A megfelelő fogmosási szokások
Szerencsére mai világunkban a fogaink egészsége is éppen annyira fontos és hozzátartozik az esztétikus megjelenésünkhöz, mint egy jó frizura, vagy egy megfelelő ruházat. Azonban még mindig nem mindenki tudja azt, hogy a helyes fogmosás mennyiben van hatással fogaink egészségére.
A fogszakorvosok hosszasan tudnának arról beszélni, hogy még mindig mennyi probléma van az emberek szájhigiéniájával és bár a szándék megvan, mégis a legtöbb oka ennek a nem megfelelő fogmosási technika.
Ennek következményei pedig a fogkőlerakódások, a fogszuvasodás és a komolyabb foggyökérproblémák. Nagyon fontos tudni, hogy a megfelelő, helyes fogmosásnak vannak szabályai. Ilyen például a rendszeresség. De mégis milyen gyakran és mikor érdemes fogat mosni?
Ezekben kértük a Clindent Fogászati Centrum Dentálhigiénikusainak segítségét, akii teljeskörű útmutatást adott a megfelelő fogmosás és egyben szájhigiéniás szabályokról:
Munkánk során azt tapasztaljuk, hogy a legtöbb fogprobléma megelőzhető lenne és valóban, csupán néhány alapvető szabályt kellene betartanunk, hogy gondtalan, fogfájásmentes életet élhessünk. De sajnos az ördög a részletekben lakozik, tehát nem elég, hogy „csak” fogat mosunk. Az sem mindegy, hogy mivel, hogyan és mikor tesszük azt. Ráadásul kivétel nélkül mindenkinek, évente legalább egy alkalommal fogkőeltávolításon is részt kellene vennie.
Lássuk a főbb fogápolási szabályokat:
Naponta kétszer, két percig
- Reggel indulás előtt, este pedig az utolsó étkezés, tea elfogyasztása után 2 percig mossunk fogat.
- Érdemes egyiket sem kihagyni, hiszen a sárkányos lehelet csak az egyik gond. Bármelyik fogmosás elmulasztásával már is túl sok időt hagytunk a lepedékben található baktériumok szaporodásának, ami már néhány napon belül is fájdalmas ínygyulladást idéz elő.
- Két perc többnyire elegendő is a külső- és a belső fogfelszín, valamint a rágófelszínek fogkefével való megtisztításához.
Ne ess túlzásba
- Háromnál többször nem szükséges fogat mosni egy nap.
- Ha az ételmaradéktól szeretnénk megszabadulni, vagy felfrissíteni szeretnénk a leheletünket, akkor elegendő egy pohár vízzel alapos öblögetést végezni.
- A frissesség érdekében lehet még szájvizet is használni vagy cukormentes rágógumit rágni. Ez egyébként is fokozza a nyáltermelést, ami tulajdonképpen természetes módon öblíti a fogak felszínét két fogmosás között.
Ne mindig ugyanúgy
A legtöbbször rutinból mossuk a fogainkat, közben pedig, fejben valahol egészen máshol járunk. Általában ugyanúgy kezdünk, ugyanabban a sorrendben haladunk, így az utoljára sorra kerülő részt már össze is csapjuk. A fogkőeltávolítás alkalmával így felfedezhetők azok a tipikus hibák és problémás helyek, melyből következtetni lehet az illető fogmosási szokásaira.
- Az a fogfelszín ahonnan tipikusan indítod fogmosást általában a legtisztább, ugyanakkor itt figyelhető meg a legtöbbször az íny visszahúzódása, hiszen itt még lendületből, erősebben mosunk fogat.
- Vannak, akik általában is erősen és agresszívan mossák a fogaikat, szinte dörzsölik őket, de ez sem tesz jót. Károsíthatja a fogínyt, az erőteljes sikálás pedig erodálhatja, koptatja a fogzománcot is.
- Tipikus hiányosság még az is, ha a fogak belső felszínét hanyagoljuk. A leggyakrabban kihagyott rész – a fogorvosok tapasztalatai szerint-, a metsző fogak nyelv felőli része és a felső rágó fogak külső és hátsó felszíne. Ugyanezen a helyeken vannak a nyálcsatornák kivezető nyílásai is, amik a fogkő felrakódás elsődleges helyeinek számítanak.
A fogmosáson túl
- A megfelelő fogkefe kiválasztásához fontos tudni, hogy nincs szükség durva, kemény sörtéjű kefére, elegendő a közepes vagy puha fejűt használni.
- A fogkefét 3 havonta cserélni kell, mert a sörték elkopnak, a fogtisztítás így egyre kevésbé hatékony.
- A fogmosáson túl, az esti fog- és szájápolási rutinunkba mindannyiunknak be kell iktatnunk a fogselymet és a fogköztisztítót. Amikor ezeket nem használjuk, akkor tulajdonképpen a fogak 2 felszínét is mosás és tisztítás nélkül hagyjuk. Ennek tipikus következménye a felnőtt korban, a fogközökből induló fogszuvasodás, ami rögtön két fogat is érinthet, duplikálva így a költségeinket.
Legyél profi a fogtisztításban és vegyél részt profi rendelői fogtisztításon
Akkor helyes a fogmosásod, ha a barázdákat körkörös mozdulattal tisztítod, míg a fogak felszíne esetében a fejet félig a fogra félig az ínyre kell helyezni, majd 45 fokban döntve, körkörös mozdulattal haladj tovább kívül, és belül is.
Fontos tudni, hogy a helyes technikával végzett fogtisztítás mellett is jelentős mennyiségű plakk marad a fogkefével el nem érhető, vagy nehezen megközelíthető területeken.
Ahhoz, hogy a saját fogaink vagy éppen a szépen csillogó porcelán héjak vagy a cirkónium koronák természetességét és élettartamát minél tovább megőrizhessük, érdemes manapság a hagyományos fogkőeltávolítás helyett az Irányított Biofilm Terápiás fogtisztítást választani.
Segítségével azt a szabad szemmel nem látható dentális plakkot, másnéven a biofilmet távolítjuk el, mely valójában egy baktérium kolónia és amely idővel fogkővé alakul.
Aki kipróbálta ezt a valóban kényelmes, fájdalommentes és gyors kezelést, többé nem akarja már a régit. A fogászati dental spa élmény valójában egy újfajta wellness élmény:
- Jóval rövidebb a kezelési idő, mint azt a hagyományos fogkőeltávolításkor megszoktuk.
- A „No pain technológia” által végre valóban fájdalommentes a fogkő eltávolítása.
- Míg az ultrahangos fogkőeltávolítás 85%-os hatékonysággal bír, addig az EMS irányított biofilm terápia elérte a 100%-os hatékonyságot.
A rendszeres kezeléssel nem csupán búcsút inthetünk a fogkőnek, de még a kialakulását is megelőzhetjük. Elkerülhetjük a szuvasodást és kíméletesen, karcolás és durva dörzshatás nélkül tisztulhatnak a fogaink.
Lássuk be, mindannyian arra vágyunk, hogy a fogászati látogatások egyre kevesebb tortúrát és kellemetlenséget jelentsenek, ugyanakkor a lehető legtartósabb eredményt nyújtsák. Ehhez viszont nem kell más, mint a helyes fogmosási technika elsajátítása, valamint rendszeres professzionális fogtisztítás és fogorvosi kontroll.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez