A mentális egészség hanyatlásának jelei
A mentális egészség romlásának jelei kevésbé szembetűnőek, mint fizikai egészségünk esetében. Ez megnehezíti számunkra, hogy észrevegyük mikor kell odafigyelnünk erre jobban. Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan cselekvést, mely erősen arra utalhat, hogy mentálisan ingoványosabb periódusban vagyunk.
Hirtelen megszaporodó költekezés
Kiadásainak megtervezése és a jövedelmekhez való igazítása unalmasnak tűnik, sőt olykor szükségtelen időnek és erőfeszítésnek, de ha sikerült ezt megvalósítanunk, akkor hálásak leszünk magunknak. Ha valaki hirtelen elkezd eszeveszett módon költekezni, annak mindig valamilyen probléma áll a hátterében. Gyanús jele annak, hogy az adott személy nincs jól mentálisan és ezzel a vásárlási, valamint költekezési szokással próbál kompenzálni.
Étkezési zavarok
Az egészséges táplálkozás nélkülözhetetlen mind az elméd, mind a test számára. Ha valaki azon kapja magát, hogy kontrollálatlan módon eszik, vagy épp az ellenkezője, hogy nem kívánja az ételeket, erős jele lehet annak, hogy pszichés megterhelés alatt áll.
Rendezetlen környezet
Sokan nem is gondolják, hogy a rendezetlen otthon és környezet is egy jele a mentális egészség romlásának, pedig sajnos így van. A mentálisan nem stabil emberek elvesztik érdeklődésüket a saját személyes környezetük iránt. Így nem zavarja őket az sem, ha rendetlenség, netán kosz van az otthonukban. Ez egy vészjósló jel ráadásul, tehát ha ezt tapasztalod magadon, vagy a környezetedben élőkön, akkor érdemes komolyan venni a problémát.
Folytonos összehasonlítgatás
Tudjuk, hogy azon érettségi szint elérése, ahol már elégedettek vagyunk és nem foglalkozunk azzal, hogy mások milyenek vagy mit gondolnak rólunk, hosszú idő és fáradságos munka, azonban létezik. Azt is tudjuk, hogy a mai versenyképes világban összemérni magunkat másokkal bizonyos szinten még motiváló is lehet. Azonban van ennek egy kóros változata is, amikor az ember kétségbeesetten próbálja önmagát másokhoz mérni, így pedig gyakorlatilag folyamatosan vesztes pozícióba helyezi önmagát. Ez az állapot abszolút a nem megfelelő mentális egyensúlyt mutatja, sőt tovább rontja a helyzetet.
Túláradó hurrá-optimizmus
Ha éppen egy durva krízisben vagy, és nem vagy lelkileg a toppon, nem szükséges folyamatosan azt kommunikálnod a világ felé, hogy "rendben vagyok". Sőt az, aki így próbálja palástolni a valódi állapotát, legtöbbször sokkal rosszabbul van, mint ahogyan azt gondolná. Engedd meg magadnak, hogy megéld a szomorúságot, sírd ki magad és meglátod sokkal könnyebben vészeled át az egész helyzetet.
Érzelmi hullámvasút
Mind tudjuk jól, hogy legtöbbünknek gyakran vannak érzelmi hullámok az életünkben. Azonban ha tartósan ezt az állapotot tapasztalod magadon, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy szakember segítségét kérd. Ugyanis ez az állapot, ha tartósan fennáll, akkor könnyen lehet a depresszió előszobája.
Egyre kevesebb kitűzött cél
A jól átgondolt hosszú távú cél kitűzése és az elérési út megmutatja az élet irányát, és megóv attól, hogy bármilyen nehéz helyzet letaroljon. Azt viszont egyértelműen látjuk, hogy a mentális egészség romlásával egyenes arányban tűnnek el a tervek és a célok. Pontosan azért, mert megszűnik a jövőkép iránti vágy. Ez egy égbekiáltó jele annak, hogy baj van. A demotiváltság mindig arra utal, hogy lelkileg nem vagyunk rendben.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez