A koktélkészítés alapjai
Hogy ne csak a csavarhúzódat (vodka-narancs) villantsd a vendégek előtt.
A koktélkészítéshez ugyan szükséges némi szaktudás, de ahhoz, hogy valaki otthon, baráti körben ízletes italokat keverhessen, semmi másra nincs szüksége, csupán egy kis italismeretre és a koktélkészítés alapszabályainak tudására.
Az elején ismerkedj meg a koktélkészítésben legtöbbször használatos eszközökkel:
Keverőpohár
Vastagfalú üvegpohár, mérete kb. 3,5-5 dl. Két fontos tartozéka a keverőkanál és a spirálszűrő. Előbbi egy körülbelül 15-20 cm hosszú, rozsdamentes kanál, utóbbi egy ugyancsak ozsdamentes szűrő, amelynek átmérője megegyezik a keverőpohár szájával. Akkor használjuk, ha az italban olyan maradékok vannak (magok, el nem olvadt jégdarab stb.), amelyeket nem akarunk a pohárba önteni.
Vágódeszka
Anyaga lehet akár fa, akár műanyag. Inkább az utóbbit javaslom, mert időtálló és könnyebb tisztán tartani.
Kiöntődugó
Az ital gyors adagolásához használjuk.
Rácsos jégfagyasztó
A jégkocka készítéshez.
Jégcsipesz
A jégkocka megfogásához.
Shaker
Két fő shakerfajta létezik. A mély kehelyből, egy szűrővel ellátott felső részből és egy mércének is használható kupakból álló, valamint az úgynevezett boston shaker, amely egy mély fémkehelyből és egy üveg keverőpohárból áll.
Turmixgép
Azokhoz a koktélokhoz, amikben gyümölcs, fagylalt vagy tej van.
A koktélkészítés folyamatos tanulást igényel, így gyakorlása közben nem árt odafigyelni pár alapvető dologra:
Szénsavas italt sose rázz fel! Nem azért, mert az italból elszáll a szénsav, hanem mert igen nagyot tud durranni, és roppant kellemetlen, ha ott állsz a vendégek előtt talpig az ő koktéljukban.
A tiszta italokat keverd, a nem áttetszőeket rázd! Bizony, kétségbe kell vonnunk James Bond kompetenciáját, hiszen nem igazán tudja mit beszél, amikor a vodka martinit rázva és nem keverve kéri.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez