnak közülük jó páran, akik szimplán segíteni érkeznek a fekete kontinensre. És, hogy mi hétköznapi emberek mit tehetünk a vízkészlet megóvásának érdekében? Figyeljünk oda a környezetünkre, ne pazaroljuk a vizet, takarékoskodjunk esővízgyűjtéssel, -ezzel még a növényeknek is jót teszünk - ne mosogassunk folyóvízzel, látogassunk el erdei forrásokhoz, gyógyítsuk szervezetünket a föld mélyéből feltörő kincsekkel - Magyarország bővőlködik a tiszta vizű patakokban, forrásokban - és a rendszeres teli-kádas fürdőinket váltsuk át, többnyire gyors, hatékony zuhanyozásra. Vigyázzunk a vízre, mert nekünk még van belőle bőven!
Frenyó Krisztina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez