A mérgező szülők tulajdonságai
Természetesen egy szülő sincs tudatában annak, hogy mérgező hatással van a gyermekére. Azonban ezek a nevelési hibák nem szeretetből fakadnak, legtöbb esetben inkább önzőségből. Bármi is legyen az ok, ezzel lelki sérüléseket okoznak gyermekeiknek. Felsorolunk néhány viselkedést és tulajdonságot, melyek alapján könnyebben felismerhetővé válnak a mérgező szülők.
Hatalomelvűség
A gyermeket egyértelműen úgy kezelik, mint alárendeltet. Ezért a hangulatuktól függően viselkednek a gyermekükkel teljesen következetlenül. amit jobb napjaikon megengednek, azokért máskor büntetés jár. Ezért ezek a gyermekek állandó félelemben élnek, nehogy a szüleiknek rossz hangulata legyen és ezt már megtanulták felismerni akár egy papucs csoszogásából is.
A problémák kezelése
Teljes mértékben beavatják a gyermeküket a problémáikba, akár az egyik szülő a másikkal való konfliktusát és véleményét ossza meg a gyermekkel. Ezzel gyermekét egy stresszhelyzetbe hozva, hiszen ő mindkét szülőt szereti és szeretné helyrehozni a kialakult helyzetet, amire képtelen. A történetnek a részesévé válik ugyan, de döntéshozatali vagy beleszólási joga továbbra sincs. Ezzel a gyermeknek súlyos lelki sérüléseket okoz.
A dicséret hiánya
A legjobb teljesítményre is csak minimális reakciót adnak, de még az sem elismerés. A dicséret nem játszik szerepet az életükben. A gyermek azonban dicséretre vágyik, ezért jobb és jobb eredményeket ér el, akár erején felül is. A dicséret azonban elmarad, ezzel a sohasem vagyok elég jó érzést nevelve a gyermekbe. Ezt a nevelést sokan elismerően szemlélik, hiszen a gyermek jó eredményeket produkál, azonban a lelki sérüléseket ez nem kompenzálja.
Megszégyenítés
A szülő kicsalja a titkait a gyermekéből, aki el is mondja, hiszen ki másba bízhatna meg. A szülő azonban lekicsinyíti a problémáit és nevetségessé teszi, kibeszéli a barátainak és cinikusan kezeli a helyzetet. Ezzel örökre szóló bizalomvesztést okozva gyermekének. Felnőttkorban kötődési zavarok gyökerei lehet.
A mérgező szülői magatartás csak nagyon-nagyon ritka esetben változik. A távolságtartás és a saját életbe való beleavatkozás határainak kijelölésével lehet kezelni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez