A legkisebb T
Egyszer volt, hol nem volt, volt az Óperenciás tengeren is túl, élt egyszer egy nagy király. Híres és jó király volt. Rengeteg újító, korát meghaladó intézkedést vezetett be. Az átlagembernek szánt dolgoktól kezdve a leggazdagabbaknak készült luxus árú is volt a birodalmában.
A királynak óriási hatása volt az autóiparra. Olyan nagy volt a hatalma, hogy képes volt könnyűszerrel befolyásolni az emberek igényeit is.Ennek a királynak több gyermeke is volt. A birodalmának az egyik tartományában T-SUV-bán 4 gyermeke, egyes számítások szerint 5 gyermeke élt. Név szerint T -ouareg, -iguán, (-iguán Allspace), -Roc és -Cross.
A legkisebbik volt T-Cross, akiről ez a történet szól.
A fenti történet csak részben mese, mert a VW csoportra tökéletesen igaz, hogy nem követik, hanem irányítják a piaci folyamatokat. A T-Cross nem sokkal a T-Roc megjelenése után került piacra és relatív kicsi méretkülönbsége miatt számomra kevéssé érthető a létjogosultsága. De ki is vagyok én, hogy képes legyek műhold perspektívából látni a kibontakozó folyamatokat, igényeket? Persze ezek alapján cseppet sem lesz meglepő, ha ma-holnap megjelenik a VW Up alapjaira megépített szuper mini cross-over és betöm egy újabb, még nem létező piaci rést.
Az biztos, hogy az SUV kategória hihetetlen mértékben fejlődik és egyes vélemények szerint 5-8 éven belül az utakon lévő autók fele ebből a kategóriából fog származni. Bizonyos autógyártók – nevesül a Ford – azt tervezik, hogy meglévő típusaikat kizárólag SUV-re cserélik és nem is lesz más elérhető a modellpalettájukon. Ennek a fokozódó piaci igénynek kívánt elébe menni a VW, bár ez sem teljesen egyértelmű kijelentés. A platform stratégia és az egyre növekvő autóméretek miatt nehéz manapság eldönteni, hogy melyik típus pontosan melyik kategóriába érkezik. Azt gondoltam a Cross előtt, hogy a T-Roc jelent meg a már jó ideje a piacon lévő Nissan Juke, Opel Mokka vagy éppen Renault Captur versenytársaként. Most kicsit elbizonytalanodtam, de bárhogy is van, a lényeg, hogy most már van végre kisebb és nagyobb SUV a kínálatban: S, M,L és XL méretű. Most, hogy minden olvasó letörli a hír hallatán az utolsó izzadságcseppet is a homlokáról, érdemes végre kicsit alaposabban is megnézni, hogy mit kínál a T-Cross.
A teszt során az egyelőre nem túl bőséges motorválasztékból az 1l-est vezettük. Egyébként van ezen kívül még az 1l-es verzió is :). Kétfajta teljesítménnyel kapható a 95Le-s és a 115Le –sel. Mi az utóbbit próbáltuk és mindehhez egy manuális váltó csatlakozott. Voltak félelmeim a 999cm3-es motorral kapcsolatban, de erre, mint kiderült, semmi okom nem volt. Nagyszerűen viszi a kis turbós motor az autót. Kényelmesen lehet vele közlekedni, jól gyorsul. Vegyes használat mellett pedig beérte 6,7l-el 100km-en. Az autó alapfelszereltsége rendkívül bőséges, de ezen felül a tesztautóban jó pár extrafelszereltség is megtalálható volt.
A T-Cross méretei alapján gyakorlatilag egy emelt hasmagasságú Polo. Minimálisan, 5 cm-rel hosszabb is lett, de a vizualitáson nagyot segít pár fontos elem, amelyek tovább növeli az érzést, hogy nem egy kisautóról beszélünk. Ilyen a csomagtér ajtó felső felére elhelyezett spoiler, ami megnyújtja az autó tetejét. Hasonló vizuális elem a hatalmas, krómozott keretbe illesztett ködfényszóró, ettől is sokkal nagyautósabb érzésem van illetve a végére hagytam a legszembetűnőbb külső elemet, az autó méreteihez mérve gigantikus, 18”-as alukerekeket. Szükségtelen ugyan ez a méret, de rendkívül menő. Hogy a divat diktálta vagy a „prémium” érzés volt a célja, hogy a hátsó lámpák nagyautós módon lettek összekötve, azt nem tudom. Az viszont biztos, hogy talán ez az egyetlen pontja az autónak, ami nekem annyira nem tetszett az első látásra, viszont pár nap után ez is megváltozott és ma azt gondolom, hogy sokkal inkább tetszik, mint nem.
Belül a megszokott VW csoportra jellemző belső tér fogad bennünket. Az üléspozíció természetesen magasabban van, mint egy hagyományos személyautóban, így sokkal jobb a kilátás. A hátsó üléssor és annak lábtere attól függ, hogy a csomagtartót milyen mértékben szeretnénk bővíteni, ugyanis ahogyan sok kiskategóriájú autó esetében ez egy sínen csúsztatható előre-hátra. De még abban az esetben is, ha a legnagyobb csomagteret szeretnénk választani, ami 455l, akkor is elfogadható a megmaradó hely. A másik véglet esetén a csomagtartó 385l nagyságú. A T-Cross ülései egyébként meglehetősen kemény tömésűek, de ettől függetlenül kényelmesek és remek az oldaltartásuk.
Az autó reklámjából, a rendelhető színkombinációkból látszik, hogy a fő célcsoport, akinek az autót szánják, a fiatal, városban élő korosztály. Talán ezért van a VW-ek megszokott belső teréhez képest több műanyag, mert így lehet a költségeken spórolni valamit, illetve ez a korosztály erre talán toleránsabb. Ez lehet, hogy Európa nyugati részén így lesz, de itthon nagyobb esélyét látom, hogy az idősebb korosztály választja, egzisztenciális és funkcionális okból is. Előbbit szerintem nem kell magyarázni túlságosan, utóbbi oka pedig, hogy rendkívül kényelmes a ki- és beszállás a kocsiba.
A műszerfal és a műszeregységek elrendezése roppant logikus. Akinek volt már bármilyen VW csoportból származó autója, azok számára az elsajátítás és készség szintű használat körülbelül 2-2,5 másodpercet vesz igénybe. Akinek nincs ilyen tapasztalata, annak több időre van szüksége, meglátásom szerint 4-5 másodpercet kell rászánnia. A műszerfal egyébként teljesen digitális és a kormányon elhelyezett egyik gomb segítségével választható, hogy milyen megjelenést, információt szeretnénk látni. Nagyon mutatós és modern hatást ad. A középkonzolon kapott helyet az infotainment rendszer. A nagy színes kijelző hivatott arra, hogy minden fontos dolgot irányítsunk és vezéreljünk az autóban. Természetesen a konnektivitás 2019-ben alapvető elvárás. A telefon tükrözésével minden információt a középső képernyőn láthatunk, miközben vezeték nélkül töltődik a készülékünk.
Vezetéstámogatás és kényelmi felszereltség szempontjából nincs hiány az autóban. A teljesség hiányával az autó főbb tartozékai a sávtartó, adaptív tempomat, vészfék asszisztens, holttér figyelő, hegymenet asszisztens található az autóban. A sávtartó hangolása nekem nem tetszett különösebben. Találkoztam már finomabb kormánymozdulatra képes és kevéssé agresszívan a vezetésbe „beleszóló” rendszerrel. De ettől függetlenül a munkáját remekül végezte.
És ha már a fő célcsoport a fiatalok, az autóból nem maradhatott ki a Beats hangrendszer és sok-sok rekesz, tárolásra alkalmas hely, ahová apróságokat el tudunk pakolni.
A legkisebb királyfi tehát elindult idén hódító útjára, ahol nem lesz könnyű dolga, mert sok ellenség vár rá, akikkel meg kell küzdenie. De a jó király felvértezte fiát minden eszközzel és jó megjelenéssel ahhoz, hogy könnyen vegye az akadályokat. Ha az autót megtarthattam volna, az én mesém is tovább tartott volna.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez