A méret relatív – Toyota Yaris Cross Adventure
Mostanában senki nem vádolhatja a Toyotát, hogy unalmas autókat gyárt. Azzal sem, hogy ne akarna minden szegmensben ott lenni. Sőt, ha lehet, akkor a világ legnagyobb autógyártója minden szegmensben több autóval is jelen kíván lenni. De valahogyan a kiskategóriában, a növekvő SUV igény ellenére nem volt még semmi, amit le tudtak volna emelni a polcról. Hát most már végre van!
A Yaris Cross tesztelése során valamiért a méreténél akadtam fent a legjobban. Mert ez a kocsi egyáltalán nem pici, sőt, meglehetősen nagy és tágas. Így, amikor azt mondja valaki, hogy a kis Yaris padlólemezére épülő crossoerről van szó, akkor legyintsünk egyet, és nyugodtan vágjuk rá, hogy ez semmit sem jelent.
A Yaris Cross ugyanis mindenre rácáfol és minden szempontból egy új világ szülötte. Egy olyan világé, ahol a kicsi már nagy, ahol a B szegmens egyébként inkább C, és ahol a Toyota már nem olyan unalmas, hogy a legfontosabb extratartozéka az éberség figyelő kell, hogy legyen, mert az okozza a balesetek többségét, hogy elalszunk vezetés közben a kormány mögött.
Senkit nem szeretnék túl sok számmal traktálni, de egyszerűen pár történelmi adatot a Toyota múltjából elő kellett bányásznom, amikor a Yaris Crosst megláttam. Mindezt tettem azért, mert az autó első benyomásra nekem a RAV4-re hasonlít. Mintha egy kicsi RAV4 lenne, amely nyomokban – persze számos nyomban – a Yarist is tartalmazza. Vagy fordítva, de ez most mindegy.
Szóval kicsi? A Yaris Cross -nak 2560 mm -es a tengelytávja, amely az egyetlen méret, amely a Yaris rokonsággal összemérhető. Ezen sokat nem is lehet maszatolni, hiszen a padlólemezük, ahogyan említettem azonos. De!
4180 mm hosszú, 1765 széles és 1560 magas. Ezek a méretek pedig nemhogy összemérhetőek, hanem éppenséggel nagyobbak, mint a RAV 4 első és második generációjának a méretei. Bizony-bizony 2005 óta ennyit változott a világ. Akkor még ezekkel a dimenziókkal a kompakt kategóriában mozgott egy autó.
Ez a méret pedig olyan, hazánkban roppant sikeres autó méretével egyezik meg, mint a Suzuki Vitara. Utóbbi ugyanis 60mm-el kisebb tengelytávval, 5-tel rövidebb hosszúsággal, 10-zel nagyobb szélességgel rendelkezik. Utóbbit csak azért emelem ki, mert bizony az egészen racionális vételnek számító Vitara hybrid változatát is a napokban mutatták be és ennek a jól felszerelt változata szintén 10 millió forint. Így, amikor a lényegesen komolyabb presztízzsel rendelkező Toyota árcéduláján a full extrás kivitel mellett, mint a tesztautónk is volt, 11 millió forintot látunk, nem is kell annyira megijedni. Természetesen van kevésbé fancy és nem annyira zöld kivitel. A sima 1,5 benzines, manuális váltóval 6,13 millió forintról indul. 7,3-tól pedig hybridet is kapunk.
De ha már múlt és méretek, akkor még egy múltbéli Toyotát ki kell emelni a Yaris Cross témánál. Ez pedig a méltán nem híres Urban Cruiser. Amely sem az urbánus lelkek autóvásárlási kedvét nem hozta meg, sem azokét, akik cirkálót kerestek. Az viszont biztos, hogy a több, mint 10 évvel ezelőtti modell is a Yaris alapjaira készült, csak akkortájt az egyterű volt a divat és nem a SUV. Az pedig 2009 magasságában egészen előremutató volt, hogy ebben a szegmensben is többféle modellt kínált a márka.
Összeségében tehát azt kell mondjam, hogy kellőképpen sok mindent pakolt össze múltbéli tapasztalatokból a Toyota. Kiválogatva mindazt, ami sikeresnek bizonyult és nagyon messzire hajítva mindazt, ami nem. Talán így született meg a városi, kis SUV, amely természetesen hybrid hajtású. Belül egyáltalán nem pici, kívül pedig olyan vonalvezetéssel rendelkezik, hogy legény legyen a talpán, aki a mai mainstream mellett annyira bátor, hogy lefitymálja.
Lendületes, szögletes élekben végződő ívekkel rendelkezik, feltűnő, teljesen egyenes síkú kerékjárattal. A Yarishoz képest jelentős, 55 mm -rel emelt hasmagasságot ez utóbbi nagy mértékben kihangsúlyozza, csakúgy, mint a most már szokásossá volt fényezetlen műanyagok használata a karosszéria teljes alsó részén. Szintén emelik az autót vizuálisan a függőlegesen elhelyezett ködfényszórók elől és hátul, amelyek elől egy karakteres mélyedésbe lettek elhelyezve. A LED-es szűk lámpák és a lefelé görbülő méretes hűtőrács miatt egy szigorú, agresszív tekintet néz ránk, mint a cikk elején említett új RAV4 esetében.
A hátsó jobb és baloldali lámpatestek a Yarishoz hasonlóan össze vannak kötve, de itt vízszintes a vonaluk, nincs benne lekerekítés, vagy bármiféle ív. Dinamizmust és erőt sugároz a jármű, egyáltalán nincs benne cukiság faktor, ellentétben a padlólemezt nyújtó modelltől. Lényegesen férfiasabb a megjelenése.
Érdekes ellentmondás ez, hiszen annak idején a RAV4 első generációját jellemzően nők vásárolták, majd a generációk alatt ez a tulajdonság eltűnt belőle. Most a Yaris – Yaris Cross esetében ez a karakter váltás egyetlen generáción belül figyelhető meg.
Jelentős a méret és a térérzet az első és a hátsó utasoknak kínált helyek között. Elől kifejezetten tágas, nagyautós érzés a Yaris Crossban való utazás. Korábbi tesztünk során hiányoltuk a Yarisból a könyöklőt. Ebben az autóban pont annyival szélesebb a tér, hogy ez a kényelmi kiegészítő is bele tudott férni. Az ülőfelület ugyan elől sem hosszú, de kis jóindulattal azt tudom mondani, hogy éppen elegendő. Az ülés oldaltartása, háttámlája kényelmes. A számos állítási lehetőség segítségével egyszerű megfelelő módon magunkhoz állítani. A kormány fogása és a kezelőszervek elhelyezése a jól megszokott Toyotás. Kicsit túlzsúfolt érzés a többi mostani autóhoz képest a gombok elhelyezése, de ez azoknak, akik nem ülnek minden nap másik autóban, nem fog feltűnni. A műszerfal sok adatot tartalmaz, én továbbra is úgy érzem, hogy túlzsúfolt, kicsit kesze-kusza. De ez is egy olyan pont, amely pár nap használat után tökéletesen megszokható.
Az infotainement kezelése, felépítése rengeteget fejlődött. Jól használható, gyors, logikus. A telefonunkat akár vezeték nélkül is ki tudjuk tükrözni a központi kijelzőre.
A hátsó utasok lábtere, fejtere és a nekik szánt ülőfelület már lényegesen több korlátot szab. Kicsit olyan, mintha tudatosan gyermekek számára lett volna kialakítva. 160-165 cm testmagasság alatt ugyanis itt sem lesz kifogása senkinek. Sőt, a C-HR -hez képest jóval kevésbé „bunkeres” a hátsó tér, hiszen nagyobb ablakok fértek el a kevésbé csapott karosszériára.
A csomagtér a kétkerék meghajtásos változatok esetében 397 liter, amely valamivel kevesebb literre és érzésre is, mint a közvetlen versenytársaké. Viszont a sík, alacsony peremű térbe könnyű a bepakolás. A három részben - 40:20:40 - lehajtható hátsó ülések segítségével pedig 1097 literig bővíthető.
A vezetési élmény határozottan jónak mondható a Yaris Crossban. A futómű keményebb, mint az alacsonyabb változat esetében. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a megemelt karosszéria miatt mindenképpen keményebbé kellett tenni ezt a részletet, hogy ne boruljon fel az autó. Viszont ez pont annyival lett keményebb, hogy még városban továbbra is élvezetesen lehessen használni. De a kanyartarás, feszesség miatt érezhetően jobb lett a kanyarvétel.
A meghajtásról a jól ismert Toyota hybrid rendszer gondoskodik. Ebben az autóban annyi különbséggel, hogy egy háromhengeres 1,5 literes benzinmotor végzi a feladatokat a villanymotor mellett, összesen 116 lóerőt leadva. Észrevehetően kevésbé üvölt ez a motor a nagyobb Toyotában/Lexusokban használt négyhengeresekhez képest. Persze nagy gyorsítások esetében a bolygóműves és egyébként roppant hatékony technológia elkerülhetetlen mértékben felüvölt, de itt a három henger kicsit másik frekvencián teszi mindezt.
Természetesen semmi dolgunk nincsen a vezérléssel kapcsolatban. A motor és a villanymotor ki-be kapcsol, annak megfelelően, hogy milyen a vezetési körülmény. Az eredmény egy rendkívül alacsony fogyasztás. Városban 4,6-4,7 literrel, autópályán pedig 5 literes fogyasztással tudtunk közlekedni.
Tesztautónkban ugyan nem volt, de létezik négykerék meghajtásos változat is a Yaris Cross-ból, amely ebben a kategóriában egészen ritka. Ennek egyébként a különlegessége, hogy nem a motor, hanem egy a hátsó tengelyhez szerelt kis villanymotor végzi a plusz kerék meghajtást, amikor szükséges.
A Yaris Cross tehát a kis méretosztályban, azaz a B szegmensben, de nagy reményekkel indul, hiszen egy komoly presztízzsel rendelkező márka szemezgetett ki szinte minden jót az elmúlt több tíz év autógyártási tapasztalataiból, hogy megalkossa ezt a modellt. Azt pedig már első próba után bizonyította, hogy a kicsi tud nagy lenni térérzetben, praktikumban és vezetési élményben is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez