A meditáció formái kezdőknek
Napjainkban egyre jobban felértékelődik a meditáció, ami az elme elcsendesítésének gyakorlata. A bennünket érő ingerek az utóbbi évtizedben még inkább megsokszorozódtak az okos eszközökön végzett multitasking miatt, így agyunk folyamatosan dolgozik, sosem pihen. Emiatt egyre több embernél jelentkezik a kimerültség például alvási nehézség, zaklatottság, vagy ingerlékenység formájában. Ezek hosszútávon komoly szellemi és fizikai tüneteket képesek produkálni, ám meditációval hatékonyan kezelhetjük a problémát. Ebben a cikkben eloszlatjuk a meditációt körülvevő homályt, hogy lássátok, ti magatok is képesek vagytok bárhol, bármikor meditálni!
Jógaoktatóként gyakran találkozom olyan meditációt övező tévhitekkel, mint hogy a meditációt törökülésben kell végezni, vagy hogy a meditáció képessége valakiben egyszerűen nincs meg. Szerencsére ezek egyike sem igaz. Gyakran hétköznapi cselekvések közben, akár akaratlanul is meditatív állapotba kerülhetünk. Velem például vasalás közben is megtörtént már, amikor a testem automatikusan mozgott, de közben az elmém teljesen kikapcsoltam. Nem gondoltam semmire, még az anyagon levő ráncokra sem. De tapasztaltam már edzőtermi evezőpadon is, amikor egy lassú tempójú, félmaratoni távot eveztem. A meditáció tehát nem arról szól, hogy mit csinál a test. A meditáció lényege, hogy képes legyél elcsendesíteni a gondolataid, és mindent kizárj.
A meditáció hossza
Az elménk elcsendesítése eleinte valóban kihívást jelentő feladat lehet, hiszen agyunk ahhoz van hozzászokva, hogy folyamatosan zakatol. Azonban a gondolkodásért felelős szervünk is az izmokhoz hasonlóan működik: gyakorlás, edzés kérdése, hogy mikor és mennyi időre tudjuk elcsendesíteni azt. Kezdd hát te is kicsiben, egy 4-5 perces gyakorlattal! Eleinte még fél perc is örökkévalóságnak fog tűnni, ám kitartó gyakorlással végtelen hosszúra nyújthatod a meditáció idejét.
Meditációs testhelyzetek
A legegyszerűbb és legelterjedtebb az ülő meditáció, amit nem csak törökülésben, de egy széken vagy az autódban ülve is gyakorolhatsz. Mások a sétáló meditációra esküsznek, és vannak olyan közel-keleti vallási csoportok, ahol a körbe-körbeforgás juttatja el a gyakorlót a mély meditatív állapotba.
Meditációs technikák
A klasszikus meditáció célja az elme teljes elcsendesítése. Ahhoz, hogy elengedjük a nap történéseit és eseményeit, különféle meditációs technikákat is alkalmazhatunk. A legegyszerűbb technika, amit tényleg bárki, bárhol eltud végezni, az a légzés figyelése. Próbálj meg tíz kilégzésig nem gondolni semmire! Valahányszor azon kapod magad, hogy elkalandoznak a gondolataid, kezdd elölről a számolást! Ezen kívül léteznek úgynevezett imaginációs technikák is, melyek a képzelőerődre támaszkodnak. Ilyenkor a meditáció vezetője kalauzolja a gondolataidat egy képzeletbeli helyre, és ezzel eltereli a figyelmed a saját gondolataidról.
Meditációs eszközök
A profi gyakorlók már egy-egy kéztartástól, úgynevezett mudrától is képesek meditatív állapotba jutni. A legközismertebb ilyen kéztartás amikor fölfelé fordítjuk tenyerünk, és összeérintjük hüvelyk- és mutatóujjunk. Sajnos azonban a legtöbbünknek nincs ilyen ki- és bekapcsoló gombja a gondolatok megállításához. Bennünlet más eszközök segíthetnek a meditáció során.
A kezdő meditálók számára ideális meditációs eszköz, amikor egy tárgyra koncentrálnak. Fókuszálhatsz egy gyertyalángra, egy falon függő mandalára, vagy épp a szobanövényre is az asztalodon. A lényeg, hogy végig ezt a tárgyat figyeld, és ne hagyd az elméd elkalandozni.
A mantrák szintén segítenek eljutni a meditatív állapothoz. Ezek olyan rövid és pozitív mondatok, melyek megerősítenek téged valamiben. Mantrázás során ezt a mondatot ismételgesd hangosan vagy magadban egészen addig, mígnem az elméd teljesen elcsendesedik.
Ebben a rövid összefoglalóban csak a legegyszerűbb meditációs formákat említettük, de már ezekből is látható, hogy a törökülésben, lehunyt szemmel ücsörgő indiai guru mindössze egy nyugati sztereotípia. Ahhoz, hogy rájöjj, számodra melyik eszköz és technika a leghatásosabb, bátran próbáld ki az itt felsoroltakat! A lényeg, hogy mindvégig légy türelmes önmagaddal. Ha menet közben azon kapod magad, hogy elkalandoznak a gondolataid, légy büszke magadra, amiért ezt felismerted, és próbáld meg ismét a gyakorlatot!
Honlapomon további segítséget és információt olvashatsz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez