A megtévesztéssel, hazugsággal, csalással, elkendőzéssel minden kapcsolat megreked
Egy őszinteségen alapuló kapcsolatban lelki és testi komfortérzetet élünk meg együtt, magabiztosan osztjuk meg negatív érzéseinket is egymás felé. Lehetünk erősek, de időnként nyugodtan kimutathatjuk bizonytalanságunkat, tudva, hogy a másiktól feltétlen érzelmi támogatásra számíthatunk.
Az őszinteség azt jelenti, hogy a párkapcsolatunkban is van bátorságunk vállalni hibáinkat, félelmeinket, zavaró gondolatainkat, önmagunkat. Tiszteletben tartjuk a másik kéréseit, tekintettel vagyunk egymás igényeire, képesek vagyunk megnyílni, legmélyebb vívódásainkat egymással megosztani. Az őszinteség azt jelenti, hogy kezdettől fogva és mindvégig van bátorságunk vállalni önmagunkat.
Egyszerűbb őszintének lenni, mint terelni, elhallgatni, hazudni. Nem könnyebb, de egyszerűbb. Így nem szükséges taktikázni, kegyes hazugságokon agyalni, nyugalmat ad, tiszta lelkiismeretet, így bátran, nyíltan bele lehet nézni bárki szemébe. Az őszinteség bátorságot is jelent, nyílt konfrontációt, ami tiszta helyzeteket teremt. Ha egy kapcsolat azért szakadt meg, mert a bizalom elveszett hűtlenség, vagy hazugság miatt, akkor a fel nem dolgozott bizalomvesztést tovább hurcoljuk az új kapcsolat falai közé, és a bizalmatlanság lassan, alattomosan átitatja majd az új szerelmet. Lehet új kapcsolatot építeni úgy, hogy az előzőn még nem vagyunk túl. De a hordozott sérelmek, az indulatok nagy valószínűséggel ráterhelődnek az újra.
A féltékenység, vagy hűtlenség miatt megrekedt kapcsolatban a párok gyakran terelnek, valójában elterelik a figyelmet az igazi problémáról, amelyet nehezükre esik kinyilatkoztatni, megfogalmazni, felvállalni a másik előtt. A bizalom helyreállításában mindkét félnek fontos segítő szerepe van! A csenddel, az elhúzódással csak a saját magunkba vetett bizonytalanság növekszik. Mi az, ami nem működik, és miért nem? Mi az, amin feltétlenül változtatnunk kellene? Ha valaki ki tudja mondani: én nem eldobni akarom, hanem megjavítani, akkor mutatkozik meg igazi, tiszta emberi tartása. Sok esetben csak párterápiás beszélgetések segítenek abban, hogy elinduljanak a gyógyító, bizalmat helyreállító folyamatok.
A sérült bizalom helyreállításában az alábbi lépések segíthetnek.
Fokozott megbízhatóság, kiszámíthatóság. Amikor bizalomvesztés történik, akkor a vétkes fél legyen fokozottan megbízható, legyen nyitott könyv, nyújtson hiteles kiszámíthatóságot az élet legapróbb dolgaiban is. Lépjen ki a tagadásból, ne bagatellizálja el a másik fájdalmát, és ismerje el a tettét, vállaljon teljes felelősséget, csak ez segítheti elő a kapcsolat gyógyulási folyamatát. A bocsánatkérés nem hozza el az azonnali megbocsátást, rengeteg türelemre és szeretetre van szükség.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez