A mennydörgő víz - Niagara
Szerencsésnek mondhatom magam, mert a létező összes módon megcsodálhattam Észak-Amerika legnagyobb vízhozamú vízesését és a világ egyik legkedveltebb természeti látványosságát, a Niagarát. Bár „csak” egy vízesést néz az ember, a látvánnyal nem tud betelni, még két nap után is folyton a fényképezőmért nyúltam, hogy minden szögből megörökítsem a hömpölygő folyót.
A Niagara vízesés Egyesült Államok és Kanada határán fekszik, a kanadaiak a szerencsésebbek, mert a vízesés az amerikai oldalon van, így ők éppen szemben vannak, épült is az északi részen számos szálloda, melyek pont a vízesésre néznek. A kanadai oldalt a Skylon kilátó uralja, ahol 160 méter magasból gyönyörködtünk a szemközti vízesésben és a mindent körülvevő párafelhőben. A tornyot 1965-ben nyitották meg, és már a feljutás is élmény: a külső oldalán három lift száguld felfelé, mellyel ötvenkét másodperc alatt felérünk a kilátóba. Odafent két étterem is lehetőséget kínál arra, hogy egy kellemes ebéd vagy vacsora kíséretében élvezzük a látványt.
Zuhatag, felhő és mennydörgés
Maga a vízesés körülbelül tízezer évvel ezelőtt keletkezett és a mennydörgő víz elnevezést az egykor itt élő indiánoktól kapta. A zuhatagot tápláló Niagara folyó az Erie-tóból ered, majd az Ontario-tóhoz érve megszakítja békés útját és valóban robajló, mennydörgő áradatként zúdul le a mélybe. A vízesés két fő részből áll, melyet a Kecske-sziget választ el, a Patkó-zuhatag a határ kanadai oldalán, mely kétszer akkora, mint az Amerikai-zuhatag vagy a Menyasszony Fátyol az USA területén. A vízesés nem a legmagasabb a világon, szélessége viszont annál inkább lenyűgöző, több mint 168 000 köbméternyi zúdul le minden percben magas vízállás esetén. A 70–90 méter mély, meredek sziklafalakkal körülvett szakadékból, ahová az óriási mennyiségű víz hömpölyög, valóságos párafelhő száll fel, amely a távolból is elképesztő látványt nyújt, s maga a „mennydörgés” tanúsíthatom, akár 50 kilométer távolságból is hallható. A vízesés feletti állandó felhő a legjobban fentről látszik. A természeti csodát évente tízmillió turista keresi fel és a hírnevét egy francia szerzetes Louis Hennepin útleírása alapozta meg 1678-ban, állítólag ő volt az első európai, aki ezen a vidéken járt.
Svédmasszázs, kaszinó és kacsamáj
A Seneca Niagara Casino és Hotel az amerikai oldal legnagyobb szállodája igazán tökéletes választás a környék felfedezéséhez. Késő este foglaltam el a folyóra és a nagy felhőre néző szobámat, a hoteltől másnap reggel figyelmesség gyanánt egy kellemes svéd masszázst kaptam. Az egész napos kirándulások után felüdülés volt ide megérkezni, hiszen a többszintes kaszinó miatt egész éjszaka pezsgett az élet. Először csak szerettem volna felmérni a terepet, de rögtön megállított a biztonsági őr, hogy mutassak igazolványt. A dolog pikantériája, hogy mint később kiderült, nem néztek nagykorúnak. Egyre szimpatikusabb lett a hely, és még nagyobb élvezettel fogyasztottam vacsorámat. Három különböző étterem közül választhattam, elsőre a Koi ázsia étterem sushi kínálata volt számomra a legmeggyőzőbb. Nem vagyok óriási nyershal imádó, ezért biztosra mentem és egy thai noodle-t is kértem mellé. Ezek a sushi-csodák azonban minden ízlelőbimbómat kielégítették, és egészen biztos vagyok benne, hogy a rengeteg variáció közül mindenki találna a saját ízlésének megfelelőt. Utolsó estémet az éppen akkor nyitott Steakhouse-ban töltöttem, ahol - bár szentségtörés - egy fenséges kacsamájat választottam.
Csuromvizes élmények
A Niagarát látni minden irányból nagy élmény, de a legkülönlegesebb persze a levegőből. A teljes képet ugyanis csak ebből a magasságból kapjuk meg. A kis sárga helikopterbe ketten zsúfolódunk be a pilóta mellé, szerencsére az út nem tart tovább 15 percnél. Először a folyó habos vize felett repülünk, látjuk a kanadai oldalt a toronnyal, a hotelekkel, majd egy nagy kanyar és máris a párafelhő felett vagyunk és szemben velünk a vízesés. A látvány felejthetetlen, főleg akkor amikor a pilóta lejjebb megy és egy nagy kanyarral szinte súroljuk a zuhatagot!
A helikopteres kaland után már nem halogattam tovább, jött a gyalogos túra. A szervezők gondoskodtak róla, hogy aki nem megfelelő lábbelit viselt az szivacsos cipőre cserélje, viszont esőköpenyt már mindenki kapott. Ami nagyon jól jött, hogy a sirályok ne piszkítsanak a fejemre. A túra során nem ártott az óvatosság, mivel a meredek, sziklás lépcsők eléggé csúsztak, és komoly egyensúlyozást kívánt a fotózás is. A kanyargós sétautakon egészen közel kerülhettem a vízfüggönyhöz, így esőkabát ide vagy oda, nem úsztam meg száraz bőrrel.
Ebédidőben a helyi Hard Rock Café hamburger specialitásait választottam, amihez a falon lévő rock relikviák adták az egyedi hangulatot. Ezután még két teljesen különböző hajóút várt rám. Először a kevésbé bátraknak ajánlott Maid of the Mist kirándulás, amely "kötelező program", szintén esőkabáttal. A hajó ugyanis a Niagara lábához úszik, ahonnan tényleg testközelből érezhettük a dübörgő víz erejét. Garantált a csuromvíz! De az adrenalinfüggők sem maradnak szárazon. A vízeséstől tízpercnyi autózásnyira találjuk az igen hangulatos, álmos folyóparti városkát Youngstownt, ahol minden ház takaros, tiszta és persze kerítés sehol nincs. A folyóparti étterem mellett található a Niagara Jet Adventures, ahol egy nem mindennapi hajóval száguldhatunk a Niagara folyó zúgóin. Az 1651 lóerős jet hajó képes a legvadabb szakaszokon is átmenni, itt a vízesés alatt pedig a világ egyik legnehezebb természetes „pályáján” lehet ezt kipróbálni.
A pilóta melletti ülésben folyamatosan kapaszkodtam, hisz néha 100 kilométeres sebességgel siklottunk a vízen, máskor 360 fokos fordulatot tettünk a száguldás közben, míg végül eljutottunk a legnehezebb, ötös erősségű zúgóhoz. Különleges hajónk kapitány ekkor felhangosította Michael Jackson Thriller-jét, és máris jöhetett is az óriási hullám, szemből! A vízeséstől este búcsúztam el, ilyenkor a kanadai oldalról színes lámpákkal megvilágítják a zuhatagot. A látvány lenyűgöző, számomra mégis a Niagara robaja az, ami a leginkább megmaradt, akárcsak az indiánoknak évszázadokkal ezelőtt...
Almásy Gyula
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez