A következő divatgeneráció bemutatta
A Modart Divatiskola francia képzési rendszeréből sok tehetséges fiatal indította útnak karrierjét, csak néhány nevet említve, például Abodi Dóra, Kiss Márk vagy Bognár Hajnalka stylist is itt nevelkedett. A mostani kollekciók roppant mód ígéretesek, a legjobbakat bemutatjuk nektek a divatszerkesztőnk élménybeszámolóján keresztül.
Minden Modart-os hallgatónak kötelező jelleggel részt kell vennie a végzős diákok diplomamunkájának bemutatóján, így én is reggeltől estig jelen voltam. Idén a Millenáris Park Teátrumát választották helyszínül, ami több szempontból is jó döntés volt. Nem botlottunk másodpercenként egymásba, elegendő hely és terem volt mind a modellek mind a tervezők, a zsűri és a nézők számára is. A kifutó, a fények a hangosítás is tökéletesen volt megoldva. Lehetőségem nyílt megtekinteni és meghallgatni a 10 diplomamunkát, melyeket szakmailag elismert zsűri: Lakatos Sándor, Kiss Márk, Anda Emilia, Tóth Bori, Léber Barbara, Makány Márta, az Allűrista, a ModArt igazgatósága és a francia delegáció bírált el. A franciákat egyébként már kilométerekről kiszúrtuk, mondanom sem kell, hogy még a modelleknél is csinosabbak voltak A zsűri minden diplomamunka bemutatásánál véleményt mondott a tervezőknek, majd a végén osztályoztak. Számomra érthetetlen módon néha pontosan azokba a darabokba és kollekciókba kötöttek bele, amelyek a legjobbak voltak.
Nap mint nap nézegetve a Style.com-ot a Vogue-ot és még sorolhatnám hány száz online platformot, nyomon követve legnagyobb presztízzsel és hírnévvel rendelkező tervezők évente többször megjelenő kollekcióit, érthető, ha kritikusan tekintek minden másra. Természetesen egy divatiskola teljesen más kategória, hisz ennek a diplomamunkának az a célja, hogy a tervezők megalapítsák a márkájukat, saját személyiségükre formálják, és minél különlegesebbé tegyék. Ez nem a legegyszerűbb feladat, mert márkák születnek szinte minden héten, amelyekbe az alapítók rengetek munkát, energiák és pénzt ölnek és onnantól fenn áll a kérdés, vajon fennmarad-e, piacképes lesz-e vagy tökéletességel elvész, és sajnos elég sokan jutnak erre a sorsra. Visszatérve, arra, hogy nálam kritikusabb embert keresve se nagyon találnánk, igazából nem nagyon tudok a végzős diplomamunkában mit kritizálni. Persze voltak olyan ruhadarabok, vagy volt olyan kollekció, amely nem feltétlen állt a legközelebb a szívemhez, de végighallgatván a tervezők prezentációit a zsűritagok előtt és látván rajtuk, hogy mennyire izgulnak és félnek, pillanatokra betekintést nyertem abba az elképesztő mennyiségű munkába, amit feltehetően sokan el sem tudnak képzelni. Tehát le a kalappal mind tíz tervező előtt.
Vikman Anna
Szinte minden kollekcióból tetszett egy-két darab, viszont három embert emelnék ki, és elfogultság nélkül állítom, ők voltak a kedvenceim. Az egyik Wikman Anna, aki 100%-osan megállná a helyét a külföldi piacon és a nemzetközi trendek színvonalát is megüti. Nagyon egyben volt az egész munkája, amit elképesztően különleges szabású, kötött kabátok és az anyaghasználat tett egyedivé. Minden egyes ruhadarabba belevitt egy kis csavart, például a feszülős, élénk-kék maxi-ruha első látásra egészen letisztultnak, és egyszerűnek tűnt, azonban amikor a modell levette róla a kabátot, mindenki megcsodálta a szexi, de nem túl kihívó kivágást a hátán. Nagyon el volt találva. Az Overall-ról pedig rögtön a Balmain 2013-as őszi/téli kollekciója jutott eszembe, de féleértés ne essék. Ez nem holmi „copy”, egyszerűen csak a szabás, a színek és az anyagok igazodnak a trendekhez.
Jades by Arnóczy Janka
A másik nagy kedvencem a Jades by Arnóczy Janka volt. Amikor először megpillantottam a kollekciót és a gyönyörű fehér-szőrme ujjú és nyakú kabátokat, minden túlzás nélkül elállt a lélegzetem. Összességében világos, fehér, vagy pasztellszíneket használt a tervező, de nem lehetett nem észrevenni a fekete nadrág-felsőt kombinációt, amelyet köves könyök és térdvédővel dobott fel. Kicsit futurisztikus beütése volt, néhányak szerint nem illett bele a koncepcióba, szerintem különleges és modern volt. Egyedül az esküvői ruhán és clutch-on lévő fehér szőr-berakást nem tudtam hova tenni, de a kifutón még az is ütött.
Lucidité by Beke Luca
Emellett kiemelném még Beke Lucát, akinek neve többek számára is ismerős lehet, hiszen az általa tervezett fehérneművel 3. helyezést ért el a Triumph nemzetközi, Sanghajban rendezett versenyén. Kollekcióját a sivatag színei és hangulata inspirálta, pasztellszínek, maxi-ruhák, érdes felületek és gyönyörű clutchok.
Az egész napos rohangálás után végre leültem a nézők közé és izgatottan vártam a show kezdetét. Annak ellenére, hogy nem kellett semmit bemutatnom, vagy végigmennem a kifutón, izgultam azért, hogy minden stimmeljen, és hogy lehetőleg azok a bizonyos bakik ne forduljanak elő. A 6 és a 8 órás bemutató nagyon jó hangulatban zajlott és elcsípve a tervezők, a modellek, a zsűrik és a nézők szavait, ők is nagyon jól érezték magukat. Sokak szerint ez volt az eddigi legjobb ModArt show, és ezzel tökéletesen egyetértek. Így ezúton is gratulálunk minden résztvevőnek és segítőnek, nagyon szép munkát végeztek! A tervezőknek pedig sok sikert kívánunk karrierjük elindításában!
Drencseva Natali
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez