A legtöbb, amit egy édesanya adhat, az az egészség
Közeledik az anyák napja, amikor a gyermekek és unokák virágokkal és ajándékokkal halmozzák el az édesanyákat, nagymamákat, és minden olyan szeretett személyt, aki ezt a meghatározó szerepet tölti be az életükben. Amellett, hogy az anyukák egész életükben gondoskodnak a gyermekeikről, függetlenül attól, hogy éppen hány évesek vagy vannak-e saját gyermekeik is, a legtöbb, amit adhatnak nekik, az az egészségük, és ezzel együtt az, ha minél tovább együtt maradnak.
Trombóziskockázat kismamáknál
A mélyvénás trombózis, vagyis A vénák vérrögösödése a hazai népesség esetében is igen gyakori, mélyvénás trombózisként ismert. Elsősorban az alsó végtag nagy vénáiban alakul ki, s a vérrög elzárhatja a véráram útját. A gyermekvállalási életkorban lévő nők különösképpen veszélyeztetettek, mert a fogamzásgátló tabletta szedése, a terhesség, szülés jelentősen növeli a trombózisveszélyt. Ez azzal áll összefüggésben, hogy a női nemi hormonoknak – talán a menstruáció, illetve a szülés utáni méhlepényleválással járó vérzés mihamarabbi csillapítása érdekében – véralvadás-fokozó hatása van.
Emellett a trombózis kockázatát növelheti még a tartós fekvés, hosszabb autózás vagy repülőút, nagyobb műtét, baleseti sérülések, daganatos betegségek, dohányzás is.
Epesav – pont annyira okozhat problémát, mint amennyire fontos
Az epesav az egészséges bélflórát, valamint több anyagcsere folyamatot hormonként is szabályoz. Egészségesekben a keringésben csak kis mennyiségben vannak jelen. Az epesavak magas koncentrációban oxidatív stressz alapú sejtkárosítást okoznak a szervezetben. Fontos kóroki szerepet játszanak a májbetegségekben.
Míg nem terhesek esetében javasolt az éhgyomri (10-12 órás éhezést követő) reggeli órákban végzett vérvétel, addig terheseknél a harmadik trimeszterben történő, nem éhgyomri (pl. közvetlenül ebéd utáni) mintavétel ajánlott, mivel a legfrissebb kutatások szerint a nem éhgyomri mintából kapott eredmények nagyobb segítséget jelentenek a klinikai döntéshozatalban. Ezért a terhességi epepangás kivizsgálása előtt célszerű a kezelőorvossal konzultálni a mintavétel optimális körülményeiről.
Milyen betegségeket okozhat?
A kolesztatikus (epepangásos) májbetegségek hátterében az epe/epesavak elfolyásának hibás mechanizmusai állnak, az epesavak következményes felhalmozódásával a májban.
A keringő epesav magas koncentrációban elváltozásokat okoz az oxidatív stresszre érzékeny placentában is, melynek magzatkárosító hatása igen súlyos is lehet.
Az epesav szintjének meghatározása hasznos lehet még bizonyos nem májeredetű betegségekben, pl. krónikus hasmenéssel járó epesav-felszívódási zavarokban, vagy akut hasnyálmirigy-gyulladás esetén is.
Mi az a trombofilia?
Trombofiliának nevezzük a fokozott trombózis hajlamot. A kórkép hátterében örökletes, és / vagy szerzett tényezők állhatnak. A trombofiliás esetek körülbelül 20-30 százaléka azonosítható a fokozott véralvadékonyság mögött álló mutációk meghatározásával, a többi tényezőt azonban csak a genetikai vizsgálatnál összetettebb immunológiai vizsgálatsorozattal lehet kimutatni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez