A kókuszolaj jótékony hatásai
A kókuszolaj (használjuk még a kókuszvaj, kókuszzsír kifejezést is) egy olyan növényi olaj, mely a kókuszpálma magjának szárított beléből (ez a kopra) készül. Az olajat többféleképpen lehet elkészíteni, így több típusát különítjük el.
A kókuszolajat akár szuper élelmiszernek is nevezhetnénk. Számos szervezetre gyakorolt jótékony hatása, és egyéb előnye ismert. A kókuszolaj a trópusokon őshonos kókuszpálma magjának szárított beléből kisajtolt növényi olaj, maga a szárított nyersanyag. Szobahőmérsékleten fehéres színű, illata pedig kellemes, nem pedig tömény. Széles körű, hatékony felhasználási módjai elfogadottak világszerte, különösképpen az egészségügyet, és a szépségápolást illetően. Természetes immunerősítő. A kókuszolaj telítetlen közepes szénláncú zsírsavjainak köszönhetően gombaölő, és antibakteriális hatású. Laurinsav tartalmának köszönhetően immunrendszer erősítő, így hatékony a herpeszre, és az influenzára is. Elkészítési módja szerint 3 fajtáját ismerjük: hidegen sajtolt, szűz, és finomított kókuszolaj. Rengetegféleképpen felhasználható a főzés során. Most megmutatjuk nektek a kókuszolaj jótékony hatásait a szépségiparban, és a konyhában.
Kókuszolaj a konyhában:
- a kókuszolaj a világ legegészségesebb főzőolaja.
- ennek az olajnak 92%-a telített zsírsav, olyanok, melyek szénlánca közepesen hosszú, így sokkal stabilabb. Ez azért fontos, mert igen nagy hőmérsékletre is felhevíthetjük úgy, hogy ne oxidálódjon, így nem képződnek sejtkárosító szabad gyökök.
- a kókuszolajjal készült ételek táplálóak, mert rengeteg azonnal felhasználható energiát tartalmaz. Olyan emberek is fogyaszthatják, akiknek orvosi javaslatra kerülniük kell a zsíros ételeket. Ezektől az ételektől biztosan nem fogunk hízni, mert a kókuszolaj zsírsavjai nem alakulnak zsírpárnává.
- nagymértékű fogyást is elérhetünk vele, hiszen anyagcsere-felgyorsító hatása van
Kókuszolaj a szépségápolásban:
A trópusokon élő embereknek azért olyan szép, fényes a hajuk, és puha, feszes a bőrük mert rengeteg kókuszdiót esznek. Az indonéz nők kókusztejjel mossák a hajukat, a polinéz hölgyek pedig a hajukra, és a bőrükre kenik e növényből kisajtolt olajat. Már nálunk is egyre több kókuszolaj tartalmú testápolót, arclemosót, tusfürdőt találunk a drogériák polcain. Lássuk, hogyan is segít a szépülésünkben a kókuszdióból nyert olaj.
Puhítja a bőrt:
A kókuszolaj talán a leghatásosabb testápoló, hiszen mivel rengeteg antioxidánst tartalmaz, így regenerálja a bőr sejtjeit, puhává teszi a bőrfelszínt. A telített zsírok pedig belülről hidratálják a száraz bőrt és nem engedik, hogy az kiszáradjon. Az olajat szintén eredményesen használhatjuk, ha sarkaink vagy ajkaink megrepedeznek.
Eltünteti a bőrhibákat:
A közepes hosszúságú szénláncoknak köszönhető a kókuszolaj baktérium- és gombaölő hatása. Azt történik, hogy ezek a szírsavak szétmarják a kórokozók sejtfalát, így utat nyitnak az antioxidánsok számára. Tehát úgy működik, mint egy arctisztító tonik, mely belülről és kívülről is megtisztítja a bőrt.
Lassítja az öregedést:
A ráncok legfőbb okai a szabadgyökök. Ezek folyamatosan termelődnek a szervezetünkben, azonban a kókuszzsírral csökkenthető és szabályozható a mennyiségük. Ennek az oka szintén nem más, mint a kókuszolaj magas antioxidáns tartalma. A kókuszolaj telített zsírjai ellenállnak a szabadgyök-képződésnek, így nyugodtan kenhetjük a bőrünkre is.
Fényesebbé varázsolja a hajat:
A napsugárzás, a hajszárító, a légkondicionáló, és a szmogos levegő is nagyban szárítja a hajat, és a fejbőrt is. Ettől a hajunk szálkássá, töredezetté és fénytelenné válik. Azonban a kókuszolajjal megfordítható a folyamat, hiszen ahogyan a bőrünket, úgy a hajunkat is nagyszerűen táplálja ez a szer.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez