A kialvatlanság káros és ijesztő következményei
Életünk folytonos rohanásból áll, amihez rengeteg energiára van szükség, viszont alig jut időnk pihenni a számtalan elfoglaltság mellett. Mindenki tudja, mennyire fontos az alvás, ám sokszor hajlamosak vagyunk elhanyagolni ezt a tevékenységet. Most megtudhatod, milyen kockázatokkal jár, ha az alvás rovására terheled le magad!
Fejfájás: Bár továbbra sem tudják még a kutatók sem pontosan, hogy milyen kapcsolat van a kevés alvás és a fejfájás között, de magára az összefüggésre már közel száz éve rájöttek. A migrénre hajlamos emberek nagy részére jellemzőbb ilyen esetekben a reggeli fejfájás, de megesik, hogy épp a migrén miatt nem képesek elaludni, tehát ez egy elég borzasztó körforgás.
Súlygyarapodás: Sajnos, aki hosszú távon keveset alszik, annak egy idő után hormonzavara alakulhat ki. Ez alapvetően megnöveli az étvágyat, sőt, ilyenkor az ember hajlamosabb a magas kalóriatartalmú nasik felé kacsintgatni. A gond az, hogy fáradtan kevésbé égnek a kalóriák, így ha felkúszik egy kis felesleg, az valószínűleg ott is fog maradni.
Látásromlás: Ha az ember alvászavarban szenved, sokszor csak fekszik a sötétben és meredten bámul maga elé. Mi mást is tehetne, ha nem jön álom a szemére? A sötétség viszont egy torzult valóságot mutat, így meg kell erőltetni a szemet, hogy lássunk is valamit benne. Ez alagútlátással, kettős látással jár, és megnövelheti a hallucináció kockázatát!
Beszédzavar: Nem hiába használjuk az „álomittas” kifejezést: kevés alvás után ugyanis az ember úgy viselkedik, mint egy kótyagos részeg, és úgy is beszél! Sokkal gyakrabban fordulnak elő ilyenkor szóismétlések, monoton beszéd, lassúság vagy klisék.
Csökkenő libidó: A tesztoszteron fontos eleme a szexuális vágy kialakulásának – nőknél és férfiaknál egyaránt. A számtalan fizikai negatívum mellett (fáradtság, lassúság, stb.) már a libidót is jelentősen csökkentheti az alváshiány. Arról nem is beszélve, hogy egy párnák között szunnyadó, kimerült partner sajnos nem annyira tud izgató lenni.
Memóriával kapcsolatos problémák: Az alváshiány hosszú távú memóriakárosodást okozhat: az emlékezetzavar szinte minden felnőttnél megfigyelhető. Ez nem meglepő, mivel alvás közben dolgozzuk fel az információk többségét.
A legfontosabb, hogy az életünkben egyensúlyra törekedjünk -hiszen ezzel a túlhajszoltságot, a kiégést és az álmatlanságot is elkerülhetjük-, amihez hozzátartozik a mentális és fizikai egészségünk is. Ehhez elengedhetetlen a helyes, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, illetve az, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra és ellenőrzésre, ha esetleg valamilyen probléma lenne a szervezetünkben, akkor az időben kiderüljön. A SYNLAB Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója. 40 országban van jelen, hazánkban országos vérvételi és laboratóriumi hálózattal rendelkeznek közel 100 helyszínen, ahol összesen 5000-féle vizsgálatot végeznek el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez