A mellünk önvizsgálatának lépései
Nagyon sokszor lehet hallani, hogy a daganatos megbetegedések gyógyíthatóak, amennyiben idejében felismerik őket. A melleink önvizsgálatát havonta egyszer érdemes végezni, a menstruáció után pár nappal, vagy ha már nincs menstruáció, akkor havonta kinevezni egy napot. Az emlőrák elleni küzdelem világnapja alkalmából fontosnak éreztük az önvizsgálat bemutatását.
Megfelelő fényviszony mellett felsőtesten ruha nélkül csak a tükör előtt állva, egyenes tartással vizsgáld meg szemmel a melleid. A formáját, nagyságát, a bimbók elhelyezkedését.
Ugyanezt csináld végig úgyis, hogy mindkét karod a levegőben van, amennyiben így nem találsz elváltozást, tapintással folytatódik az önvizsgálat.
Egyik kezed maradjon a magasban, a másikkal óvatosan, de határozott mozdulatokkal tapintsd végig az egész melled, ne hagyd ki egyik oldalát sem. A hónaljakat is vizsgált meg, nincs-e benne csomó.
Ugyanezt csináld meg váltott karral is, a két mell is eltérhet egymástól, ami lehet normális.
Ezután az egyik karod a levegőben, de nem magas tartásban, hanem felkarod hátra leengedve, könyököd kicsit magad felé tartva ismételd meg a műveletet, váltott karral is.
Az utolsó része az önvizsgálatnak hanyatt fekve zajlik. A jobb kezed tedd a fejed alá, míg a bal kezeddel fekvő helyzetben a jobb melled vizsgálod. Végigtapintod újra, a mellbimbókat is meg kell vizsgálni. Finoman meg kell nyomni.
Ha elváltozást észlelünk, csomót, fájdalmat, a mellbimbónál fájdalmat, váladékot azonnal forduljunk orvoshoz. Nem feltétlen kell azonnal a legrosszabbra gondolni, de bármilyen elváltozást is észlelünk, azt meg kell mutatnunk egy orvosnak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez