A lustaság mellett a túledzés is káros lehet
Egyre többen döntenek manapság az egészséges, sportos életmód mellett. Elkezdünk tudatosabban étkezni, eleinte csak ismerkedünk az új mozgásformákkal, majd hónapokkal később azon vesszük észre magunkat, hogy minden nap intenzív, másfél órás edzéseken veszünk részt, és kemény diétákat követünk. De honnan tudhatjuk, hogy mikor kell megálljt parancsolni - a saját egészségünk érdekében? Mert bizony nem csupán a lustaság lehet rossz hatással az egészgünkre, hanem bizony a túledzés is.
Túledzésről akkor beszélhetünk, ha valaki nagyobb intenzitással, gyakrabban és nagyobb mennyiségben végez gyakorlatokat, minthogy a teste, az izmai regenerálódnának egy-egy alkalom után. Viszont sokszor ez nem is tudatosul az emberben, csak akkor kezd el aggódni, amikor a sportteljesítmény látszólag indok nélkül hanyatlani kezd. Túledzettség tehát mindig túlterhelés következtében alakul ki, legtöbbször akkor, ha drasztikusan elkezdjük megemelni az edzések mennyiségét. Ennek viszont a teljesítmény romlásán kívül számos egyéb velejárója is lehet. Ha az alábbi tüneteket észleled magadon, ideje lejjebb venni a tempóból, és adni egy kb. 8-16 napos pihenőt a testednek.
- enyhe fáradékonyság
- alvászavar
- csökkent étvágy
- hajlam izzadásra, nedves tenyér
- fejfájás
- szívtájéki nyomás, gyorsult nyugalmi pulzus
- terhelés alatt abnormálisan gyorsult légzés
- zavart mozgáskoordináció
- megrövidült reakcióidő
A legfontosabb, hogy az életünkben egyensúlyra törekedjünk -hiszen ezzel a túlhajszoltságot és a kiégést és a túledzést is elkerülhetjük-, amihez hozzátartozik a mentális és fizikai egészségünk is. Ehhez elengedhetetlen a helyes, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, illetve az, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra és ellenőrzésre, ha esetleg valamilyen probléma lenne a szervezetünkben, akkor az időben kiderüljön. A SYNLAB Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója. 40 országban van jelen, hazánkban országos vérvételi és laboratóriumi hálózattal rendelkeznek közel 100 helyszínen, ahol összesen 5000-féle vizsgálatot végeznek el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez